banskabystrica.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Banská Bystrica

Aktuálne spravodajstvo

Slovenská zdravotnícka univerzita sa zlúči s Univerzitou Komenského v Bratislave

BRATISLAVA 29. júna (WebNoviny.sk) - Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave a Univerzita Komenského v Bratislave sa majú zlúčiť. Univerzita Komenského sa pritom stane právnym nástupcom Slovenskej zdravotníckej univerzity. Vyplýva to z návrhu zákona o zlúčení týchto univerzít, ktorý spoločne predložili ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo školstva na medzirezortné pripomienkové konanie. Návrh vyplýva zo záväzku vlády Návrh zákona zabezpečuje prechod študentov, zamestnancov, majetku a priznaných práv, ktoré sa týkajú poskytovania vysokoškolského vzdelávania štátnej vysokej školy Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave, na Univerzitu Komenského v Bratislave. Odporúčame:Univerzita Komenského v Bratislave si pripomína 98. výročie vzniku Návrh vyplýva zo záväzku vlády SR v súvislosti s optimalizáciou komplexného modelu vzdelávania zdravotníckych pracovníkov s cieľom podpory vyváženého geografického rozloženia výučby na Slovensku. Výsledkom zákona bude kontinuálna činnosť všetkých fakúlt štátnej zdravotníckej vysokej školy v podmienkach verejnej vysokej školy. Nadobudnutím účinnosti zákona o zlúčení Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzity Komenského budú všetky fakulty, ich študenti, zamestnanci, majetok a priznané práva v správe Univerzity Komenského v Bratislave. Zákon má platiť od januára 2018 Zákon má nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2018. Študenti študijných programov Slovenskej zdravotníckej univerzity sa tak od 1. januára stanú študentmi Univerzity Komenského. Univerzita Komenského zabezpečí študentom možnosť pokračovať v štúdiu študijného programu rovnakého stupňa v rovnakom študijnom odbore alebo v príbuznom študijnom odbore. Akademický senát Univerzity Komenského kategoricky nesúhlasí s predloženým návrhom zákona o zlúčení SZU a UK. Žiada zároveň stiahnutie tohto návrhu z medzirezortného pripomienkového konania a zrušenie SZU s likvidáciou. Akademický senát UK prijal toto uznesenie na svojom zasadnutí 28. júna. Univerzita Komenského o tom informovala na svojej internetovej stránke. Viac k témam: školstvo, Slovenská zdravotnícka univerzita, Univerzita Komenského v Bratislave, vysoké školyZdroj: Webnoviny.sk - Slovenská zdravotnícka univerzita sa zlúči s Univerzitou Komenského v Bratislave © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovenská zdravotnícka univerzita sa zlúči s Univerzitou Komenského v Bratislave

Vlaky v slovensko-poľskom pohraničí začnú v lete opäť jazdiť

BRATISLAVA 29. júna (WebNoviny.sk) - Vlaky v slovensko-poľskom pohraničí na trati Medzilaborce - Łupków - Sanok/Rzeszów a späť začnú opäť jazdiť. Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) a poľský Polregio obnovujú vlakové spojenie po siedmich rokoch. Dovolenkové vlaky, v Poľsku nazývané Vojak Švejk, budú premávať v letných mesiacoch cez víkendy od 1. júla do 3. septembra. Informoval o tom vo štvrtok slovenský štátny osobný vlakový prepravca. Spoje na poľskej strane hranice zabezpečí Polregio modernými klimatizovanými motorovými vlakmi s priestorom na prepravu bicyklov a poľským personálom, na slovenskej strane ich bude prevádzkovať ZSSK. Vlaky budú jazdiť v sobotu a nedeľu dvakrát v každom smere - dopoludnia a večer, pričom prvý spoj pôjde z Medzilaboriec len do Sanoku a druhý až do Rzeszówa. Opačne do Medzilaboriec bude prvý vlak odchádzať ráno z Rzeszówa a druhý iba zo Sanoku. V Medzilaborciach nadviažu na ďalšie spoje "Vlaky z Poľska budú v Medzilaborciach nadväzovať na ďalšie spoje. Napríklad z Bratislavy sa turista môže dostať nočným vlakom do Humenného, odtiaľ ráno do Medzilaboriec a prestúpiť na vlak do Poľska," povedal riaditeľ úseku obchodu ZSSK Karol Martinček. Cesta železnicou vedie cez Łupkówsky tunel, ktorý pretína slovensko-poľskú štátnu hranicu, do turisticky atraktívneho poľského regiónu Bieszczady. Vlaky, ktorú budú zo Sanoku pokračovať do Rzeszówa, majú v tejto stanici prípoje až do Varšavy, Gdanska či Gdyne. ZSSK vypravuje okolo 1 450 vlakov denne Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. vznikla ako samostatný osobný dopravca začiatkom roku 2005. Je jednou z troch nástupníckych spoločností bývalých jednotných železníc. Má základné imanie 212,44 mil. eur a jej jediným akcionárom je štát v zastúpení Ministerstva dopravy a výstavby SR. Spoločnosť vykonáva osobnú dopravu vo verejnom záujme na základe objednávky štátu a od decembra 2016 opäť prevádzkuje komerčné InterCity vlaky bez podpory štátu. ZSSK vypravuje priemerne 1 450 vlakov denne, zastavuje na 697 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po viac než 2 800 kilometroch tratí na Slovensku. Poľská spoločnosť Przewozy Regionalne, spółka z o. o., majiteľ značky Polregio, má centrálu vo Varšave a pätnásť regionálnych pobočiek v krajine. Spoločnosť podľa vlastného portálu vznikla v roku 2001 pôvodne v rámci skupiny poľského národného železničného prepravcu PKP S. A. a v roku 2008 z tejto skupiny vystúpila. Hlavným akcionárom spoločnosti je Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. s podielom 50 % a jeden hlas, zvyšné podiely patria samosprávam regionálnych vojvodstiev. Przewozy Regionalne (Polregio) sú najväčším osobným vlakovým dopravcom v Poľsku, ročne prepravia 80 miliónov cestujúcich. Viac k témam: vlaky, železničná doprava, ZSSK Železničná spoločnosť SlovenskoZdroj: Webnoviny.sk - Vlaky v slovensko-poľskom pohraničí začnú v lete opäť jazdiť © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vlaky v slovensko-poľskom pohraničí začnú v lete opäť jazdiť

Bývalý šéf národniarov Ján Slota neprišiel na súd, pojednávanie odročili

BANSKÁ BYSTRICA 29. júna (WebNoviny.sk) – Na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici sa vo štvrtok malo začať hlavné pojednávanie s expolitikom Jánom Slotom, ktorý však pre zdravotné problémy na súd neprišiel. Pretože chýbal aj jeden svedok, sudca odročil pojednávanie na koniec júla. Slotu prokuratúra stíha za prečin podplácania súvisiaci s dopravnou nehodou v januári minulého roku. Podľa účastníkov nehody im mal Slota po havárii ponúkať peniaze, aby sa incident riešil bez policajtov. Po nehode sa odmietol podrobiť dychovej skúške Ján Slota 18. januára 2016 na ceste prvej triedy v smere z Lietavskej Lúčky do Porúbky v okrese Žilina narazil s Porsche Cayenne do pred ním idúceho Audi A6, ktoré narazilo do Suzuki SX4. Odporúčame:Bývalý šéf SNS Ján Slota čelí obžalobe pre podplácanie Slotu obvinili z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, pretože po nehode sa odmietol podrobiť dychovej skúške na alkohol aj odberu krvi alebo iného biologického materiálu, či nie je ovplyvnený návykovou látkou. Vo februári 2016 ho Krajský súd v Žiline právoplatne odsúdil štyri mesiace podmienečne s odkladom na skúšobnú dobu dva roky. Zároveň potvrdil prvostupňový trest zákazu šoférovania na šesť rokov. Skolaboval a nebol schopný prísť na súd Obhajca Pavol Kuric na súde uviedol, že ráno 29. júna ho rodinní príslušníci Jána Slotu telefonicky informovali, že skolaboval a nie je schopný prísť na súd. Obhajca dodal, že v stredu bol tri hodiny s klientom a dohodli sa, že sa stretnú v Banskej Bystrici pred súdom. Či sa expolitik nachádza v nemocničnom zariadení alebo doma, obhajca nevedel. Sudca urobil prestávku, aby sa Kuric mohol spojiť s klientom, ale nepodarilo sa mu to. Sudca odročil pojednávanie na 31. júla 2017. Viac k témam: Ján Slota, súdyZdroj: Webnoviny.sk - Bývalý šéf národniarov Ján Slota neprišiel na súd, pojednávanie odročili © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bývalý šéf národniarov Ján Slota neprišiel na súd, pojednávanie odročili

Prvý titul Master Trainer pre i4 v Európe získal Slovák

Bratislava, 29.6.2017 ( WBN/PR ) - Po jarnom predstavení modelu i4 Neuroleader na slovenskom trhu poradenská spoločnosť Amrop, ktorá je súčasťou Jenewein Group, naďalej intenzívne rozvíja túto časť svojho portfólia, aby manažérom ešte lepšie pomáhala v profesijnom i osobnostnom raste. Pred pár dňami sa Amrop stal oficiálnym partnerom The About My Brain Institute a Igor Šulík ako jediný Európan získal titul Master Trainer pre model i4. Igor Šulík je spolu s Mariom Fondatim certifikovaným konzultantom modelu i4 Neuroleader na Slovensku. Počas minulotýždňového pobytu v Londýne svoj certifikát posunul o úroveň vyššie – stal sa jedným z tucta najvyššie hodnotených odborníkov na model i4, pričom ako jediný z nich pôsobí v Európe. „Nielen pre môj ďalší profesijný rozvoj, ale najmä pre možnosť šíriť a implementovať metodológiu i4 v širšom stredoeurópskom priestore som veľmi rád, že som sa stal členom multidisciplinárneho a nadšeného tímu, ktorý vznikol a veľmi dobre funguje pre to, aby iným pomáhal rásť a rozvíjať sa,“ hovorí Igor Šulík. Mnohé firmy a ich lídri už pochopili, že mozog má na naše správanie a jeho zmeny obrovský vplyv. V tzv. VUCA world (Volatile, Uncertain, Complex Ambiguous – nestály, neistý, zložitý a nejednoznačný svet), v ktorom sú zmeny na dennom poriadku, treba tejto téme venovať maximálnu pozornosť. Amrop má za sebou niekoľko úspešných prezentácií a podujatí a mnohým klientom už stihol ukázať, že organizačné modely a nastavenie procesov v šablónach známych z priemyselnej alebo informačnej éry nemôžu generovať úspech. „To, čo v nasledujúcom období odlíši najlepších od priemerných, bude práve schopnosť využívať svoj mozog v maximálne možnej miere. Táto schopnosť je vstupenkou do éry predstavivosti, v ktorej sa kreativita, nápady a myšlienky stávajú primárnymi tvorcami ekonomickej hodnoty,“ zdôrazňuje Igor Šulík . Model i4 Neuroleader prináša do témy líderstva novú perspektívu. Stavia na štyroch pilieroch, od ktorých pochádza aj jeho označenie i4 – imaginácia, integrácia, inšpirácia a intuícia – a 16 kompetenciách, ktoré zodpovedajú požiadavkám 21. storočia. Vychádza z poznania neurobiológie a neurovedy a pomáha dosiahnuť úspech a efektívnosť nielen v práci, ale aj v živote. Tento model ukazuje, ako líder môže rozvinúť a posilniť svoje mentálne schopnosti, aby zvýšil svoju výkonnosť, vytváral rámec pre úspešnú spoluprácu v rámci rôznorodých tímov, podporil inovatívne myslenie na objavenie oblastí pre ďalší rast a podporil agilitu, čiže akcieschopnosť na prepojenie stratégie a jej implementácie. Viac o modeli i4 Neuroleader nájdete tu. Viac k témam: Amprop, i4 Neuroleader, Jenewein GroupZdroj: Webnoviny.sk - Prvý titul Master Trainer pre i4 v Európe získal Slovák © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Prvý titul Master Trainer pre i4 v Európe získal Slovák

Slovenskí policajti budú aj toto leto slúžiť v Chorvátsku, po prvýkrát budú mať služobné vozidlá

BRATISLAVA 29. júna (WebNoviny.sk) - Aj počas tohtoročných letných prázdnin budú slovenským dovolenkárom v Chorvátsku k dispozícii naši policajti. Štyri dvojčlenné hliadky budú pôsobiť v najnavštevovanejších rekreačných oblastiach od 1. júla do 31. augusta. Po prvýkrát budú mať služobné autá s označením polícia. Budú mobilnejší a tak budú môcť pomáhať prakticky po celom pobreží Jadranského mora. Naši policajti budú ľahko rozpoznateľní, slúžia v slovenských policajných uniformách vždy spoločne s chorvátskymi policajtmi, nemajú tu však žiadne policajné právomoci. Prioritne budú v oblasti Trogir, Split, Podgora, Tučepi, Brela, Makarska (Splitsko-dalmatínske policajné riaditeľstvo, policajná stanica Trogir, ul. Put Muline 1). V prípade núdze budú na telefónnom čísle +385 99 7201 001. V rekreačnej oblasti Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Mošćenička Draga (Primorsko-goranské policajné riaditeľstvo, policajná stanica Crikvenica, ul. Kralja Tomislava 85 a) ich zase môžu slovenskí občania kontaktovať na čísle +385 99 7201 002. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová, ak to bude potrebné, môžu byť vyslaní aj na iné miesta. Zámerom vyslaných policajtov je zabezpečiť vyšší pocit bezpečnosti slovenských dovolenkárov a poskytnúť im pomoc a asistenciu počas tranzitu cez chorvátske územie. Projekt Bezpečná turistická sezóna spustila chorvátska polícia v roku 2006. Jeho účelom je pomoc zahraničným turistom, prevencia páchania priestupkov a trestných činov, či zvýšenie bezpečnosti na cestách. Slovensko sa do projektu zapojilo v roku 2008. Viac k témam: Chorvátsko, Polícia SRZdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí policajti budú aj toto leto slúžiť v Chorvátsku, po prvýkrát budú mať služobné vozidlá © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovenskí policajti budú aj toto leto slúžiť v Chorvátsku, po prvýkrát budú mať služobné vozidlá

Verejné súťaže majú byť najvýhodnejšie, nie najlacnejšie

Bratislava, 29.6.2017 ( WBN/PR ) - Nastupujúcim trendom vo verejnom obstarávaní je vyhodnocovanie ponúk na základe viacerých relevantných kvalitatívnych kritérií. Tie zabezpečia výber najvýhodnejšej ponuky, ktorá síce nemusí byť vždy najlacnejšia, no štátu sa po dôkladnom vyhodnotení všetkých dát a vstupných informácií vyplatí najviac. Pri stavebných projektoch na Slovensku zatiaľ stále kladieme príliš veľký dôraz len na cenu požadovaného plnenia, poukazuje Zväz stavebných podnikateľov Slovenska. Dôraz musí byť kladený na kvalitu, použitie moderných technológií i postupov a celkové zhodnotenie relevantných kritérií potrebných pre výber vhodnej ponuky vo verejnom obstarávaní. Takéto pravidlá pre verejné obstarávanie aktuálne presadzujú zástupcovia Európskej únie. Ide o výrazný názorový rozdiel v porovnaní s minulosťou. Pôvodne sme sa zameriavali takmer výhradne na čo najnižšiu cenu, z čoho vyplýva aj súčasná situácia vo verejných zákazkách na Slovensku. O problematike verejného obstarávania diskutovali odborníci v Paríži na júnovej konferencii Strategic Public Procurement organizovanej pod záštitou Európskej komisie. „Prichádza nový trend výrazne zvyšujúci efektivitu v štátnej a verejnej správe. Ide o uplatňovanie kvalitatívnych, socio-ekonomických a ekologických kritérií nevyhnutných pre trvalo udržateľný rozvoj a navrhovanie stavebných diel, ktoré nielen teoreticky, ale aj reálne vydržia požadovaných 50 či 100 rokov. Tieto pravidlá zatiaľ u nás v praxi takmer vôbec neaplikujeme, pričom zmenu rozhodne potrebujeme. Z pohľadu stavebných podnikateľov ide o veľmi dôležitú tému, nakoľko sa priamo týka výstavby verejnej infraštruktúry, akou sú diaľnice či železnice, a samozrejme aj iných druhov stavebných projektov,“ spresňuje prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik. Reforma pre verejné obstarávanie Na verejnosti bola nedávno prezentovaná štatistika, ktorá upozorňuje, že približne deväť z desiatich projektov na Slovensku sa vyberalo podľa kritéria najnižšej ceny. Zaujímavosťou je, že v Nórsku alebo v Holandsku bola situácia úplne opačná, a teda cena rozhodovala iba pri jednom z desiatich zadaných projektov. ZSPS hodnotí pozitívne aktuálnu spoluprácu s vedením Úradu pre verejné obstarávanie aj v súvislosti s témou viackriteriálneho obstarávania. „Dúfame, že sa nám podarí udržať takúto úroveň odbornej diskusie aj do budúcna. Vidíme, že viaceré naše expertné návrhy dostávajú podporu aj zo strany zástupcov ÚVO. Na odbornom fóre v Paríži žiaľ chýbali zástupcovia konkrétnych obstarávateľov z ministerstiev či úradov,“ hovorí P. Kováčik. „Dlhodobo pritom upozorňujeme, že bez kvalitnej súťažnej dokumentácie nie je možné správne určiť rozsah požadovaných prác. Logicky sa tak stáva, že ani štát nedokáže posúdiť kvalitu ponúk od stavebných firiem. Problém vznikne, ak víťazná ponuka – hoci s cenovo najnižšou ponukou – napokon nie je v súlade s tým, aké stavebné dielo malo vzniknúť,“ dodáva P. Kováčik zo ZSPS. Nevyhnutnosťou každej zákazky je nastavenie správnych kritérií na vyhodnotenie ponúk vo verejnom obstarávaní. Tie dokážu určiť iba kompetentní obstarávatelia zainteresovaní do problematiky. „Ak sa dnes nevyberie najlacnejšia ponuka, prichádzajú aj obavy z negatívnych článkov v médiách. Takýto prístup však nie je správny. Nespochybniteľné odborné kritériá musia dostať prednosť pred najnižšou cenou, v opačnom prípade sa nám technologicky vyspelé krajiny budú v stavebníctve vzďaľovať,“ uviedol P. Kováčik. Viac k témam: konferencia, kritéria, Strategic Public, verejné obstarávanieZdroj: Webnoviny.sk - Verejné súťaže majú byť najvýhodnejšie, nie najlacnejšie © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Verejné súťaže majú byť najvýhodnejšie, nie najlacnejšie

Vysokopostaveného kardinála a poradcu pápeža Františka obvinili zo sexuálneho zneužívania

SYDNEY 29. júna (WebNoviny.sk) - Austrálska polícia vo štvrtok obvinila vysokopostaveného vatikánskeho kardinála v niekoľkých prípadoch sexuálneho zneužívania. Kardinál George Pell, hlavný finančný poradca pápeža Františka a najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi v Austrálii, je najvyššie postaveným vatikánskym predstaviteľom, ktorého kedy obvinili v rámci dlhoročného škandálu sexuálneho zneužívania v katolíckej cirkvi. Zástupca policajného komisára štátu Victoria Shane Patton informoval, že polícia 76-ročného Pella predvolala, aby pred austrálskym súdom čelil viacerým obvineniam zo sexuálneho zneužívania, ktoré sa stali v minulosti. Ako povedal, Pella obvinilo viacero ľudí, no ďalšie detaily nezverejnil. Kardinál by sa mal pred súd v Melbourne postaviť 18. júla. Vlani ho vypočuli detektívi Pell pritom už roky čelí obvineniam, že počas toho, keď bol arcibiskupom v Melbourne a neskôr v Sydney, nevenoval dostatočnú pozornosť prípadom zneužívania duchovnými. Neskôr sa však vyšetrovatelia zamerali aj na jeho samotného a vlani ho dokonca detektívi zo štátu Victoria pricestovali vypočuť priamo do Vatikánu. Nie je jasné, na čo sa vzťahujú štvrtkové obvinenia, no podľa agentúry AP dvaja muži, v súčasnosti štyridsiatnici, tvrdia, že sa ich Pell v 70. rokoch 20. storočia nevhodne dotýkal na plavárni, keď pôsobil v Melbourne. Katolícka arcidiecéza v Sydney vydala v mene kardinála Pella vyhlásenie, v ktorom uvádza, že tvrdenia odmieta a po konzultácii s lekármi a ich súhlase čo najskôr pricestuje do Austrálie, aby očistil svoje meno. Samotný Pell povedal novinárom počas tlačovej konferencie vo Vatikáne, že sa teší na to, ako sa konečne postaví pred súd. "Som nevinný a tieto obvinenia sú falošné. Sexuálne zneužívanie je mi odporné," vyjadril sa. Pápež mu podľa jeho slov dal voľno, aby sa mohol pred súdom brániť. Pripustil, že cirkev urobila "chyby" Pellove pôsobenie na poste arcibiskupa sa v posledných rokoch dostalo do pozornosti vládou schváleného vyšetrovania, ako katolícka cirkev a ďalšie inštitúcie reagovali na prípady zneužívania detí. Austrálska Kráľovská komisia zistila v krajine šokujúci výskyt zneužívania a začiatkom tohto roka informovala, že počas uplynulých niekoľkých desaťročí obvinili zo sexuálneho zneužívania detí sedem percent katolíckych kňazov. Vlani Pell vo výpovedi pred komisiou pripustil, že katolícka cirkev urobila "obrovské chyby", keď počas uplynulých storočí dovolila znásilnenie a zneužitie tisícok detí, a priznal, že on sám pochybil, keď často veril kňazom a nie obetiam. Prisľúbil tiež, že pomôže ukončiť sériu samovrážd obetí zneužívania v jeho rodnom Ballarate. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com. Viac k témam: Austrália, cirkev, sexuálne zneužívanie detíZdroj: Webnoviny.sk - Vysokopostaveného kardinála a poradcu pápeža Františka obvinili zo sexuálneho zneužívania © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vysokopostaveného kardinála a poradcu pápeža Františka obvinili zo sexuálneho zneužívania

Trumpova administratíva zverejnila nové kritériá víz pre občanov moslimských krajín

WASHINGTON 29. júna (WebNoviny.sk) - Administratíva prezidenta Donalda Trumpa zverejnila nové kritériá súvisiace s povolením vstupu na svoje územie. Spojené štáty začnú vo štvrtok o 20:00 (v piatok o 02:00 stredoeurópskeho letného času) uplatňovať zákaz vstupu pre občanov šiestich prevažne moslimských krajín. Nebudú odoberať už platné víza Úrady pritom nebudú odoberať už platné víza. Žiadatelia z Iránu, Líbye, Sýrie, Somálska, Sudánu a Jemenu musia preukázateľne zdokladovať vzťah s blízkymi príbuznými, a to s rodičom, manželom, manželkou, dospelým či maloletým dieťaťom, zaťom, nevestou alebo súrodencom, ktorí už majú povolenie na pobyt v USA. Do úzkeho rodinného kruhu úrady nerátajú starých rodičov, vnúčatá, tety, strýkov, netere, synovcov, sesternice, bratrancov, švagrov, švagriné či snúbencov. Odporúčame:Od štvrtku začne platiť zákaz vstupu občanov šiestich moslimských krajín do USA, sú aj výnimky Čo sa týka obchodných alebo profesijných kontaktov, úrady budú posudzovať legitímne vzťahy, ktoré sú "formálne, zdokumentované a vytvorené riadnym spôsobom a nie len za účelom vyhnúť sa zákazu vstupu". Nové pravidlá sa netýkajú novinárov, študentov, zamestnancov alebo lektorov, ktorí už majú platné víza. Výnimka na vstup sa netýka tých, ktorí sa budú snažiť získať prácu či možnosť na vzdelávanie len za účelom udelenia víz. Úrady nebudú zaujímať ani rezervácie na ubytovanie či požičanie auta, i keď sú už zaplatené. Výnimky aj pre bábätká či adopcie Konzulárni pracovníci budú môcť zhodnotiť aj ďalšie výnimky vzťahujúce sa na vstup ľudí zo spomínaných šiestich krajín, a to na základe "predchádzajúcich uznaných kontaktov v USA alebo významných obchodných či profesijných záväzkov". Výnimku budú môcť udeliť aj bábätku, adoptovanému dieťaťu alebo v prípade potreby urgentnej zdravotnej pomoci. Vstup do krajiny budú môcť dostať aj tí, ktorí pricestujú za obchodným účelom spojeným s medzinárodne uznávanou organizáciou alebo vládou USA alebo ak sú legálnymi obyvateľmi Kanady s platnými kanadskými vízami. Takisto ľudia zo spomínaných prevažne moslimských krajín, ktorí získali víza v rámci každoročnej lotérie, budú musieť preukázať, že do USA chcú prísť "s dobrým úmyslom". Viac k témam: Donald Trump, USA, vízaZdroj: Webnoviny.sk - Trumpova administratíva zverejnila nové kritériá víz pre občanov moslimských krajín © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trumpova administratíva zverejnila nové kritériá víz pre občanov moslimských krajín

Ceny ropy posilnili, zlato zdraželo

NEW YORK 29. júna (WebNoviny.sk) - Ceny ropy sa v stredu zvýšili už piaty deň po sebe. Ľahká americká ropa si prilepšila o 50 centov čiže o 1,1 percenta a uzavrela na úrovni 44,74 USD za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena slúži ako medzinárodná referenčná cena, zdražela o 66 centov čiže o 1,4 percenta na 47,31 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu sa zvýšila o 2 centy na 1,48 USD za galón a vykurovací olej zdražel tiež o 2 centy na 1,43 USD za galón. Posilnili aj ceny drahých kovov. Zlato si pripísalo 2,20 USD a uzavrelo na úrovni 1 249,10 USD za uncu. Cena striebra sa zvýšila o 14 centov na hodnotu 16,73 USD za uncu. Viac k témam: ropa, zlatoZdroj: Webnoviny.sk - Ceny ropy posilnili, zlato zdraželo © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ceny ropy posilnili, zlato zdraželo

Samosprávy podľa Kisku nedostávajú dostatok financií, problém je však aj v skutočnom počte obyvateľov

BRATISLAVA 28.júna (WebNoviny.sk) - Prezident SR Andrej Kiska podporuje rozvoj slovenských miest a ich snahu o zmenu financovania a legislatívy. Ako agentúru SITA informoval Marek Papajčík z Kancelárie primátora Hlavného mesta SR Bratislavy, deklaroval to v stredu na stretnutí so zástupcami Únie miest Slovenska na čele s jej prezidentom a primátorom Bratislavy Ivom Nesrovnalom a členmi vedenia únie Miroslavom Kollárom a Tiborom Tóthom. Odporúčame:Kiska: Slovensko nemá priority v riešení rómskej problematiky Predstavitelia Únie miest Slovenska na stretnutí ocenili podporu prezidenta samosprávam a zároveň ho informovali o najvážnejších témach ako je financovanie a rozvoj miest a mestských regiónov alebo sociálne služby. V rámci diskusie sa zhodli, že je potrebné podporovať slovenské mestá ako prirodzené centrá rozvoja tradičných regiónov. "Navštívil som množstvo našich miest, viem čo trápi samosprávy a aké problémy musia riešiť. Na financovanie povinností nedostávajú samosprávy od štátu dosť financií. To sa žiaľ týka aj kľúčových oblastí, akými je vzdelávanie detí či starostlivosť o seniorov,“ skonštatoval prezident Kiska. Nepomer v počte skutočných obyvateľov Kritériá pri prerozdeľovaní výnosov dane z príjmu fyzických osôb nezodpovedajú podľa Únie miest Slovenska reálnej demografickej situácii či urbanizácii krajiny. Problémom z hľadiska miest je tiež nedostatočné zohľadnenie štruktúry obyvateľstva. Nedostatkom je aj nepomer v skutočnom počte obyvateľov miest a obcí, ktorý je odlišný v štatistikách a v registri obyvateľov. Pri prerozdeľovaní sa podľa únie nemyslí ani na denne prítomných a prechodne ubytovaných obyvateľov, čo negatívne pociťujú priemyselné centrá, napríklad hlavné mesto Bratislava, kde podľa únie reálne žije o 200-tisíc ľudí viac. Sociálne služby bez podpory štátu Zástupcovia slovenských miest informovali prezidenta SR aj o aktuálnych návrhoch zákonov, ktoré sa týkajú samospráv. Tými sú napríklad novela zákona o miestnych daniach, zákona o odpadoch či novela zákona o sociálnych službách, ktorá by podľa únie v predloženom znení priniesla samosprávam množstvo finančne nákladných povinností bez spoluúčasti od štátu. Únia miest Slovenska je dobrovoľné záujmové združenie miest založené v roku 1994. Jej členskú základňu tvoria veľké a stredné mestá z rôznych regiónov Slovenska. Viac k témam: Andrej Kiska, financovanie, Únia miest SlovenskaZdroj: Webnoviny.sk - Samosprávy podľa Kisku nedostávajú dostatok financií, problém je však aj v skutočnom počte obyvateľov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Samosprávy podľa Kisku nedostávajú dostatok financií, problém je však aj v skutočnom počte obyvateľov

Kiska prijal majstrov zo Žiliny, Belaník zdôraznil najmä výchovu mladých talentov

BRATISLAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - Futbalisti MŠK Žilina si ako úradujúci majstri Slovenska plnili v stredu popoludní príjemné povinnosti v Prezidentskom paláci v Bratislave. Vedenie klubu spolu s celým realizačným tímom a samotnými hráčmi oficiálne prijal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska pri príležitosti triumfu hráčov spod Dubňa v uplynulej sezóne najvyššej domácej súťaže Fortuna ligy 2016/2017. Prezident spomenul aj správanie hráčov V krátkom príhovore hlava štátu nezabudla poďakovať žilinským majstrom k zisku siedmeho titulu a zapriať im veľa šťastia v blížiacej sa konfrontácii s dánskym šampiónom FC Kodaň v rámci júlového 2. predkola Ligy majstrov. Prezident SR spomenul aj dôležitosť správania hráčov ako veľkých vzorov pre deti a mládež. Odporúčame:Aktualizované: MŠK Žilina v predkole Ligy majstrov vyzve dánskeho šampióna Za žilinský klub poďakoval za pozvanie športový manažér MŠK Karol Belaník, ktorý Andrejovi Kiskovi v krátkosti zdôraznil klubovú filozofiu a dôležitosť výchovy nových talentov. Belaník prisľúbil, že v klube spravia maximum pre vzorné reprezentovanie slovenského futbalu v európskych pohároch. Škvarka sa s Kiskom dlho rozprával Premiérovú návštevu u prezidenta SR si užíval aj tréner MŠK Žilina Adrián Guľa, pre ktorého to bolo zadosťučinenie za celú predchádzajúcu sezónu. "Bolo to ocenenie a uznanie každodennej práce hráčov, celého klubu. Aj na prezidentskej pôde si uvedomíte, že má zmysel na sebe pracovať. Bolo to veľmi príjemné stretnutie, preto si vážime, že sme mohli prísť za pánom prezidentom Kiskom. Veríme, že nás ešte budú čakať podobné návštevy," citoval žilinský klubový web slová Adriána Guľu. Azda najdlhšie z hráčov sa s prezidentom Slovenskej republiky rozprával kapitán MŠK Michal Škvarka. A čo mu vravel Andrej Kiska? "Pýtal sa ma predovšetkým na komunikáciu na ihrisku, keďže máme v kádri aj zahraničných futbalistov. Prehodili sme pár slov aj o tom, ako to funguje vnútri kabíny, aká sme partia." Odporúčame:Aktualizované: FC Nitra bude nováčikom Fortuna ligy, medzi elitu sa vracia po troch rokoch Dvadsaťštyriročný oporný pilier stredu poľa úradujúceho majstra si pochvaľoval stredajšiu návštevu u prezidenta SR. "Bolo to naozaj príjemné pozvanie, veľká pocta pre každého jedného hráča, pretože nie každý sa môže stretnúť s hlavou štátu. Som rád aj za takúto skúsenosť. A tréma pri rozhovore? Trochu áno, no skôr taký rešpekt," skonštatoval Škvarka, ktorý bol v Prezidentskom paláci v Bratislave po prvý raz. Viac k témam: Andrej Kiska, Fortuna liga, futbal, MŠK ŽilinaZdroj: Webnoviny.sk - Kiska prijal majstrov zo Žiliny, Belaník zdôraznil najmä výchovu mladých talentov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kiska prijal majstrov zo Žiliny, Belaník zdôraznil najmä výchovu mladých talentov

Aktualizované: Hasenie požiaru lesa na Záhorí komplikuje vietor, zasahuje 133 hasičov a aj vrtuľník

aktualizované 29. júna o 12:17 BRATISLAVA 29. júna (WebNoviny.sk) - Pri likvidovaní požiaru na Záhorí momentálne zasahujú hasiči v troch zásahových úsekoch, situáciu však komplikuje silný vietor. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová, pri udalosti zasahujú hasiči z Bratislavského, Trnavského, Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja z takmer 30 hasičských staníc a dobrovoľní hasiči z niekoľkých obcí Trnavského kraja. Požiar, ktorý už hasiči lokalizovali, sa momentálne snaží zlikvidovať 133 hasičov so 70 kusmi hasičskej techniky a vrtuľník Letky MV SR. Hasiči zasahujú pri požiari lesa medzi obcami Jakubov a Láb v okrese Malacky od stredy poobedia. Požiar zasiahol plochu približne tri kilometre štvorcové. Vďaka tomu, že sa požiar podarilo hasičom lokalizovať, neohrozil zásobníky ropy a plynu na Záhorí. Vo videu zverejnenom na sociálnej sieti to konštatuje minister vnútra Robert Kaliňák. "Požiar sa podarilo lokalizovať a nerozšíril sa do širokého okolia a okolitých obcí," povedal minister s tým, že k efektívnosti zásahu vo veľkej miere prispeli aj dobrovoľní hasiči. Viac k témam: hasiči, lesný požiar, ZáhorieZdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Hasenie požiaru lesa na Záhorí komplikuje vietor, zasahuje 133 hasičov a aj vrtuľník © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aktualizované: Hasenie požiaru lesa na Záhorí komplikuje vietor, zasahuje 133 hasičov a aj vrtuľník

Video: Lesný požiar v Arizone vyhnal z domovov tisícky ľudí

PRESCOTT VALLEY 29. júna (WebNoviny.sk) - Požiar hustého lesa v americkom štáte Arizona v stredu vyhnal z domovov tisícky ľudí, uzavrel dôležitú cestu a vytvoril obrovský kúdoľ dymu. Oheň sa rozšíril v okolí horského mesta Prescott, ktoré sa nachádza asi 160 kilometrov severne od Phoenixu. So živlom, ktorý už zničil 83 kilometrov štvorcových lesa, bojuje asi 500 hasičov, pričom jeden z nich sa ľahko zranil. Pre požiar museli evakuovať oblasti Mayer, Dewey-Humboldt a niekoľko ďalších komunít a tiež uzavrieť jednu z hlavných ciest do Prescottu. Dewey-Humboldt má zhruba štyritisíc obyvateľov a Mayer asi 1 400. Mnohí z nich pritom majú v pamäti lesný požiar z roku 2013, pri ktorom zahynulo 19 hasičov. Guvernér Arizony Doug Ducey vyhlásil v okrese Yavapai výnimočnú situáciu a vo štvrtok plánuje oblasť navštíviť. Viac k témam: Arizona, lesný požiar, USAZdroj: Webnoviny.sk - Video: Lesný požiar v Arizone vyhnal z domovov tisícky ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Lesný požiar v Arizone vyhnal z domovov tisícky ľudí

Video: Má na tvári krásny úsmev, flirtoval Trump s novinárkou a prerušil aj rozhovor s írskym premiérom

WASHINGTON 28. júna (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump skladal v stredu v Oválnej pracovni Bieleho domu komplimenty írskej novinárke. Nakrátko dokonca prerušil aj telefonát s novým írskym premiérom Leom Varadkarom, informuje agentúra Associated Press. Obeťou Trumpovho záujmu sa stala Caitriona Perry, washingtonská spravodajkyňa írskej televízie RTE News. Odporúčame:Trump je arogantný, netolerantný a nebezpečný, myslí si väčšina svetovej populácie Počas telefonátu s Varadkarom, v ktorom mu Trump zagratuloval k zvoleniu do funkcie premiéra, prezident náhle prerušil rozhovor a spýtal sa novinárky, odkiaľ pochádza. Neskôr sa o nej zmienil aj Varadkarovi. "Má na tvári krásny úsmev, takže by som sa stavil, že s vami zaobchádza dobre," povedal Trump írskemu premiérovi. Novinárka video z udalosti zdieľala na sociálnych sieťach a príhodu označila za "bizarný moment". Viac k témam: Donald Trump, flirtZdroj: Webnoviny.sk - Video: Má na tvári krásny úsmev, flirtoval Trump s novinárkou a prerušil aj rozhovor s írskym premiérom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Má na tvári krásny úsmev, flirtoval Trump s novinárkou a prerušil aj rozhovor s írskym premiérom

Video: Portugalčania zbabrali rozstrel, Čiľania sú vo finále Pohára konfederácií FIFA (aktualizované)

aktualizované 29. júna o 9:16 KAZAŇ 28. júna (WebNoviny.sk) - Futbalisti Čile postúpili do finále Pohára konfederácií v Rusku (17. júna - 2. júla). Rozhodol o tom stredajší semifinálový duel v Kazani, v ktorom majstri Južnej Ameriky prekonali šampiónov Európy z Portugalska. V riadnom hracom čase aj v predĺžení diváci márne čakali na presné zásahy. Tých sa dočkali aj v jedenástkovom rozstrele, v ktorom žiaril čilský brankár Claudio Bravo. Odporúčame:Video: Nemecko a Čile si zabezpečili postup do semifinále Pohára konfederácií Gólman Manchestru City nepustil za svoj chrbát pokusy Ricarda Quaresmu, Joaa Moutinha ani Naniho a keďže jeho spoluhráči Arturo Vidal, Charles Aránguiz a Alexis Sánchez nezaváhali, mužstvo trénera Juana Antonia Pizziho zabojuje v nedeľu 2. júla v Petrohrade o svoj premiérový triumf na Pohári konfederácii s lepším zo štvrtkového druhého semifinále Nemecko - Mexiko (začiatok o 20.00 h SELČ). Portugalsko nastúpi v rovnaký deň v dueli o 3. miesto (začiatok o 14.00 h SELČ v Moskve). "Myslím si, že Claudio Bravo bol pri penaltách úžasný takisto ako hráči, ktorí premenili svoje pokusy. Zaslúžene sme postúpili do finále. V rozstrele nikdy neviete, čo sa stane, ale keď Arturo Vidal skóroval a náš brankár chytil prvú jedenástku, trochu sme sa upokojili. Claudio mal veľmi dobre zanalyzovaných všetkých hráčov súpera. Pripravil sa na nich veľmi dobre a preto sme nakoniec dokázali vyhrať. Možno mal aj šťastie, ale nepovedal by som, že to bolo len o šťastí," vyhlásil podľa webu soccerway.com čilský kouč Pizzi. Bravo sa počas zápasu necítil príliš komfortne Čiľania triumfovali v ostatných dvoch edíciách Copa América, vo finálových dueloch zakaždým zdolali mužstvo Argentíny až po strelách zo značky pokutového kopu. Tím "La Roja" opäť predviedol, že si vo vypätých chvíľach dokáže zachovať chladnú hlavu. "Samozrejme, počítali sme aj s možnosťou, že sa rozhodne až v rozstrele, ale iné je venovať sa tejto štandardnej situácii na tréningu a iné ju realizovať v semifinále alebo vo finále dôležitého turnaja. Predtým sme boli dvakrát úspešní na Copa América a dnes sme to zvládli opäť. Som veľmi hrdí na tento tím. Hráči si vážia, že majú na sebe čilský dres a voči svojej krajine cítia veľkú zodpovednosť. Dúfam, že sa nám vo finále podarí dosiahnuť veľký úspech," doplnil 49-ročný rodák z argentínskeho Santa Fe, ktorý počas aktívnej hráčskej kariéry reprezentoval Španielsko (1994-1998). Jeden z ôsmich gólov v najcennejšom drese zaznamenal aj proti Slovensku, bolo to 13. novembra 1996 v zápase kvalifikácie o postup na MS 1998, Španieli zvíťazili v dueli na Tenerife 4:1. Muž zápasu Bravo priznal, že sa v jeho priebehu necítil príliš komfortne, keďže iba nedávno prekonal zranenie ľavého lýtka. "Ešte to z mojej strany nebolo ono, ale najdôležitejšie je to, že sme postúpili do finále. Myslím si, že to bol vyrovnaný duel, Portugalsko malo dosť šancí na skórovanie. Tajomstvo nášho úspechu spočíva v tom, že si nikdy neprestávame veriť a vždy vydáme zo seba všetko, čo je v našich silách," skonštatoval 34-ročný gólman. Santos označil svojich hráčov za hrdinov Kormidelník zdolaného mužstva Fernando Santos nebral prehru ako tragédiu a svojich hráčov označil za hrdinov. "Čilský brankár bol dnes fantastický, no musím povedať, že moji traja hráči, ktorí dnes nepremenili svoje pokusy, boli hrdinami minulý rok vo štvrťfinále ME proti Poľsku. Vtedy to vyšlo, tentoraz nie. Mojich hráčov si však vždy zastanem," povedal 62-ročný rodák z Lisabonu a dodal: "Čilský tím nedá svojmu súperovi takmer žiadny voľný priestor. Mohli sme to vidieť už v zápase s Nemeckom (1:1) pred niekoľkými dňami. Čile zvíťazilo a musíme mu zablahoželať k postupu. V budúcnosti musíme v niektorých momentoch hrať inteligentnejšie a s jasnejšou mysľou." Duel Portugalsko - Čile bol v histórii Pohára konfederácií 11. zápasom, v ktorom sa muselo predlžovať, a šiestym, v ktorom sa rozhodlo až v penaltovej lotérii. Reprezentačné tímy týchto dvoch krajín sa na medzinárodnom fóre stretávajú iba veľmi zriedka. Bol to iba štvrtý vzájomný duel, pričom prvá vzájomná konfrontácia sa uskutočnila ešte v roku 1928 na OH v Amsterdame. Pohár konfederácií FIFA 2017 v Rusku semifinále Portugalsko - Čile 0:0 po predĺžení, 0:3 na strely zo značky pok. kopu - do finále postúpilo Čile ŽK: 31. William Carvalho, 43. André Silva, 96. Fonte, 111. Bruno Alves, 114. Cédric Alves - 23. Jara, 51. P. Hernández, rozhodoval: Faghani (Irán) Rozstrel z 11 m: Arturo Vidal (Čile) - 0:1, Quaresma (Portug.) - nepremenil, Aránguiz - 0:2, Joao Moutinho - nepremenil, Alexis Sánchez - 0:3, Nani - nepremenil Viac k témam: futbal, Pohár konfederácií FIFAZdroj: Webnoviny.sk - Video: Portugalčania zbabrali rozstrel, Čiľania sú vo finále Pohára konfederácií FIFA (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Portugalčania zbabrali rozstrel, Čiľania sú vo finále Pohára konfederácií FIFA (aktualizované)

Zastavili vlak do Berlína, hľadajú v ňom bombu

VARŠAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - V poľskom meste Mogilno v stredu večer zastavili a evakuovali medzinárodný rýchlik z Varšavy do Berlína po tom, čo polícia dostala e-mailom vyhrážku, že v jednom z vozňov sa nachádza bomba. Odporúčame:Obvinili Zdena, ktorý nahlásil bombu na železničných staniciach v Bratislave Podľa poľských médií evakuovali z vlaku asi 600 cestujúcich a plánujú ich zatiaľ umiestniť do budovy školy. Evakuovali tiež obyvateľov domov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti železničného nádražia. Vlak prehľadávajú policajné jednotky s pátracími psami a tiež požiarnici. Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky poľského denníka Gazeta Wyborcza. Viac k témam: bomba, vlakyZdroj: Webnoviny.sk - Zastavili vlak do Berlína, hľadajú v ňom bombu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zastavili vlak do Berlína, hľadajú v ňom bombu

Aktualizované: Slovenky v prvom semifinále Európskej ligy tesne podľahli Fínkam

aktualizované 28. júna, 22:31 POPRAD 28. júna (WebNoviny.sk) - Slovenské volejbalové reprezentantky prehrali v prvom zápase semifinále Európskej ligy žien v Poprade s Fínskom tesne 2:3 (-23, 15, 20, -17, -12). Zverenky trénera Mareka Rojka viedli 2:1 na sety, ale v ďalšom priebehu dominoval tím zo severu Európy a natiahol víťaznú sériu v tejto súťaži na desať zápasov. Odveta je na programe v nedeľu 2. júla o 16.00 h SELČ v Helsinkách. Európska liga volejbalistiek 2017 semifinále (prvý zápas), Poprad,  stredajší výsledok: Slovensko - Fínsko 2:3 (-23, 15, 20, -17, -12) 125 minút, rozhodovali: Brlas (Chor.) a Bátkaiová-Katonová (Maď.), 500 divákov Zostavy: Slovensko: Koseková, Pištěláková, Salanciová, Herelová, Drobňáková, Abrhámová, libero Valachová (Šunderlíková, Kuciaková, Ovečková). Tréner: M. Rojko. Fínsko: Karhuová, Bjärregardová-Madsenová, Alanková, Kosonenová, Öhmanová, Korhonenová, libero Koljonenová (Heikkiniemiová, Paananeová, Kokkonenová, Pihlajamäkiová). Tréner: T. Kangasniemi. I. set Fínky začali lepšie (2:0), ale domáce volejbalistky otočili skóre pri podaní Abrhámovej a po jej ese bolo 5:2. Podaním však pritlačili aj severanky a na prvom technickom timeoute viedli 8:7. Slovenky sa ťažko presadzovali proti dobre brániacemu súperovi a prehrávali 7:10. Skóre sa menilo ako na hojdačke, volejbalistky SR otočili na 11:10, ale následne po chybe v útoku prehrávali 12:14. Potom dve dlhé výmeny ukončili úspešne Slovenky a po bodoch Pištělákovej a Kosekovej viedli 15:14. Ďalšiu akciu Fínska zablokovala Drobňáková a domáce mali dvojbodový náskok - 16:14. Húževnaté Fínky hrali obetavo v poli, prialo im aj šťastie a po najkrajšej výmene zápasu viedli hosťujúce hráčky 19:17 a potom aj 20:18. Slovenky však zapli, servisom zatlačila Drobňáková a po dvoch blokoch Herelovej za sebou vyhrávali domáce 22:20. Fínky vyrovnali a po ese Öhmanovej mali prvý setbal. Ten aj premenili a úvodný set vyhrali 25:23. II. set V druhom sete začala na smeči Kuciaková namiesto Salanciovej. Po vyrovnanom začiatku si slovenské volejbalistky vypracovali trojbodový náskok 10:7, keď sa na "kolíku" presadila Drobňáková. Po dobrom podaní striedajúcej Šunderlíkovej sa Slovenky dostali ku kontre a Koseková ulievkou zvýšila na 14:9. Domáce hráčky sa dostali do tempa a na druhom technickom timeoute viedli už 16:9, keď bodovala Herelová. Slovenky mali tento set jednoznačne v rukách a do koncovky išli s obrovským náskokom 21:11. Druhý set vyhrali Slovenky hladko 25:15 a vyrovnali na 1:1. Fínky prehrali vôbec prvý set v tohtoročnej Európskej lige. III. set Začiatok tretieho dejstva bol vyrovnaný, potom predviedla dva bloky za sebou Abrhámová, Fínky dali dva auty a Slovenky viedli 14:9. Domáce mali jasne navrch, dobre podávali, bránili aj útočili a vypracovali si šesťbodový náskok - 17:11. Po tvrdom útoku Šunderlíkovej a "jednonožke" Abrhámovej bolo už 21:14. Fínky po dobrej obrane na sieti znížili na 17:21 a set ešte nevzdali. Slovenky však záver zvládli a tretí set vyhrali 25:20. IV. set Lepší vstup do štvrtého dejstva mali fínske volejbalistky - 10:3. Šancu dostala na nahrávke Ovečková a vrátila sa Salanciová. Na druhom technickom timeoute viedli Fínky 16:8 a mali set veľmi dobre rozbehnutý. Slovenky však postupne znižovali manko a po bloku Herelovej bolo 14:19. Medzitým sa na ihrisko vrátila Koseková. V závere ešte znížili volejbalistky SR zo 14:23 na 17:23, ale štvrtý set vyhrali hostky 25:17 a o víťazovi stretnutia musel rozhodnúť až tajbrejk. V. set Po vyrovnanom úvode piateho setu sa ako prvé dostali do trháku Fínky - 7:5. Slovenky odpovedali okamžite a po Salanciovej ese bolo 7:7. Po zmene strán však mali Fínky navrch a po ese kapitánky Pihlajamäkiovej viedli 12:8. Slovenky síce znížili na 10:12, ale na zvrat to nestačilo. Fínky vyhrali piaty set 15:12 a do odvety pôjde v lepšej východiskovej pozícii. Hlasy po zápase: Marek Rojko (tréner volejbalistiek SR): "Mrzí ma, že sme nezvládli prvý set, v ktorom sme viedli a mali sme ho získať. Obidva tímy sa spočiatku oťukávali, hral sa zvláštny volejbal. Ak by sme prvý set vyhrali, tak by sa asi zápas vyvíjal inak. Potom bolo vidieť, že keď sme pridali, tak sme mali prevahu. Fínky sú však tímom, ktorý keď dostane šancu, tak ju využije. To sa stalo vo štvrtom sete, kde v našej najviac fungujúcej rotácii s Herelovou a s Kosekovou vpredu zatlačila ich nahrávačka servisom a ušli nám na sedem bodov. Napriek prehre si myslím, že naše šance nie sú stratené. Tímy sú výkonnosťou pri sebe blízko a v odvete sa môže stať čokoľvek." Tapio Kangasniemi (tréner volejbalistiek Fínska): "Víťazstvo je dôležité, ale spravili sme len prvý krok. Viem, že dokážeme hrať lepšie ako dnes. Bol to náročný zápas, pretože Slovensko má kvalitný tím, veľmi dobre bránilo a podávalo. Ukázali sme, že sme mentálne silní, keď sme otočili z 1:2. Od tretieho setu sa výrazne zlepšil náš útok, a to bol kľúč k víťazstvu." Ďalší výsledok semifinále EL žien: Ukrajina - Španielsko 3:1 (19, 21, -24, 21) Viac k témam: Európska liga volejbalistiek, Fínsko, Slovensko, volejbalZdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Slovenky v prvom semifinále Európskej ligy tesne podľahli Fínkam © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aktualizované: Slovenky v prvom semifinále Európskej ligy tesne podľahli Fínkam

Ženu zasiahol blesk, podľa záchranárov je to v meste veľmi neobvyklé

BRATISLAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - V pražskej mestskej časti Střížkov v stredu zasiahol blesk mladú ženu, informuje server iDnes.cz. Záchranári tvrdia, že takáto udalosť je v meste veľmi neobvyklá. "Prišlo k zástave krvného obehu, po dlhom úsilí záchranárov sa podarilo obnoviť životné funkcie a pacientka bola prevezená do vinohradskej nemocnice," cituje server hovorcu záchranárov Ondřeja Franěka. Odporúčame:Farmár zabil priateľa svojej dcéry a pochoval ho pri hnojisku On sám si na podobnú situáciu za 25 rokov práce záchranára nepamätá. Ako hovorí, blesky síce v Českej republike zasiahnu každý rok niekoľko ľudí, ale nestáva sa to v meste medzi domami. "Obvyklé miesta sú hory, skaly v prírode, kde nie sú okolo vysoké stavby, hromozvody, stožiare, antény, trolejové vedenie a podobne," povedal hovorca záchranárov. Viac k témam: blesk, záchranári, zranená ženaZdroj: Webnoviny.sk - Ženu zasiahol blesk, podľa záchranárov je to v meste veľmi neobvyklé © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ženu zasiahol blesk, podľa záchranárov je to v meste veľmi neobvyklé

Van Niekerk zabehol svetový výkon histórie a prekonal aj rekord Usaina Bolta

aktualizované 28. júna, 21:45 OSTRAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - Ostrava bola v stredu večer svedkom najlepšieho svetového výkonu histórie v behu na 300 m. Postaral sa oň na mítingu Zlatá tretra Juhoafričan Wayde van Niekerk, ktorý túto netradičnú vzdialenosť zabehol za 30,81 s. Vylepšil svetové maximum od Johnsona Van Niekerk vylepšil 17 rokov staré svetové maximum v podaní Michaela Johnsona (30,85) a zároveň vymazal Usaina Bolta a jeho rekordný čas mítingu na 300 m (30,97) z roku 2010. V tejto špeciálnej disciplíne IAAF neeviduje oficiálne svetové rekordy, iba najlepšie výkony histórie. "Som veľmi rád, že som zabehol tento rekordný čas a česť, že som sa mohol týmto malým dielom zapísať do histórie. Ďakujem všetkým v Ostrave za skvelý míting a že som tu mohol byť. Verím, že sa ďalšími krôčikmi môžem zlepšovať," uviedol Wayde van Niekerk vo flashinterview. V Londýne sa pokúsi o double Dvadsaťštyriročný Van Niekerk je úradujúci majster sveta aj olympijský víťaz na 400 m. Vlani v Riu de Janeiro na ceste za olympijským zlatom skvelým spôsobom prekonal svetový rekord na 400 m (43,03), ktorý mal v podaní legendárneho Američana Michaela Johnsona 17-ročné trvanie (43,18). Rodák z Kapského Mesta Van Niekerk je jediný atlét na svete s osobnými rekordmi pod 10 sekúnd na 100 m (9,94), pod 20 sekúnd na 200 m (19,84) a pod 44 sekúnd na 400 m (43,03). Na augustovom svetovom šampionáte v Londýne sa pokúsi o zlaté double na 200 a 400 m. Zlatá tretra - výsledky MUŽI 100 m (-0,3 m/s): 1. Bolt (Jam.) 10,06, 2. Pérez (Kuba) 10,09, 3. Harvey (Tur.) 10,26, 4. Volko (SR) 10,26 300 m: 1. Van Niekerk (JAR) 30,81 - svetový výkon histórie, 2. Makwala (Bot.) 31,44, 3. Munyai (JAR) 31,61 1 000 m: 1. N. Kipkoech (Keňa) 2:18,51, 2. Holuša 2:18,60, 3. Sasínek (obaja ČR) 2:19,03, 4. Rudisha (Keňa) 2:19,43 10 000 m: 1. Farah (V. Brit.) 27:12,09, 2. Kimeli (Keňa) 27:14,43, 3. Toroitich (Ug.) 28:02,23 110 m prek. (0,6 m/s): 1. Darien (Fr.) 13,09, 2. Baji (Maď.) 13,23, 3. Trajkovic (Cypr.) 13,34 3000 m prek.: 1. Kigen (Keňa) 8:11,54, 2. Wale 8:13,16, 3. Amare (obaja Et.) 8:13,39 výška: 1. Bednarek (Poľ.) 232, 2. Ivanov (Bulh.) 230, 3. Ghazal (Sýr.) a Wilson (Bahamy) obaja 230,....7. Bubeník (SR) 220 trojskok: 1. Taylor (USA) 17,57 - rekord mítingu, 2. Doris (Guaj.) 16,80, 3. Misans (Lot.) 16,74 guľa: 1. Staněk (ČR) 21,63, 2. Haratyk (Poľ.) 21,34, 3. Źunič (Chor.) 20,76 oštep: 1. Röhler 91,53, 2. Vetter (obaja Nem.) 87,88, 3. Vadlejch (ČR) 86,43 ŽENY 100 m prek. (1,0 m/s): 1. Dutkiewiczová (Nem.) 12,72, 2. Steenkampová (JAR) 12,99, 3. Piloticynová (Ukr.) 13,02 200 m (1,2 m/s): 1. TaLouová (Pobr. Slon.) 22,44, 2. A. Conleyová (JAR) 23,03, 3. Garcíová (Šp.) 23,17 1500 m: 1. Tsegayová (Et.) 4:00:96 - rekord mítingu, 2. Arrafiová (Mar.) 4:03,34, 3. Buckmanová (Aus.) 4:06:30 žrď: 1. Sidorovová (Rus.) 470, 2. Newmanová (Kan.) 465, 3. Peinadová (Ven.) 455   Viac k témam: atletika, Wayde van Niekerk, Zlatá tretraZdroj: Webnoviny.sk - Van Niekerk zabehol svetový výkon histórie a prekonal aj rekord Usaina Bolta © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Van Niekerk zabehol svetový výkon histórie a prekonal aj rekord Usaina Bolta

Aktualizované: Bolt vyhral stovku na Zlatej tretre, slovenský rekordér Volko bol štvrtý

aktualizované 28. júna, 21:36 OSTRAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - V stredu krátko pred deviatou večer vyše 15-tisíc divákov na Mestskom štadióne v Ostrave stíchlo a v stoji čakalo, čo sa udeje v najbližších sekundách. Boltovo posledné víťazstvo Do blokov ešte raz a na Zlatej tretre naposledy zakľakol najlepší svetový šprintér Usain Bolt a vzdialenosť 100 m zabehol tradične najrýchlejšie zo všetkých za 10,06. Skvelý výkon podal aj slovenský reprezentant Ján Volko, ktorý dobehol štvrtý za 10,26. Volko dosiahol navlas rovnaký čas ako tretí Turek Jak Ali Harvey, ale cieľová fotografia rozhodla v jeho neprospech. "Som spokojný, asi zlepšenie pri tom sústavnom cestovaní momentálne nebolo možné. Boltova aura predsa len na mňa trochu zafungovala, pred štartom som cítil nervozitu, Bežať s tým človekom na tabuli, s tou legendou, viac som si asi želať nemohol. Je to životné prekvapenie, že som sa dostal do takého behu. Vyzeral som pri Boltovi ako tieň, lebo je o dve-tri hlavy vyšší ako ja. Bola to pre mňa česť, vážim si to, že som to dnes v Ostrave mohol odbehnúť" uviedol Ján Volko v prvej reakcii pre slovenské médiá v Ostrave. "V Ostrave boli vždy skvelí fanúšikovia, oni robia z tohto mítingu niečo výnimočné. Aj preto som sem po celé tie roky rád jazdil. Užil som si to s nimi aj dnes. Mal som trochu problém so zranením, aj preto výsledný čas nie je ideálny. To však nie je dôležité, ale dobrý pocit," povedal Usain Bolt vo flashinterview. Zverenec Nade Bendovej a Róberta Kresťanka len o desatinu sekundy zaostal za vlastným slovenským rekordom (10,16). "Vážim si to, že si môžem zabehnúť v spoločných pretekoch s Boltom, ale ako senzáciu to nevnímam," povedal 20-ročný Volko predpoludním v deň pretekov. Van Niekerk prekonal jeho rekord Deväť rokov trvalo extrémne blízke spojenie Usaina Bolta so Zlatou tretrou. Od roku 2006 sa Bolt predstavil vďačnému ostravskému publiku deväťkrát. Vo všetkých prípadoch zvíťazil. Päťkrát to bolo na stovke, trikrát na 200 m a raz na 300 m, kde v roku 2010 stanovil rekord mítingu 30,97 s. Prekonal ho, akoby symbolicky, až v práve aktuálnej edícii, Juhoafričan Wayde van Niekerk (30,81). Osemnásobný olympijský víťaz Bolt prišiel do Ostravy aj vtedy, keď sa rozhodol vynechať iné, renomovanejšie mítingy. "Vždy som sa tu cítil výborne, aj keď spočiatku som si Ostravu zapamätal najmä pre veľkú zimu. Tento rok, zdá sa, že som sem priniesol trochu jamajského slniečka,“ žartoval Bolt dva dni pred pretekmi na tlačovej besede. Zlatá tretra - výsledky 100 m (-0,3 m/s): 1. Bolt (Jam.) 10,06, 2. Pérez (Kuba) 10,09, 3. Harvey (Tur.) 10,26, 4. Volko (SR) 10,26 Viac k témam: atletika, Ján Volko, Usain Bolt, Wayde van Niekerk, Zlatá tretraZdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Bolt vyhral stovku na Zlatej tretre, slovenský rekordér Volko bol štvrtý © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aktualizované: Bolt vyhral stovku na Zlatej tretre, slovenský rekordér Volko bol štvrtý

Na Záhorí vypukol požiar, zasahuje stovka hasičov z okolia

BRATISLAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - Desiatky profesionálnych a dobrovoľných hasičov od pol piatej zasahujú pri požiari lesa medzi obcami Jakubov a Láb v okrese Malacky. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru. Odporúčame:Hasiči zasahovali pri výbuchu bioplynovej stanice, v areáli sa nachádzalo päť zamestnancov Požiar zasiahol plochu približne tri kilometre štvorcové. Pri udalosti zasahuje takmer 110 profesionálnych a dobrovoľných hasičov so 70 kusmi hasičskej techniky z Malaciek, Bratislavy, Pezinka, z DHZ Pole, Lozorna, Veľkých Levár, Malých Levár, Gajarov, Plaveckého Štvrtka, Zohora a mnohých ďalších. Pri hasení pomáha aj vrtuľník Letky Ministerstva vnútra SR. Na mieste udalosti je zriadený riadiaci štáb, príde aj hasičská technika z Trnavského a Nitrianskeho kraja. Viac k témam: hasiči, požiarZdroj: Webnoviny.sk - Na Záhorí vypukol požiar, zasahuje stovka hasičov z okolia © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na Záhorí vypukol požiar, zasahuje stovka hasičov z okolia

Veterán Výbošťok vyhral na 100 m, zo Sloveniek najlepšie bežala Holleyová

OSTRAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - V národnom programe 56. ročníka medzinárodného atletického mítingu Zlatá tretra v Ostrave sa predstavilo viacero slovenských atlétov. Najlepšie z nich si počínala Andrea Holleyová (AK Spartak Dubnica), ktorá si v behu na 400 m vybojovala druhú priečku časom 56,74 sekundy. Odporúčame:Slovenský rekordér Volko si váži, že pobeží s hviezdnym Boltom, ale senzáciu z toho nerobí V behu veteránov na 100 m síce 70-ročný Banskobystričan Vladimír Výbošťok dobehol piaty za 13,63 sekundy, ale podľa prepočtu podľa vekového koeficientu súťaž vyhral: jeho čas mal hodnotu 10,61 sekundy. Zlatá tretra - národný program Muži 100 m, I. beh (-0,2): 1. Fuchs (Rak.) 10,52,... 8. Opavský (SR) 11,16, 800 m: 1. Kubista 1:46,84, 2. Hodboď (obaja ČR) 1:46,98, 1500 m - I. beh: 1. Kwiatkowski (Poľ.) 3:44,75,... 9. P. Kováč (SR) 3:57,49, II. beh: 1. Vondra (ČR) 3:55,53,... 6. Šiko (SR) 4:06,06, 4 x 100 m: 1. Česko 39,59. Ženy 100 m, I. beh (-0,4): 1. Vávrová (ČR) 11,95,... 5. Garčárová (SR) 12,37, II. beh (-0.1): 1. Šimlovičová (SR) 12,33, 400 m: 1. Novosadová (ČR) 56,60, 2. Holleyová (SR) 56,74, 800 m: 1. Kutrová (ČR) 2:12,59, 1500 m: 1. Hrachovcová (ČR) 4:38,11. Veteráni 100 m (-0,7): 1. Kolečko 12,08,... 5. Výbošťok (SR) 13,63 (má 70 rokov!) celkovo Výbošťok zvíťazil, podľa vekového koeficientu dosiahol výkon 10,61. Viac k témam: Andrea Holleyová, atletika, Vladimír Výbošťok, Zlatá tretraZdroj: Webnoviny.sk - Veterán Výbošťok vyhral na 100 m, zo Sloveniek najlepšie bežala Holleyová © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Veterán Výbošťok vyhral na 100 m, zo Sloveniek najlepšie bežala Holleyová

Výškar Bubeník prekonal 220 cm a skončil siedmy, víťazom Bednarek

OSTRAVA 28. júna (WebNoviny.sk) - Matúš Bubeník slovenským výkonom roka 220 cm skončil siedmy v súťaži výškarov na atletickom mítingu Zlatá tretra v Ostrave. Bubeník na prvý raz prekonal latku vo výške 210, 215 aj 220 cm, ale 224 už tnie, hoci najmä prvý a tretí pokus vyzerali nádejne. "Začínam sa v tom cítiť čoraz lepšie. Moja forma je na vzostupe. Verím, že ďalšie centimetre pridám na majstrovstvách Slovenska počas najbližšieho víkendu v Banskej Bystrici. Škoda tých 224 cm, ak by som ich dal, možno by som sa vyhecoval k ešte lepšiemu výkonu.“ uviedol Matúš Bubeník. Tretí štart a malé zlepšenie Dvadsaťsedemročný zverenec trénerskej dvojice Zuzana Hlavoňová-Kováčiková - Jan Cacek absolvoval na Mestskom štadióne v Ostrave iba tretí štart v letnej sezóne a opäť potvrdil malé zlepšenie. Pred piatimi dňami v II. lige ME družstiev v Tel Avive skončil druhý výkonom 219 cm. Bubeník je účastník OH 2016 v Riu de Janeiro a piaty najlepší výškar marcových halových majstrovstiev Európy v Belehrade, kde sa dostal cez 227 cm. Bednarek sa priblížil k rekordu mítingu Víťazom mužskej výšky v Ostrave sa stal Poliak Sylwester Bednarek. Výkonom 232 cm si vyrovnal osobný rekord pod holým nebom a na 1 cm sa priblížil rekordu mítingu v podaní Ukrajinca Bogdana Bondarenka (233). Bednarek je halový majster Európy 2017 a víťaz tohtoročnej Banskobystrickej latky, kde sa preniesol ponad 233 cm. Zlatá tretra - výsledky Muži - výška: 1. Bednarek (Poľ.) 232 cm, 2. Ivanov (Bulh.) 230, 3. Ghazal (Sýr.) a Wilson (Bah.) obaja 230,....7. Bubeník (SR) 220. Viac k témam: atletika, Matúš Bubeník, Zlatá tretraZdroj: Webnoviny.sk - Výškar Bubeník prekonal 220 cm a skončil siedmy, víťazom Bednarek © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Výškar Bubeník prekonal 220 cm a skončil siedmy, víťazom Bednarek

Farmár zabil priateľa svojej dcéry a pochoval ho pri hnojisku

RUTLAND 28. júna (WebNoviny.sk) - Súd v americkom štáte Vermont poslal na desať rokov za mreže farmára, ktorý v máji 2014 zastrelil priateľa svojej dcéry a pochoval ho pri hnojisku. Podľa prokurátora muž strelil 25-ročného Michaela Wisella do chrbta a hlavy na svojej farme. Šesťdesiatdvaročný Stephen Pelletier priznal vinu a počas vyšetrovania uviedol, že Wisell fyzicky napadol jeho dcéru. Odporúčame:Seniorka hodila do motora lietadla mince pre šťastie, všetkých 150 pasažierov museli evakuovať Sudca Cortland Corsones chcel spočiatku odmietnuť dohodu s obžalovaným, aby tak ukázal, že ľudia by nemali brať spravodlivosť do vlastných rúk. Vyjadril sa, že Pelletier predtým, ako mladíka zastrelil, nepožiadal o pomoc políciu. Viac k témam: súd, väzenie, vraždaZdroj: Webnoviny.sk - Farmár zabil priateľa svojej dcéry a pochoval ho pri hnojisku © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Farmár zabil priateľa svojej dcéry a pochoval ho pri hnojisku

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Slovenská zdravotnícka univerzita sa zlúči s Univerzitou Komenského v Bratislave
Vlaky v slovensko-poľskom pohraničí začnú v lete opäť jazdiť
Facebook bojuje proti nenávistným prejavom, maže takmer 70-tisíc príspevkov týždenne
Vysokopostaveného kardinála a poradcu pápeža Františka obvinili zo sexuálneho zneužívania
Fešák Scott Eastwood vtrhne do kín Na plný plyn!
Kiska prijal majstrov zo Žiliny, Belaník zdôraznil najmä výchovu mladých talentov
Zásady, ktoré by ste mali dodržiavať počas extrémne vysokých až tropických letných teplôt
Moskva protestuje proti cvičeniu NATO, posilní svoju západnú hranicu

Recept dňa

Plnený biftek so smotanovými zemiakmi

80 dkg pravej hovädzej sviečkovej
15 dkg anglickej slaniny
10 dkg nivy
5 dkg lieskových orieškov
olej
1 kg zemiakov
400 ml kyslej smotany
20 dkg eidamu
2 veľké cibule
½ hlávky cesnaku
vegeta
mleté biele korenie
mleté čierne korenie
soľ

Sviečkovú nakrájajte na vysoké hranoly, ktoré päsťou naklepte. Osoľte a vložte do vysokej vrstvy oleja a nechajte odležať 24 - 48 hod.
Zemiaky olúpte a nakrájajte alebo nastrúhajte na 2 mm plátky. Klaďte ich na vymastený plech a prekladajte plátkami cibule, drveným cesnakom a strúhaným eidamom. Celé zalejte kyslou smotanou a ochuťte vegetou a bielym korením. Pečte ich v rúre asi 90 min. pri 170 °C. Pred dokončení zemiakov vyberte mäso z oleja, osušte ich a v polovici rozkrojte do 4/5. Lieskové oriešky opražte na panvici bez tuku. Potom ich olúpte a nasekajte na stredne veľké kúsky, premiešané s roztlačenou nivou a touto zmesou naplňte bifteky. Starostlivo uzavrite a omotajte nakrájanými plátkami anglickej slaniny. Okoreňte bielym korením. Smažte na oleji a dávajte pozor aby niva nevytiekla. Podávajte preliate brusnicami a s zemiakmi so smotanou nakrájanými na štvorce.

Dobrá rada

Paradajková šťava

Odstráni nepríjemný zápach z plastových nádob aj z chladničky

Stavebník

Suchý potok vo svahu

Suchý potok vo svahu sa v podstate veľmi nelíši od klasického kamenného potoka na rovine. Pripomína však viac kombináciu potoka a záhradnej skalky. Aj tu je dôležité mať správne upravené podložie. Pri tomto spôsobe treba zvažovať aj to, aké rastliny sa použijú. Vhodné sú napríklad rôznofarebné okrasné trávy.

Rýchla voľba

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Banská Bystrica, Badín, Brusno, Harmanec, Horná a Dolná Mičiná, Hronsek, Kordíky, Králiky, Malachov, Riečka, Selce, Slovenská Ľupča, Špania Dolina, Tajov, Úľanka, Vlkanová
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang