banskabystrica.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Akcie a podujatia - Mesto Banská Bystrica

Akcie 1-20 z 64

AKCIE A PODUJATIA Banská Bystrica a okolie

HANA ZAGOROVÁ-NARODENINOVÝ KONCERT

27.5. - 27.5.2016

Miesto konania: Aula UMB, Tajovského 40, Banská Bystrica
Hana Zagorová Narodeninový GALAKONCERT hosť: Petr Rezek BOOM!BAND Jiřího Dvořáka 27.05. 2016 o 19,00 hod., Aula UMB, Tajovského 40, Banská Bystrica Vstupné v predpredaji: 25,- EUR Priamo pred koncertom: 30,- EUR Jedna z najväčších hviezd česko-slovenskej hudobnej scény, príde v máji pri príležitosti jej významného životného jubilea na Slovensko a poteší svojich priaznivcov narodeninovým galakoncertom, v ktorom odznejú jej najväčšie hity !!! Originálne časy: Od: 2016-05-27 19:00hod. Do: 2016-05-27

HANA ZAGOROVÁ-NARODENINOVÝ KONCERT

BACH GOES SAMBA

27.5. - 27.5.2016 / 21:00

Miesto konania: Námestie Štefana Moysesa, Banská Bystrica
Jedinečný koncert typu open air Bach goes Samba predstavuje barokovú hudba spojenú s latinskoamerickými rytmami. Projekt, ktorého cieľom je neopakovateľná interpretácia klasickej hudby spojená s jazzom a ľudovou hudbou je ojedinelý. Komorný sláčikový ansámbel The Classical Music Maniacs je zložený z dvanástich excelentných hudobníkov, zakladateľom a vedúcim súboru je huslista a koncertný majster slovenských filharmónie Jarolím Emmanuel Ružička. V programe, ktorý bude mať 60-70 minút odznejú diela: 1. Air „from Heaven“ J.S.Bach 2. Double „rock&heavy“ concert J.S.Bach 3. Storm of life A.Vivaldi 4. Bandemburg Ghost c.3. J.S.Bach 5. From the Best Queen + rock band 6. Walkking with the dreams A.Piazzolla 7. Irish Dance num.1.Holst suit 8. Friendly&Fanatic B.Britten 9. Queen BaROCK suite Ancore: Queen BaROCK suite

 BACH GOES SAMBA

LENKA FILIPOVÁ A HOSTIA

27.5. - 27.5.2016 / 18:00

Miesto konania: Aula SZU, Bernoláková ul., Banská Bystrica
Pozývame vás na koncert známej českej speváčky Lenky Filipovej. V rámci koncertného tour Concertino 2016 vystúpi česká speváčka, gitaristka a hudobná skladateľka v jednej osobe Lenka Filipová so svojimi hosťami. Spoločne ponúknu úpravy klasických skladieb a najznámejšie speváčkine hity. Lenka Filipová je na českej a slovenskej kultúrnej scéne značkou hudobnej kvality, úspechu, ale i neobyčajnej ľudskej skromnosti. Koncerty plné emócií, virtuóznych muzikantských výkonov, komunikácie s publikom, množstvom hitov a nekonečná energia posúva Lenku Filipovú stále vyššie do elity československých umelcov. Právom patrí medzi najžiadanejších interpretov súčasnosti.

LENKA FILIPOVÁ A HOSTIA

BACH GOES SAMBA

27.5. - 27.5.2016 / 21:00

Miesto konania: Nám. Š. Moyzesa
V rámci podujatia 56. banskobystrická hudobná jar vystúpia The Classical Music Maniacs. Podrobnejší program v priloženom plagátiku.

BACH GOES SAMBA

GENERALIE JUPIE CUP 2016

27.5. - 3.6.2016 / 10:15

Miesto konania: podľa jednotlivých turnajov

GENERALIE JUPIE CUP 2016

Paličkovaná čipka

26.2. - 14.10.2016

Miesto konania: Výstavná miestnosť Poštového múzea, v budove Slovenskej pošty, a. s., Partizánska cesta 9
Slovenská pošta, a.s., Poštové múzeum Vás srdečne pozýva na výstavu pod názvom „Paličkovaná čipka“ Výstava bude sprístupnená od 26.02.2016 do 14.10.2016 vo výstavnej miestnosti Poštového múzea, v budove Slovenskej pošty, a. s., Partizánska cesta 9, Banská Bystrica. Pri príležitosti vydania poštovej známky „Veľká noc 2016: Paličkovaná čipka“ Poštové múzeum pripravilo výstavu s názvom „Paličkovaná čipka“. Výstava v sebe spája dve línie. Prvá sa venuje predstaveniu procesu tvorby poštovej známky od úvodného prerokovania námetovou komisiou, cez výber autora výtvarného návrhu na základe odporúčania realizačnej komisie známkovej tvorby, až po samotnú realizáciu výtvarného návrhu a tlač poštovej známky. Druhá línia predstavuje tradičnú ľudovú paličkovanú čipku v jej rôznych regionálnych a technických formách a variantoch. Spoločným prienikom oboch ideí je súťaž medzi klubmi paličkovanej čipky v Slovenskej republike, týkajúca sa vytvorenia vhodných motívov pre poštové známky emisií „Veľká noc a Vianoce 2016: Paličkovaná čipka“. Východiskom pre koncepciu výstavy bol materiál, ktorý sústredil POFIS v rámci súťaže. Čipkárky a čipkári z celého Slovenska zasielali paličkované čipky s motívmi Veľkej noci a Vianoc, ktoré Poštové múzeum prezentuje vo svojich výstavných priestoroch. Zo súťažných čipiek realizačná komisia známkovej tvorby, za prítomnosti odborníka na paličkovanú čipku z Etnologického ústavu SAV, PhDr. Juraja Zajonca, CSc., vybrala najvhodnejšie, ktoré boli použité ako podklad pre grafické spracovanie výtvarných návrhov poštových známok, obálok prvého dňa (FDC), celinových pohľadníc, obalov známkových zošitkov, príležitostných poštových pečiatok a pečiatok FDC uvedených emisií. Na výstave im je venovaný samostatný celok. Slovenská čipka má v našej známkovej tvorbe svoju premiéru. Jej umiestnením na poštovú známku sa tento špecifický výtvarný ľudový prejav prezentuje medzi širokou verejnosťou u nás i po celom svete. Výstava je ocenením umenia a remeselnej zručnosti ľudí, ktorí sa výrobou paličkovanej čipky zaoberajú. Súčasťou vernisáže výstavy bude inaugurácia poštovej známky „Veľká noc 2016: Paličkovaná čipka“.

Paličkovaná čipka

Katarína T.Blažová - Žena v láske. Matka. Mystička

17.3. - 29.5.2016

Miesto konania: Praetorium, Námestie Š. Moysesa 25, Banská Bystrica
Katarína Tekeľová Blažová - Žena v láske. Matka. Mystička. Retrospektíva 1968 - 2015 17. marec – 29. máj 2016 Kurátorka: Ivana Komanická 17. marec – 29. máj 2016 Kurátorka: Ivana Komanická Repríza výstavy košickej umelkyne, ktorá predstavuje výber z malieb, tapisérií, návrhov a kresieb od konca 60. rokov 20. storočia po súčasnosť predstavuje málo známe práce a ponúka nové pohľady na dielo autorky, ktoré bolo v úzadí. Ide o prvú retrospektívnu výstavu jej prác v textile, ktorá siaha od jej raných tapisérií a návrhov až po najaktuálnejšie maľby, a ktorá odhaľuje konzistentnosť jej návrhov počas niekoľkých desaťročí. Výstava bola premiérovo uvedená vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach v roku 2015.

Katarína T.Blažová - Žena v láske. Matka. Mystička

Miera abstrakcie v konkrétnom živote klesá

7.4. - 19.6.2016

Miesto konania: Bethlenov dom, Dolná 8, Banská Bystrica
Zastúpení autori: Givan Belá (BEL / CZ), Marek Burcl (SK), Peter Cábocký (SK), František Demeter (SK), Julia Gryboš (PL / CZ), Priscilla Hasenboehler (CHE / AT), Lukáš Hofmann (CZ), Martin Hreha (SK), Maroš Kontroš (SK), Martin Lukáč (SK / CZ), Rasmus Nilausen (DEN / ESP), Boris Vaitovič (SK), Barbora Zentková (SK / CZ), Andy Zorino (SK) Kurátori výstavy: Ivana Komanická, Peter Cábocký Výstava sleduje vyklonené polohy súčasnej abstrakcie smerom ku konceptu, dizajnu či figuratívnosti. Abstraktná zlá maľba, inštalácie komentujúce galerijnú situáciu, vyprázdnený teoretický jazyk o abstrakcii či gentrifikovaný verejný priestor, ktorý ovládol minimalizmus, pokleslý abstraktný dekor v novom administratívnom priestore ale aj participatívne umenie pracujúce formálne s abstrakciou či sound artom. Vychýlená bude aj tradičná elitárskosť a individualizmus spájané s abstrakciou vrátane kurátorskej práce, keď umelci samotní kurátorujú v rámci výstavy svoje vlastné projekty. Aj v prípade inštalácie výstavy pôjde o pokus vymaniť sa z estetizácie a vystaviť technické a inštalačné procesy. Výstava bude postupne inštalovaná a re-kontextualizovaná v priebehu dvoch mesiacov.

Miera abstrakcie v konkrétnom živote klesá

VČELY A VČELÁRSTVO

28.4. - 27.9.2016 / 16:00

Miesto konania: Tihányiovský kaštieľ, Radvanská 27 Banská Bystrica
Zaujímavý život obyvateľov včelích úľov, ako aj nezastupiteľné miesto včely medonosnej v našej prírode predstaví návštevníkom Tihányiovského kaštieľa interaktívna výstava Stredoslovenského múzea. NOVINKA! KOMENTOVANÉ PREHLIADKY VÝSTAVY v Tihányiovskom kaštieli Vo štvrtok 2.6., 28.7., 22.9.2016 o 16 - tej hodine komentované prehliadky výstavy VČELY A VČELÁRSTVO s kurátorkou Renátou Kapustovou, v cene vstupenky na výstavu.

 VČELY A VČELÁRSTVO

VČELY A VČELÁRSTVO

28.4. - 27.9.2016

Miesto konania: Tyhániyovský kaštieľ
16:00 hod. - Vernisáž 28.4.2016

VČELY A VČELÁRSTVO

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI v kaštieli

1.5. - 30.6.2016 / 09:00 - 17:00

Miesto konania: Tihányiovský kaštieľ Radvanská 27 Banská Bystrica
1.5. 2016 LIETAJÚCA DÚHA tvorivá dielňa s Lesankou Spoločne si vyrobíme motýľa, ktorého krídla budú hrať všetkými farbami dúhy. V nedeľnej dielničke sa zároveň dozviete, čo je potrebné urobiť, aby sme pestrofarebných motýlikov prilákali do našich záhrad. 8.5. 2016 OPEĽOVAČE tvorivá dielňa s Dankou Viete komu v prírode vďačíme za to, že máme na stole chlieb, jabĺčko alebo iné dobré jedlo? Veselých kamarátov, ktorí v prírode opeľujú stromy, kríky, jedlé aj okrasné rastliny si vyrobíme v našej dielničke. Môžu byť milou ozdôbkou do kvetináča na vašom balkóne či okne. 15.5. 2016 PESTRÉ KRÍDLA tvorivá dielňa s Lenkou V našej dielničke si motýľa s krásnymi veľkými krídlami dotvoríte podľa vlastnej fantázie tak, aby sa krásou vyrovnal tomu živému. Vznikne nám tak krásny obrázok vhodný ako darček alebo dekorácia do detskej izbičky. 22.5. 2016 MOTÝLIA LÚKA tvorivá dielňa s Lesankou Páčia sa vám pestrofarebné motýle? Chceli by ste ich pozorovať? Ukážeme vám, ako sa dajú motýle prilákať do záhrady. Aké druhy rastlín sú pre ne najzaujímavejšie z hľadiska ich vývoja. Jednu vami vytvorenú, dobre navrhnutú, krásne rozkvitnutú záhradu si od nás odnesiete aj domov. 29.5. 2016 LIETAJÚCA DÚHA tvorivá dielňa s Dankou Spoločne si vyrobíme motýľa, ktorého krídla budú hrať všetkými farbami dúhy. V nedeľnej dielničke sa zároveň dozviete, čo je potrebné urobiť, aby sme pestrofarebných motýlikov prilákali do našich záhrad. 5.6. 2016 TAJOMNÁ PREMENA tvorivá dielňa s Renátkou Obľúbený animačný program plný zaujímavých pokusov, zábavy a hry s vodou je tu opäť! Premeňte sa na malých výskumníkov a dozviete sa viac o rôznych vlastnostiach vody, ale aj o jej význame pre človeka a potrebe jej ochrany. Samozrejme nebude chýbať ani nová spoločenská hra - vodný futbal! 12.6. 2016 OPEĽOVAČE tvorivá dielňa s Dankou Viete komu v prírode vďačíme za to, že máme na stole chlieb, jabĺčko alebo iné dobré jedlo? Veselých kamarátov, ktorí v prírode opeľujú stromy, kríky, jedlé aj okrasné rastliny si vyrobíme v našej dielničke. Môžu byť milou ozdôbkou do kvetináča na vašom balkóne či okne. 19.6. 2016 ŽIVÁ ZÁHRADA tvorivá dielňa s Lesankou Navrhneme spolu záhradu, ktorá bude plná obyvateľov. Neveríte? Príďte a uveríte! Nad krásne kvitnúcimi kvetmi budú poletovať pestrofarebné motýle, bucľaté čmele a usilovné včielky obývajúce úľ aj hmyzí domček. Na kôpke kamenia sa bude vyhrievať jašterička a v korunách urastených stromov a krov budú do ďaleka vyspevovať rôzne druhy vtákov, ktoré ako domov využijú aj nami pripravené búdky. Našu záhradu ocení aj ježko, hľadajúci si potravu alebo na jeseň úkryt pred zimou. Vysvetlíme si čaro prírodnej záhrady, ale aj jej prínosy pre ochranu a podporu mnohých vzácnych a chránených druhov – napríklad aj uprostred mesta. 26.6. 2016 PESTRÉ KRÍDLA tvorivá dielňa s Lenkou V našej dielničke si motýľa s krásnymi veľkými krídlami dotvoríte podľa vlastnej fantázie tak, aby sa krásou vyrovnal tomu živému. Vznikne nám tak krásny obrázok vhodný ako darček alebo dekorácia do detskej izbičky.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI v kaštieli

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI v Thurzovom dome

1.5. - 30.6.2016 / 14:00 - 18:00

Miesto konania: Thurzov dom Nám. SNP 4 Banská Bystrica
1.5. 2016 UPGRADNI SI BYSTRICU tvorivá dielňa s Jarkou Odhaľte spolu s lektorkou Jarkou tajomstvá domov na Banskobystrickom námestí. Počas tvorivej dielne sa dozviete aj to, v ktorom dome bol korunovaný kráľ, kde sa konali plesy, ale aj to, kde bolo väzenie. To, že v Banskej Bystrici sa nachádza nielen Zelená sieň, ale aj Zelená veža zistíte v prvú májovú nedeľu. A keby sa vám predsa len to námestie nepáčilo, tak si ho postavíme od základov podľa vlastnej fantázie. 8.5. 2016 HLINENÉ SRDIEČKO tvorivá dielňa s Ivkou Potešte mamičky v deň ich sviatku a vlastnoručne im vyrobte z lásky darček v podobe srdiečka z hliny. Inšpiráciu nájdete historických motívoch medovníkových srdiečok. 15.5.2016 TAJOMSTVO STARÝCH RODOSTROMOV tvorivá dielňa s Gabikou Osláv Svetový deň rodiny v Thurzovom dome. Zober mamu, otca aj súrodenca a spoločnými silami si vytvorte strom – symbol vašej rodiny. Na rozprávanie o Tvojej rodine sa teší lektorka Gabika. 29.5. 2016 ZVONKOHRA LÁSKY tvorivá dielňa s Peťkou Láska je ako krásna zvonkohra, melodické tóny v srdciach rozohrá. V máji – mesiaci lásky Vás pozývame na tvorivú dielničku, kde si spoločne zhotovíme zvonkohru, ktorá rozozvučí srdcia Vašich najbližších. S láskou sa na Vás teší lektorka Peťka. 5.6. 2016 MAĽOVANÉ KAMIENKY tvorivá dielňa s Romankou Milé detičky, vyskúšajte si vaše maliarske umenie a plátno vymeňte za kameň. Na nedeľnej dielni s Romankou spoločne popustíme uzdu fantázie a vytvoríme nádherný spomienkový predmet, ktorý poteší nejedno srdiečko obdarovaného. 12.6. 2016 AJ TAK BUDEM POŽIARNIKOM! tvorivá dielňa s Jarkou Kto by nepoznal malého dráčika s veľkou prilbou na hlave? Ak aj vy túžite stať sa požiarnikom, na dielničke s lektorkou Jarkou v Thurzovom dome začneme tým najdôležitejším, a to výrobou hasičskej helmy. 19.6. 2016 PORTRÉT V HLINE tvorivá dielňa s Ivankou Hlava Jána Krstiteľa patrí k skvostom nášho múzea a pri príležitosti jej vystavenia v Thurzovom dome Vás pozýva lektorka Ivanka vyskúšať si vytvoriť svoj portrét z hliny. Zvládnete doň ukryť aj pocity a gestá? 26.6. 2016 ODKLÍNANIE KAMIENKOV tvorivá dielňa so Silviou Kamienky, kamene, skaly... nájdeme ich všade okolo nás. Ukrývajú v sebe tajomstvá, ktoré zažili na svojich tisícročných cestách. Príďte do našej dielničky a pokúste sa s lektorkou Silviou ich oživiť a odhaliť tajomstvá ich ciest.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI v Thurzovom dome

STREDOSLOVENSKÉ MÚZEUM POZÝVA ... MÁJ 2016

1.5. - 31.5.2016 / 14:00 - 17:00

Miesto konania: expozície Stredoslovenského múzea (Thurzov dom, Nám. SNP 4, Matejov dom, Nám. Š. Moysesa 20, Tihányiovský kaštieľ, Radvanská 27 Banská Bystrica)
Milí priatelia Stredoslovenského múzea, sme tu opäť po mesiaci s našou aktuálnou ponukou kultúrno - spoločenských podujatí organizovaných v expozíciách Stredoslovenského múzea (Matejov dom, Thurzov dom, Tihányiovský kaštieľ), na ktoré ste všetci srdečne pozvaní. Prehľad pripravovaných podujatí nájdete v prílohe (Dokument s názvom Program SSM na mesiac MÁJ 2016). Vašu pozornosť by sme si dovolili upriamiť na novinky a top podujatia v programe Stredoslovenského múzea - fotenie v historických kostýmoch na balkóne Matejovho domu – RÓMEO A JÚLIA NA BYSTRICKÝ SPOSOB, ktoré sa koná každý víkend v čase otváracích hodín v Matejovom dome či na STRETNUTIA S MINULOSŤOU POD ZELENOU KLENBOU s Vladimírom Bártom 25.5.2016 o 17.00 hod. v Thurzovom dome, na novú výstavu v Thurzovom dome – PORIADOK OHŇA (od 5.5. do 3.7.2016) a v Tihányiovskom kaštieli na interaktívnu výstavu – VČELY A VČELÁRSTVO (do 27.9.2016). K máju neodmysliteľne patrí aj DEŇ MATIEK, ktorý si v expozíciách nášho múzea pripomenieme v nedeľu 8.5.2016 či NOC MÚZEÍ, na ktorú srdečne pozývame 21.5.2016 Máj so sebou prináša aj letnú turistickú sezónu v Stredoslovenskom múzeu, s ktorou súvisí aj zmena otváracích hodín. Bližšie informácie nájdete v dokumente s názvom Zmena otváracích hodín, letná turistická sezóna. Týmto Vás zároveň srdečne pozývame do expozícií Stredoslovenského múzea na pripravované kultúrno-spoločenské podujatia. Bližšie informácie získate aj na stránke www.ssmuzeum.sk

STREDOSLOVENSKÉ MÚZEUM POZÝVA ... MÁJ 2016

RÓMEO A JÚLIA na bystrický spôsob

1.5. - 31.5.2016 / 14:00 - 18:00

Miesto konania: Matejov dom, Nám. Š. Moysesa 20 Banská Bystrica
Darujte si netradičnú spomienku na návštevu Stredoslovenského múzea v podobe zamilovanej fotografie v historických kostýmoch. Víkendovú romantiku vo dvojici na balkóne Matejovho domu prežijete v čase otváracích hodín. NOVINKA! V PONUKE NOVÁ KOLEKCIA HISTORICKÝCH KOSTÝMOV NIELEN PRE DÁMY, ALE AJ PÁNOV. len počas víkendu za poplatok 2 € na osobu

RÓMEO A JÚLIA na bystrický spôsob

MÁJ – lásky čas V STREDOSLOVENSKOM MÚZEU

1.5. - 31.5.2016 / 14:00 - 17:00

Miesto konania: Thurzov dom, Nám. SNP 4, Matejov dom, Nám. Š. Moysesa 20, Tihányiovský kaštieľ, Radvanská 27 Banská Bystrica
v Matejovom dome FOTENIE V HISTORICKÝCH KOSTÝMOCH 1.5. – 25.9.2016 RÓMEO A JÚLIA na bystrický spôsob Darujte si netradičnú spomienku na návštevu Stredoslovenského múzea v podobe zamilovanej fotografie v historických kostýmoch. Víkendovú romantiku vo dvojici na balkóne Matejovho domu prežijete v čase otváracích hodín. NOVINKA! V PONUKE NOVÁ KOLEKCIA HISTORICKÝCH KOSTÝMOV NIELEN PRE DÁMY, ALE AJ PÁNOV. poplatok za fotografovanie je 2 € na osobu KOMENTOVANÉ PREHLIADKY EXPOZÍCIE každú celú hodinu v sprievode lektora, a to len za doplatok 1,50 € na osobu VÝNIMOČNÁ AKCIA PRE ZAMILOVANÉ PÁRY v mesiaci lásky: 1 + 1 GRÁTIS v Thurzovom dome ZAMILOVANÉ NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI 1.5.2016 “UPGRADNI“ SI BYSTRICU tvorivá dielňa s Jarkou z lásky k nášmu mestu 8.5.2016 HLINENÉ SRDIEČKA tvorivá dielňa s Ivankou z lásky k maminkám a babičkám 15.5.2016 TAJOMSTVO STARÝCH RODOSTROMOV tvorivá dielňa s Gabikou z lásky k rodine 29.5.2016 ZVONKOHRA LÁSKY tvorivá dielňa s Peťkou z lásky k hudbe STRETNUTIE S MINULOSŤOU POD ZELENOU KLENBOU Z LÁSKY K SVOJMU MESTU .. 25.5.2016 o 17.00 hod. s Vladimírom BÁRTOM o knihe Ako sme tu spomienky starých bystrických rodín na mesto pod Urpínom Vstupné: 1,50 € v Tihányiovskom kaštieli INTERAKTÍVNA VÝSTAVA Z LÁSKY K PRÍRODE ... do 27.9.2016 VČELY A VČELÁRSTVO výstava o vzťahu človeka k včelám a o rušnom živote obyvateľov včelích úľov CESTOVATEĽSKÝ UTOROK Z LÁSKY K CESTOVANIU ... 3.5.2016 o 16.30 hod. Róbert JANKOVICH: ŽIVOT V KOMUNITE v Dánsku a v Nemecku rozprávanie o novom fenoméne - živote v komunite Vstupné: 1,50 € DEŇ MATIEK V MÚZEU Potešte svoje mamičky a babičky. Strávte s nimi príjemné nedeľné popoludnie v expozíciách Stredoslovenského múzea. Pri príležitosti Medzinárodného dňa matiek majú mamy a babky v sprievode svojich detí a vnúčat vstup do múzea grátis!

MÁJ – lásky čas V STREDOSLOVENSKOM MÚZEU

PORIADOK OHŇA

5.5. - 3.7.2016 / 14:00 - 18:00

Miesto konania: Thurzov dom Nám. SNP 4 Banská Bystrica
prezentácia tradícií hasičov v Banskobystrickom kraji NOVINKA! Komentované prehliadky, v cene vstupenky na výstavu, s autormi výstavy Romanom Hradeckým a Vladimírom Klemaničom. Súčasťou prehliadky je aj prednáška HaZZ v BB na tému OHEŇ – dobrý sluha, ale zlý pán. vo štvrtok 9.6. a 23.6.2016 o 16.00 hod.

PORIADOK OHŇA

Stála expozícia Dominika Skuteckého (1849 - 1921)

23.5.2016 - 23.5.2018

Miesto konania: Vila Dominika Skuteckého, Horná 55, Banská Bystrica
celoročne Kurátorky: Katarína Baraníková, Zuzana L. Majlingová Stála expozícia diel významného maliara Dominika Skuteckého zriadená Stredoslovenskou galériou v roku 1994, je od februára 2012 otvorená v rozšírenej podobe a komunikatívnejšej forme vzhľadom na potreby individuálneho návštevníka. Reinštalovaná expozícia vedie návštevníka predstavením tvorivých období umelca od benátskeho po vrcholné banskobystrické obdobie, ďalej osobitne nahliada na jeho civilnejšiu portrétnu prácu. Na poschodí v pôvodnom priestore umelcovho ateliéru sú v širšom zábere inštalované diela rôzneho charakteru od štúdií približujúcich maliarske postupy autora až po definitívne práce. Finálne sa prezentuje špecifická kolekcia umelcovho diela s tematikou kotlárov z medených hámrov. Komunikatívnosť expozície zabezpečuje orientačný značkový systém, ďalej reprodukcie archívnych fotodokumentov z pozostalosti rodiny a virtuálna prehliadka budovaná v kontexte života a tvorby maliara. Ako hodnotné spomienkové predmety k expozícii vytvorili absolventi VŠVU dizajnérske artefakty a atraktívny edukatívno - tvorivý edičný materiál pre najmladších návštevníkov expozície. Vila Dominika Skuteckého zostáva špecifickým kultúrnym priestorom otvárajúcim sa širšej verejnosti prezentovaním nielen odkazu tvorby umelca ale aj kontextu ďalších životných osudov jeho známej rodiny židovského pôvodu, najmä dcéry, maliarky Karoly Skuteckej-Karvašovej a jej syna, spisovateľa Petra Karvaša.

Stála expozícia Dominika Skuteckého (1849 - 1921)

POCTA IVANOVI PALÚCHOVI

25.5. - 27.5.2016 / 18:30

Miesto konania: kinosála Múzea SNP, Banská Bystrica
25.05.2016 o 18:30 hod. MARKETA LAZAROVÁ a film by František Vláčik 26.05.2016 o 18:30 hod. Slovenský film 80.rokov JA MILUJEM, TY MILUJEŠ - I love, you love 27.05.2016 o 18:30 hod. ZABITÁ NEDĚLE "Je-li světlo v tobě tmou, jaká bude tma sama"

POCTA IVANOVI PALÚCHOVI

Čepan Talks: Banská Bystrica

26.5. - 12.6.2016

Miesto konania:
Ako sa presadiť na umeleckej scéne? Ako sa môže mladý umelec presadiť a čo je okrem samotnej tvorby dôležité pre rozvoj profesionálnej umeleckej kariéry? Podujatia Čepan Talks sú sprievodným programom Ceny Oskára Čepana, jediným dlhoročným ocenením v oblasti súčasného vizuálneho umenia na Slovensku. Séria podujatí Čepan Talks predstaví kľúčové zručnosti a príležitosti pre úspech mladých vizuálnych umelcov. Vo štvrtok 26. mája do Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici prinesie hostí, ktorí sa podelia o svoje skúsenosti z medzinárodného umeleckého trhu, marketingu a budovania značiek. Marek Šulik z marketingovej agentúry VISIBILITY predstaví ako efektívne využívať sociálne siete a internet na šírenie svojej tvorby. Zuzana Godálová z Nástupište 1-12 bude hovoriť o tom, ako zvládnuť rolu umelca/kurátora/editora/PR/predajcu/upratovača/… v jednom. Zuzana Pacáková predstaví príležitosti, ktoré mladým umelcom ponúka Cena Oskára Čepana. Čepan Talks sú sprievodným podujatím Ceny Oskára Čepana, konajúcim sa v Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a Bratislave. Cena Oskára Čepana je na Slovensku jediným dlhoročným ocenením v oblasti súčasného vizuálneho umenia a pre mladých umelcov predstavuje príležitosť rozvíjať svoju tvorbu v medzinárodnom kontexte. Každoročne pripravujú štyria medzinárodnou porotou vybraní finalisti skupinovú výstavu, pričom 21. ročník prebehne v Stredoslovenskej galérii. Cenu Oskára Čepana na Slovensku realizuje Nadácia – Centrum pre súčasné umenie. COČ je určená – mladým umelcom do 40 rokov pôsobiacim na Slovensku. – vek uchádzača nesmie do 31. decembra 2016 prekročiť hranicu 40 rokov – účasť nie je obmedzená konkrétnym výtvarným médiom a vzťahuje sa na výstupy v ľubovoľnej oblasti súčasného výtvarného umenia – cena nie je určená študentom, prebiehajúce štúdium v doktorandskom stupni však nie je prekážkou. Umelec musí byť umelecky aktívny na Slovensku a vystavovať značnú časť svojej tvorby. – umelecké dvojice, zoskupenia alebo kolektívy budú v súťaži akceptované, rezidenčný pobyt je však určený len jednej osobe – podmienkou účasti na rezidencii v New Yorku je znalosť anglického jazyka na komunikatívnej úrovni Výzva na prihlasovanie je otvorená do 12. 6. 2016. www.oskarcepan.sk.

Čepan Talks: Banská Bystrica

HRONSECKÁ LIPOVÁ RATOLESŤ

28.5. - 28.5.2016 / 17:00

Miesto konania: Kultúrny dom Hronsek
Pozývame Vás na XXVIII. ročník krajskej súťažnej prehliadky v speve ľudových piesní detí www.sosbb.sk

HRONSECKÁ LIPOVÁ RATOLESŤ
Akcie 1-20 z 64

Akcie a podujatia

Pripravujete akciu, športové alebo spoločenské podujatie? Vyplňte formulár a vami propagovaná akcia bude po kontrole administrátorom portálu, pridaná na podstránku Aktuálne podujatia.

Chcete zverejňovať mesačné programy kín, divadiel, hudobných a športových klubov, múzeí či galérií?
Vyplňte formulár a vložte do neho prílohu vo Worde alebo formáte pdf. a .jpg. Po kontrole administrátorom bude vami propagovaná akcia pridaná na podstránku Aktuálne podujatia.

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Banská Bystrica, Badín, Brusno, Harmanec, Horná a Dolná Mičiná, Hronsek, Kordíky, Králiky, Malachov, Riečka, Selce, Slovenská Ľupča, Špania Dolina, Tajov, Úľanka, Vlkanová
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang