banskabystrica.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Banská Bystrica

Aktuálne spravodajstvo

Spotrebiteľ zo Slovenska si kúpil vo Viedni vaječné zmesi s fipronilom

BRATISLAVA 24. augusta (WebNoviny.sk) - Spotrebiteľ zo Slovenska si kúpil v predajni Metro vo Viedni - Simmering 4. júla výrobky, ktoré obsahovali fipronil. Informoval o tom vo štvrtok hlavný hygienik SR Ján Mikas. Konkrétne ide o výrobky Wiesenhof Eifix - Eigelb Bodenhaltung flüssig, pasteurisiert, L 6041-0, Wiesenhof Eifix - Schlemmer Rührei Bodenhaltung flüssig, pasteurisiert, L6073-0. Odporúčame:Slovenské hydinové farmy nepoužívajú pesticíd fipronil, potraviny sú čerstvé a bezpečné "Keďže sa uvedené výrobky ešte môžu nachádzať u spotrebiteľov, respektíve na trhu, odporúčame, aby zakúpené výrobky neboli používané a prípadne boli vrátené späť do miesta predaja Metro, Viedeň – Simmering, Rakúsko," odporučil Mikas. Vajcia s rezíduami pesticídu fipronil pochádzajú z holandských fariem. Kontaminované vajcia sa už objavili v najmenej 16 európskych štátoch a v Hongkongu. Pre dospelých by konzumácia menšieho množstva takýchto vajec nemala predstavovať zdravotný problém, u detí je však zdravotné riziko výrazne väčšie. Pri konzumácii väčšieho množstva hrozia poruchy funkcie pečene, obličiek či štítnej žľazy, minimálne však nevoľnosti a závrate. Viac k témam: ekonomika, fipronil, kontaminované vajciaZdroj: Webnoviny.sk - Spotrebiteľ zo Slovenska si kúpil vo Viedni vaječné zmesi s fipronilom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Spotrebiteľ zo Slovenska si kúpil vo Viedni vaječné zmesi s fipronilom

Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku pribúda, je ich vyše 40 tisíc

BRATISLAVA 24. augusta (WebNoviny.sk) - Ku koncu júla tohto roka pracovalo na Slovensku 43,2 tisíca cudzincov. V porovnaní s koncom júla minulého roka ide o nárast o 12,1 tisíca osôb. Najpočetnejšie zastúpenie na slovenskom pracovnom trhu majú občania Rumunska. Tých ku koncu siedmeho mesiaca tohto roka na Slovensku pracovalo 8,2 tisíca, čo je medziročne viac o 1,2 tisíca osôb. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Odporúčame:Trinásty a štrnásty plat má byť nepovinný, podľa Danka pôjde o motivačný prvok zamestnávateľa Na druhej priečke sú občania Srbska, ktorých prišlo za prácou na Slovensko 7,5 tisíca. Medziročne tak počet občanov Srbska pracujúcich na Slovensku stúpol o 4,3 tisíca. Nasleduje Česká republika, ktorá zaznamenala na konci júla 4,5 tisíca svojich občanov pracujúcich na Slovensku, čo je medziročne viac o 749 ľudí. Takmer každý tretí cudzinec na Slovensku pracoval ku koncu júla v Bratislave. V piatich okresoch hlavného mesta Slovenska bolo totiž zamestnaných 12,5 tisíca cudzincov. Nasleduje okres Trnava, ktorý koncom júla zaevidoval takmer 8,9 tisíca zamestnaných cudzincov. Úrad práce v Malackách vykázal 1,5 tisíca pracujúcich občanov pochádzajúcich z iných krajín. Naopak, len šiesti cudzí štátni príslušníci pracovali v okrese Gelnica. Viac k témam: cudzinci, Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR, trh práce, zamestnanosť na SlovenskuZdroj: Webnoviny.sk - Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku pribúda, je ich vyše 40 tisíc © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku pribúda, je ich vyše 40 tisíc

Brazílska vláda zrušila ochranu časti Amazonského pralesa, cennú oblasť zničí ťažba zlata

BRAZÍLIA 24. augusta (WebNoviny.sk) - Brazílska vláda zrušila rozľahlú prírodnú rezerváciu v Amazonskom pralese, aby tam umožnila ťažiť zlato. Oblasť s rozlohou 46-tisíc kilometrov štvorcových sa rozprestiera v štátoch Amapá a Pará a podľa predpokladov je bohatá na zlato a minerály. Vláda uviedla, že deväť prírodných oblastí a území pôvodných obyvateľov v rámci nej ostane zákonom chránených. Aktivisti však plány vlády kritizujú. Odporúčame:Brazílske ministerstvo chce zmenšiť chránený Amazonský prales, územie sa má využívať na ťažbu Ministerstvo pre baníctvo a energetiku v stanovisku uviedlo, že "cieľom týchto opatrení je pritiahnuť nové investície, získať bohatstvo pre krajinu, zaistiť zamestnanosť a príjem pre spoločnosť, čo je vždy založené na zásadách udržateľnosti". Opozícia naopak kroky vlády odmietla ako "najväčší útok na Amazonský prales za posledných 50 rokov". Odporúčame:Zem stráca hektáre lesov, odlesňovanie je globálny problém Zrušená chránená oblasť je väčšia ako Dánsko, pričom asi v 30 percentách z nej bude povolená ťažba, uvádza spravodajská stanica BBC. Viac k témam: Amazonský prales, Brazília, ťažbaZdroj: Webnoviny.sk - Brazílska vláda zrušila ochranu časti Amazonského pralesa, cennú oblasť zničí ťažba zlata © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Brazílska vláda zrušila ochranu časti Amazonského pralesa, cennú oblasť zničí ťažba zlata

Pozor na Zelený jíl, našli v ňom nadlimitné množstvo olova

BRATISLAVA 24. augusta (WebNoviny.sk) - Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje zákazníkov na škodlivý výživový doplnok pod názvom Zelený jíl. Ako agentúru SITA informovala Jozefína Kaššová z komunikačného referátu ÚVZ, výrobok im nahlásili výstražným systémom pre potraviny a krmivá (RASFF) prostredníctvom oznámenia z Českej republiky. Vo výrobku totiž zaznamenali nadlimitné množstvo olova. Výrobok s názvom Zelený jíl (výživový doplnok), sa predáva v balení po 100 g alebo 250 g. Pochádza z Českej republiky a výrobcom je spoločnosť Nobilis Tilia s.r.o., Vlčí Hora 147, 407 47 Krásná Lípa. Výrobok sa predáva v SR prostredníctvom webovej stránky www.bioshop.sk. ÚVZ odporúča spotrebiteľom, aby výrobok nekupovali, už zakúpený výrobok nepoužívali, prípadne ho vrátili späť do miesta predaja. Viac k témam: nebezpečné výrobky, ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SRZdroj: Webnoviny.sk - Pozor na Zelený jíl, našli v ňom nadlimitné množstvo olova © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pozor na Zelený jíl, našli v ňom nadlimitné množstvo olova

Maduro je zapletený do korupcie, povedala v Brazílii zosadená venezuelská prokurátorka

RIO DE JANEIRO 24. augusta (WebNoviny.sk) - Odvolaná venezuelská prokurátorka Luisa Ortega Díaz v stredu obvinila prezidenta Nicolása Madura a niekoľko jeho ďalších kolegov z korupcie. Zároveň tiež prisľúbila, že poskytne dôkazy na ich stíhanie. Vyjadrila sa tak na stretnutí prokurátorov krajín Mercosur v brazílskom hlavnom meste Brazília. Združenie voľného obchodu pritom v súvislosti s krízou Venezuele pozastavilo členstvo. Ortegu začiatkom augusta odvolalo nové provládne ústavodarné zhromaždenie. Ona neskôr ušla z krajiny spolu s manželom, ktorého najvyšší súd krajiny nariadil zatknúť. Korupčný škandál Tvrdí, že má dôkazy, že Maduro a ďalší vysokí predstavitelia sú zapletení do korupčného škandálu spojeného s brazílskym konglomerátom Odebrecht a ďalšími firmami. Jeden z prezidentových spolupracovníkov Diosdado Cabello podľa nej dostal od Odebrechtu 100 miliónov dolárov cez španielsku spoločnosť TSE Arietis, ktorú vlastnia jeho bratranci. Odporúčame:Generálny tajomník OSN skritizoval Trumpa za vojenské hrozby voči Venezuele Tvrdí tiež, že Maduro je skutočným vlastníkom mexickej firmy, ktorú si Venezuela najala na poskytovanie základných potravín. Ako majitelia Group Grand Limited sú však uvedení iní ľudia. Tieto prípady je podľa nej vo Venezuele nemožné vyšetriť, a preto sa rozhodla poskytnúť potrebné dôkazy Spojeným štátom, Brazílii, Kolumbii a Španielsku. Jej tvrdenia súvisiace s Group Grand Limited a TSE Arietis sa agentúre AP zatiaľ nepodarilo overiť, pretože spoločnosti nereagovali na e-maily. Obvinenia sú neodvôdnené Cabello označil obvinenia za pokus Ortegy odpútať pozornosť od vyšetrovania korupcie, ktorému vo Venezuele čelí ona sama s manželom. Za nepravdivé ich označila aj spoločnosť Odebrecht. Tá je pritom zároveň v centre obrovskej korupčnej kauzy v Brazílii. Nástupca Ortegy Tarek William Saab povedal venezuelským novinárom, že obvinenia sú neodôvodnené a mala ich prezentovať tamojším úradom. Zároveň ju označil za turistku, ktorú vyhodili pre jej vlastné priestupky. Odporúčame:Video: Trump zvažuje možnosť vojenského zásahu vo Venezuele Ortega navštívila Brazíliu len deň po tom, ako ju Maduro obvinil, že spolupracuje s Washingtonom na rozbití jeho vlády a vyjadril sa, že požiada o vydanie medzinárodného zatykača na ňu. Zatiaľ pritom nie je jasné, či tak skutočne urobil alebo to len zvažuje. Brazílsky minister zahraničných vecí Aloysio Nunes sa však vyjadril, že ak o to Ortega požiada, okamžite jej udelia azyl. Viac k témam: Luisa Ortega Diaz, Nicolás Maduro, VenezuelaZdroj: Webnoviny.sk - Maduro je zapletený do korupcie, povedala v Brazílii zosadená venezuelská prokurátorka © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Maduro je zapletený do korupcie, povedala v Brazílii zosadená venezuelská prokurátorka

Video: Real Madrid získal Trofej Santiaga Bernabéua, Ronaldo strelil parádny gól

MADRID 24. augusta (WebNoviny.sk) - Stredajší duel o Trofej Santiaga Bernabéua na rovnomennom domovskom štadióne Realu Madrid sa skončil víťazstvom domáceho mužstva, ktoré triumfovalo nad talianskym tímom ACF Fiorentina (2:1). Ronaldova strela do "vinkla" Hostia sa ujali vedenia v 4. min, keď sa presnou strelou ľavačkou z hranice šestnástky presadil Francúz Jordan Veretout. Obrat v stretnutí zariadil najlepší svetový futbalista Cristiano Ronaldo. V 7. min vyzval k skórovaniu mladíka Borju Mayorala. Odporúčame:Cristiano Ronaldo si nezahrá na piatich zápasoch, rozhodol športový súd V 33. min si pripomenul svoj nedávny zásah v Španielskom superpohári do siete FC Barcelona, keď predviedol ďalšiu exportnú strelu do "vinkla". Tridsaťdvaročný Portugalčan si momentálne odpykáva 5-zápasový dištanc za vylúčenie a následné postrčenie hlavného rozhodcu v spomenutom dueli domáceho superpohára. Real získal trofej 27-krát Ronaldo strávil na hracej ploche celý zápas, keďže najbližšie sa bude môcť predstaviť v dueli La Ligy až 20. septembra proti Betisu Sevilla. Môže však nastúpiť za národné mužstvo v kvalifikácii MS 2018 aj v úvodnom dueli skupinovej fázy Ligy majstrov. "Mohli ste sa presvedčiť, čoho je tento muž schopný. Sme veľmi šťastní, že ho tu máme. Dosiahli sme, čo sme chceli. Trofej zostáva doma. Dali sme príležitosť niekoľkým hráčom s menším herným vyťažením. Od štvrtku už začneme premýšľať o najbližšom ligovom stretnutí s Valenciou," vyhlásil tréner "bieleho baletu" Zinedine Zidane. Real získal trofej pomenovanú po svojom niekdajšom hráčovi a prezidentovi klubu celkovo 27-krát, triumfoval zakaždým v ostatných 12 ročníkoch. Zápas o Trofej Santiaga Bernabéua: Real Madrid - ACF Fiorentina 2:1 (2:1) Góly: 7. Borja Mayoral, 33. Cristiano Ronaldo - 4. Veretout Viac k témam: ACF Fiorentina, futbal, Real Madrid, Trofej Santiaga BernabéuaZdroj: Webnoviny.sk - Video: Real Madrid získal Trofej Santiaga Bernabéua, Ronaldo strelil parádny gól © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Real Madrid získal Trofej Santiaga Bernabéua, Ronaldo strelil parádny gól

Ceny ropy posilnili, stúpla aj veľkoobchodná cena benzínu

NEW YORK 24. augusta (WebNoviny.sk) - Ceny ropy sa v stredu zvýšili. Ľahká americká ropa si pripísala 58 centov a uzavrela na úrovni 48,41 USD za barel. Odporúčame:Ceny ropy posilnili, vykurovací olej stagnoval Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu, zdražela o 70 centov na 52,57 USD za barel. Zvýšila sa aj cena vykurovacieho oleja, ktorý si prilepšil o 3 centy a uzavrel na hodnote 1,62 USD za galón. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu tiež stúpla o 3 centy na úroveň 1,62 USD za galón. Viac k témam: ropaZdroj: Webnoviny.sk - Ceny ropy posilnili, stúpla aj veľkoobchodná cena benzínu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ceny ropy posilnili, stúpla aj veľkoobchodná cena benzínu

Karolína Schmiedlová vyhrala trojsetovú bitku v kvalifikácii US Open

NEW YORK 24. augusta (WebNoviny.sk) - Slovenská tenistka Karolína Schmiedlová zvíťazila nad Maďarkou Dalmou Gálfiovou nasadenou ako dvadsiatou ôsmou za 126 minút 2:6, 6:2, 6:4 v stredajšom zápase 1. kola trojkolovej kvalifikácie o postup do hlavnej súťaže dvojhry žien na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku. Víťazka využila 8 z 19 brejkových príležitostí a v celkovo získaných bodoch dominovala 93:88. Odporúčame:Aktualizované: Lukáš Lacko zvládol prvú prekážku v kvalifikácii US Open Dvadsaťdvaročná niekdajšia 26. žena singlového renkingu WTA Kar. Schmiedlová, aktuálne 174. v počítačovom poradí, čelila 19-ročnej Gálfiovej (143.) premiérovo v kariére. V 2. kole kvalifikácie ju preverí iba 15-ročná Američanka Catherine McNallyová, ktorá ani nefiguruje v rebríčku WTA. Odporúčame:Aktualizované: Kužmová stratila iba dva gemy a suverénne postúpila v kvalifikácii US Open Zverenkyňa Milana Martinca v rámci projektu NTC Karolína Schmiedlová si v sezóne 2014 zahrala 3. kolo hlavnej singlovej súťaže na parížskom Roland Garros a predvlani sa dostala tiež medzi najlepších 32 práve na medzinárodných otvorených majstrovstvách Spojených štátov amerických, podľahla Češke Petre Kvitovej 2:6, 1:6. Minulý rok sa Košičanka lúčila v 1. kole "main draw" v New Yorku (rovnako ako na Australian Open, RG a Wimbledone), keď podľahla Lotyške Anastasiji Sevastovovej dvakrát 3:6. V tejto sezóne sa zatiaľ v hlavnej súťaži na Majors neobjavila. US Open - kvalifikácia - 1. kolo: Karolína Schmiedlová (SR) - Dalma Gálfiová (Maď.-28) 2:6, 6:2, 6:4 za 126 minút Viac k témam: Karolína Schmiedlová, tenis, US OpenZdroj: Webnoviny.sk - Karolína Schmiedlová vyhrala trojsetovú bitku v kvalifikácii US Open © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Karolína Schmiedlová vyhrala trojsetovú bitku v kvalifikácii US Open

Výber obrnených vozidiel pre vojakov musí byť podľa OĽaNO transparentný

BRATISLAVA 24. augusta (WebNoviny.sk) - Historicky najväčší nákup obrnených vozidiel pre Ozbrojené sily (OS) SR v hodnote 1,2 mld. eur musí byť transparentný. Opoziční poslanci z OĽaNO Richard Vašečka a Eduard Heger na tlačovej besede predstavili návrh, ktorý by mal pomôcť transparentnosť zabezpečiť a chcú o tejto téme hovoriť aj priamo na ministerstve obrany. Navrhujú zriadenie výberovej komisie, v ktorej by boli zástupcovia OS SR – náčelník generálneho štábu a veliteľ pozemných síl, za ministerstvo obrany generálny riaditeľ sekcie modernizácie a infraštruktúry, zástupcovia koalície a opozície z výboru pre obranu a bezpečnosť, nezávislí odborníci ako aj niekto, kto dohliadne na transparentnosť. Takto by mala byť zabezpečená odborná stránka aj objektivita a nezávislý prvok pri výbere, vysvetlil Heger. Dodal, že pri veľkých tendroch sú vždy tlaky, aby išli mimo verejného obstarávania. Nimi navrhované riešenie by malo rôzne tlaky odstaviť a malo by pomôcť predísť situácii, aká bola pri eurofondoch na ministerstve školstva. Nespochybňujú potrebu nákupu vozidiel Heger ďalej vysvetlil, že komisia by mala vytypovať dodávateľov na základe požadovaných parametrov. Následne by sa malo uskutočniť verejné vypočutie a prezentácia, na základe čoho by mohli vybrať tri firmy, s ktorými by rokovali. Až potom by sa mohla vybrať jedna a rokovať aj formou vláda - vláda. To, čo sa deje teraz, je netransparentné a sú tu rôzne zákulisné ťahy, dodal. Poslanci zároveň vyzvali premiéra Roberta Fica, aby sa aj on pozrel na spomínaný výber obrnených vozidiel. Európske riešenie, ku ktorému Fico vyzval ministra obrany Petra Gajdoša, je práve transparentné riešenie, dodal Vašečka. Opoziční poslanci nespochybňujú potrebu nákupu vozidiel, ich výmena je dôležitá. Je tu ale odôvodnené vážne podozrenie, že sa prijme riešenie dobré pre niektorých ľudí a nie pre Ozbrojené sily SR a Slovensko, konštatoval. Dodal, že neobviňuje niekoho, že kradne, ale spôsob, ako sa to robí, vyvoláva pochybnosti. Ak má vláda lepšie riešenia, nech zasadne a ponúkne ich, uviedol ďalej Vašečka.   Aj Občianska konzervatívna strana (OKS) vyzýva ministra obrany Petra Gajdoša, aby plánovaný nákup obrnených vozidiel zabezpečilo ministerstvo obrany formou otvorenej súťaže, ktorá bude dostatočné transparentná, aby umožnila verejnú kontrolu postupu ministerstva v tejto veci a vylúčila pochybnosti o jeho korektnosti. OKS nespochybňuje zámer kúpiť ozbrojené vozidlá. Ozbrojené sily SR by mali byť vyzbrojené technikou, ktorá je schopná viesť účinné vojenské operácie na modernom bojisku a poskytuje slovenským vojakom potrebnú ochranu. Táto potreba by však nemala byť zneužitá na netransparentný nákup a príležitosť pre získanie provízie pre zákulisne vybraného sprostredkovateľa, uviedol v tlačovej správe predseda strany a poslanec Ondrej Dostál. "Povesť SNS, ktorej nominantom je Gajdoš, je vážne spochybnená eurofondovým škandálom na ministerstve školstva. Je v záujme samotnej SNS, aby nečelila podobnému škandálu v ďalšom rezorte vedenom jej nominantom. Jediný spôsob, ako tomu zabrániť, je otvorená súťaž," zdôraznil Dostál. Princíp "hodnota za peniaze" Podľa stanoviska ministerstva obrany poslanci za hnutie OĽaNO na tlačovej konferencii ani nevedeli uviesť, v čom spočíva netransparentnosť obstarania vozidiel 4x4 a 8x8. "Súčasné vedenie ministerstva obrany jednoznačne odmieta hazardovať s bezpečnosťou Slovenska a jeho občanov a zneužívať túto tému v rámci či už koaličného alebo opozičného politického súboja. Dôrazne upozorňujeme, že nepreferujeme žiadneho výrobcu týchto vozidiel, pretože chceme predísť problémom, aké boli s obstaraním týchto vozidiel napríklad v Českej republike alebo v Rakúsku s lietadlami," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa rezortu Danka Capáková. Úlohou súčasného vedenia rezortu obrany je podľa stanoviska v zmysle uznesenia vlády zo 17. mája 2017 nájsť čo najefektívnejšie riešenie pri dodržaní platnej legislatívy a princípu „hodnoty za peniaze“ tak, aby peniaze daňových poplatníkov boli vynaložené čo najlepšie pre dosiahnutie stanoveného cieľa. "A zároveň je potrebné vytvoriť priestor v tomto procese pre štátny DMD Holding, čo v konečnom dôsledku znamená prácu pre občanov Slovenskej republiky a s tým súvisiaci rast ekonomiky. Celý proces je od samého začiatku transparentný a ihneď po získaní mandátu od vlády SR sme o ňom informovali na tlačovej konferencii ako aj na neformálnom stretnutí so zástupcami médií, kde bol priestor pre otvorenú diskusiu," dodal rezort. Na ministerstve údajne vymysleli fígeľ Vláda v máji odsúhlasila materiály ministerstva obrany o zabezpečení bojových obrnených vozidiel 8x8 a bojových obrnených vozidiel a viacúčelových taktických vozidiel 4x4. Spolu by malo ísť do roku 2029 o 485 vozidiel a celkové náklady na tieto projekty rezort odhaduje na približne 1,2 mld. eur. Kabinet zaviazal ministerstvo do konca roka predložiť na rokovanie návrh realizácie dodávok. Minister obrany v máji ubezpečil, že má záujem na maximálne transparentom výberovom procese, ktorý bude v súlade s platnou legislatívou. V materiáli sa vysvetľovalo, že ministerstvo obrany bude všetky možnosti obstarania analyzovať a na základe záverov ich vyhodnotenia stanoví najvýhodnejší spôsob obstarania. "Jedným z rozhodujúcich kritérií bude efektívne zapojenie slovenského obranného priemyslu," zdôrazňovalo sa v materiáli. Denník N v utorok zverejnil informáciu, podľa ktorej nominanti SNS na ministerstve obrany vymysleli fígeľ, ako môžu obísť otvorený tender pri nákupe transportérov pre armádu. Podľa Denníka N sa v súčasnosti rysuje nasledujúci scenár: ministerstvo zverí zákazky na obrnené vozidlá vlastnému štátnemu podniku Konštrukta Defence z Dubnice nad Váhom. Konštukta Defence však v skutočnosti žiadne transportéry nevyrába, takže si ich bude musieť objednať od niektorého zo zahraničných výrobcov. Okrem toho môže byť celý nákup zastrešený aj oficiálnou zmluvou medzi slovenskou vládou a vládou krajiny, odkiaľ bude výrobca pochádzať. Aj tento variant by ministerstvu umožnil vyhnúť sa otvorenej súťaži. Viac k témam: Eduard Heger, Ministerstvo obrany SR, OKS Občianska konzervatívna strana, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Ondrej Dostál, Ozbrojené sily SR, Peter Gajdoš, Richard Vašečka, SNS Slovenská národná stranaZdroj: Webnoviny.sk - Výber obrnených vozidiel pre vojakov musí byť podľa OĽaNO transparentný © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Výber obrnených vozidiel pre vojakov musí byť podľa OĽaNO transparentný

Štartujú majstrovstvá Európy volejbalistov, Slováci s cieľom postúpiť zo skupiny

ŠTETÍN 24. augusta (WebNoviny.sk) - Štvrtkovými úvodnými štyrmi zápasmi v základných skupinách odštartujú majstrovstvá Európy volejbalistov v Poľsku (24. augusta - 3. septembra 2017). Pozornosť volejbalového sveta sa vo štvrtok bude upierať predovšetkým na Varšavu, kde si vo večernom súboji A-skupiny od 20.30 h zmerajú sily domáci Poliaci a Srbi. Tento duel sa uskutoční na futbalovom Národnom štadióne, na tribúnach sa očakáva 65-tisíc divákov. Slovensko v základnej B-skupine Na šampionáte sa tradične predstaví 16 tímov. Slovensko figuruje v štetínskej základnej B-skupine vedno s Talianskom, Nemeckom a Českom. A-skupinu (Gdansk) utvorili Poľsko, Srbsko, Fínsko a Estónsko, C-skupinu (Krakov) Rusko, Bulharsko, Slovinsko a Španielsko a D-skupinu (Katovice) kvarteto Francúzsko, Belgicko, Holandsko, Turecko. Z každej zo štyroch základných skupín postúpi víťaz priamo do štvrťfinále, mužstvá na druhej a tretej priečke do play-off o štvrťfinále a najhoršie umiestnený sa s podujatím rozlúči. Slovenskí volejbalisti sa na ME predstavia šiestykrát v sérii (nechýbali ani raz od roku 2007) a celkovo po deviaty raz. Najlepšie umiestnenie dosiahli na ME 2011, keď na turnaji v Rakúsku a Česku obsadili 5. priečku. Na predvlaňajšom šampionáte v Bulharsku a Taliansku nepostúpili zo základnej skupiny; postupne podľahli Srbom, Rusom a Fínom a skončili na 14. pozícii. Kohút a Zaťko vyrovnajú rekord Tréner SR Andrej Kravárik sa na ME musí zaobísť bez smečiara Tomáša Kriška (osobné dôvody) a dvojice zranených: blokára Šimona Krajčoviča a smečiara Františka Ogurčáka. Blokár a kapitán Emanuel Kohút a aj nahrávač Juraj Zaťko majú pred sebou piaty európsky šampionát, čím vyrovnajú rekordný zápis niekdajšieho reprezentačného blokára Tomáša Kmeťa. Premiéra na tomto fóre čaká smečiarov Marcela Luxa a Michala Petráša, univerzála Petra Mlynarčíka, blokára Mareka Ludhu a libero Martina Turisa. Andrej Kravárik absolvuje premiéru v úlohe hlavného trénera, na ME 2013 a 2015 bol asistentom hlavného kouča. Obhajcami titulu sú Francúzi Slováci vstúpia do turnaja v piatok súbojom proti Čechom. V nedeľu si Kravárikovi zverenci zmerajú sily s Talianmi a v pondelok s Nemcami. Všetky tri súboje SR majú začiatok o 17.30 h. "Zápasy s Českom sú špecifické. Všetky. Či sa hrá \'Človeče, nehnevaj sa\' alebo majstrovstvá Európy. Dovolím si tvrdiť, že máme minimálne takú kvalitu ako Česi. Ideme s odhodlaním, chceme začať víťazstvom," povedal Kravárik. "Máme ťažkú skupinu, každá skupina sa však dá vyhrať. Najmä prvý zápas je veľmi dôležitý. Chalani sú nabudení, všetci sa cítime dobre. Proti Čechom vytiahneme to najlepšie. Chceme postúpiť zo skupiny, zdolať Čechov a potrápiť Talianov a Nemcov," skonštatoval kapitán Kohút. "Je pravda, že sme spoločne s Čechmi papierovo slabší ako Taliani a Nemci a z tohto pohľadu to bude kľúčový zápas, no pred dvomi rokmi sme mali kľúčový zápas na záver proti Fínom a nedopadol dobre. Do každého zápasu musíme ísť naplno a potom môžeme pomýšľať na úspech. Myslím si, že v zápase proti Čechom rozhodne väčšia vôľa a túžba po víťazstve," citoval web Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) smečiara Mateja Patáka, ktorý dodal: "Chceme postúpiť zo skupiny a potom uvidíme, čo sa stane. Tam už môžeme potrápiť hocikoho. Máme tu kvalitný tím a budeme bojovať." Obhajcami titulu sú Francúzi, ktorí vo finálovom stretnutí na ME 2015 zdolali Slovincov, prekvapenie turnaja. Bronz vtedy získali Taliani. Francúzi patria vedno s Poliakmi, Srbmi, Talianmi a Rusmi k najvážnejším kandidátom na titul. Na veľkých turnajoch tradične sú silní Nemci, Bulhari či Belgičania. Nových alebo staronových majstrov Európy určí výsledok finálového stretnutia, ktoré je na programe v nedeľu 3. septembra od 20.30 h v Krakove. Nominácia slovenskej reprezentácie na ME 2017 v Poľsku (24. augusta - 3. septembra) Nahrávači: Juraj Zaťko (VKP Bystrina SPU Nitra), Daniel Končal (VK ČEZ Karlovarsko/ČR) Smečiari: Matej Paták (KS Aluron Virtu Warta Zawiercie/Poľ.), Štefan Chrtiansky (Hypo Tirol AlpenVolleys/Rak.), Marcel Lux (VK Mirad PU Prešov), Michal Petráš (SK Posojilnica Aich/Dob / Rak.) Blokári: Emanuel Kohút (GKS Katovice/Poľ.), Peter Ondrovič (VK Jihostroj České Budějovice/ČR), Radoslav Prešinský (VK ČEZ Karlovarsko/ČR), Marek Ludha (VK Prievidza) Univerzáli: Milan Bencz (Sieco Service Impavida Ortona/Tal.), Peter Mlynarčík (Hypo Tirol AlpenVolleys/Rak.) Liberá: Matej Kubš (VK Prievidza), Martin Turis (AERO Odolena Voda/ČR) Realizačný tím: Tréner: Andrej Kravárik, asistent trénera: Martin Pipa, manažér: Ján Uhlárik, kondičný tréner: Boris Žbirka, fyzioterapeut: Tomasz Rusin, štatistik: Daniel Bruch Zloženie základných skupín na ME 2017: A-skupina (Gdansk): Poľsko, Srbsko, Fínsko, Estónsko B-skupina (Štetín): Taliansko, Nemecko, Slovensko, Česko C-skupina (Krakov): Rusko, Bulharsko, Slovinsko, Španielsko D-skupina (Katovice): Francúzsko, Belgicko, Holandsko, Turecko Program ME: štvrtok 24. 8.: A-skupina (Gdansk): Fínsko - Estónsko (17.30), Poľsko - Srbsko (Národný štadión vo Varšave, 20.30) C-skupina (Krakov): Bulharsko - Rusko (17.30), Španielsko - Slovinsko (20.30) piatok 25. 8.: B-skupina (Štetín): Česko - Slovensko (17.30), Nemecko - Taliansko (20.30) D-skupina (Katovice): Holandsko - Turecko (17.30), Francúzsko - Belgicko (20.30) Viac k témam: majstrovstvá Európy ME volejbalistov v Poľsku, slovenská volejbalová reprezentácia, volejbalZdroj: Webnoviny.sk - Štartujú majstrovstvá Európy volejbalistov, Slováci s cieľom postúpiť zo skupiny © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Štartujú majstrovstvá Európy volejbalistov, Slováci s cieľom postúpiť zo skupiny

Dominika Cibulková otočila zápas a v New Havene si zahrá štvrťfinále

NEW HAVEN 24. augusta (WebNoviny.sk) - Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako druhá zdolala Francúzku Alizé Cornetovú za 122 minút 2:6, 6:2, 6:4 v osemfinále dvojhry na turnaji kategórie WTA Premier na tvrdom povrchu v americkom New Havene. V treťom sete zaostávala 2:4 Cibulková prehrala prvý set 2:6, v treťom sete zaostávala 2:4, ale sériou štyroch víťazných gemov "vydrela" zápas aj postup do štvrťfinále. Odporúčame:Plíšková sa drží na čele rebríčka WTA, Česko má jednotku aj vo štvorhre Cornetovú (47. v rebríčku WTA) zdolala v desiatom vzájomnom stretnutí po siedmy raz. V súboji o postup do semifinále sa svetová jedenástka Cibulková stretne s Ruskou Anastasiou Pavľučenkovovou (20.), šestkou žrebu, ktorá vyradila Španielku Carlu Suárezovú-Navarrovú /7:6 (3), 6:0/. "Vedela som, že ma nečaká nič ľahké. Hrala som proti Cornetovej minulý týždeň v Cincinnati, zvíťazila som vo dvoch setoch, a tušila som, že ona bude na dnešný zápas veľmi dobre pripravená," uviedla Dominika Cibulková v prvom interview po zápase ešte na dvorci. "Naozaj to nebolo jednoduché vrátiť sa do zápasu, ale pripomenula som si svoju hru z minulého roka, keď sa mi darili takéto comebacky aj v treťom sete," dodala 28-ročná Slovenka. Má rada veľké výzvy Cibulková ukončila stretnutie s 22 víťaznými údermi a 36 nevynútenými chybami, jej súperka mala podobné čísla (21 resp. 32). V konečnom dôsledku rozhodol jeden brejk navyše v prospech Slovenky, premenila 6 z 9 možností, kým Francúzka 5 z 12. Pred súbojom proti Pavľučenkovovej (bilancia 5:3) Cibulková poznamenala: "Bude to opäť náročné, ale práve preto som prišla na tento turnaj, aby som si odskúšala čo najviac takých stretnutí pred US Open. Mám rada veľké výzvy, verím v ďalší dobrý zápas." New Haven - 2. kolo (osemfinále): Dominika Cibulková (SR-2) - Alizé Cornetová (Fr.) 2:6, 6:2, 6:4 za 122 minút Viac k témam: Alizé Cornetová, Dominika Cibulková, tenisZdroj: Webnoviny.sk - Dominika Cibulková otočila zápas a v New Havene si zahrá štvrťfinále © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dominika Cibulková otočila zápas a v New Havene si zahrá štvrťfinále

V Rotterdame pre hrozbu teroristického útoku zrušili koncert, zadržali šoféra dodávky

HAAG 24. augusta (WebNoviny.sk) - Polícia v holandskom prístavnom meste Rotterdam zadržala šoféra dodávky so španielskymi poznávacími značkami, v ktorej boli plynové fľaše. Stalo sa tak po tom, ako z dôvodu možného teroristického útoku zrušili koncert americkej rockovej kapely. Informovala o tom kancelária starostu. Podľa španielskeho protiteroristického úradu dodávka nie je napojená na minulotýždňové útoky v Španielsku, pri ktorých zahynulo 15 ľudí. Túto možnosť údajne vylúčili po vypočutí šoféra a prezretí auta. Rotterdamská polícia sa v tejto súvislosti pre agentúru AP nevyjadrila. Odporúčame:Video: Zvýšili stupeň teroristického ohrozenia Slovenska, dôvodom sú udalosti v Európe (aktualizované) Vodiča zatkli na vypočutie zhruba dve hodiny po tom, ako holandská polícia zrušila koncert losangeleskej kapely Allah-Las, keď dostala upozornenie na teroristickú hrozbu od španielskej polície. Starosta Rotterdamu Ahmed Aboutaleb však upozornil, že je ešte priskoro tvrdiť, že zatknutie a bližšie nešpecifikovaná hrozba spolu súvisia. Vozidlo preskúmali armádni experti na výbušniny a následne ho z miesta odviezol policajt, informovala holandská televízia NOS. Podľa polície bolo v aute "niekoľko plynových fliaš". Štvorčlenná formácia z Los Angeles sa mala predstaviť v kultúrnom priestore Maassilo, ktorý svojho času slúžil ako obilné silo. Viac k témam: Holandsko, Rotterdam, terorizmusZdroj: Webnoviny.sk - V Rotterdame pre hrozbu teroristického útoku zrušili koncert, zadržali šoféra dodávky © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Rotterdame pre hrozbu teroristického útoku zrušili koncert, zadržali šoféra dodávky

Palivá OMV MaxxMotion prinášajú lepší zážitok z jazdy a chránia motor

BRATISLAVA 24. augusta 2017 (WBN/PR)  Palivá z radu OMV MaxxMotion ponúkajú lepšiu starostlivosť o motor Vďaka vyššiemu cetánovému alebo oktánovému číslu maximalizujú výkon Do konca augusta môžu zákazníci tankujúci MaxxMotion vyhrať nové Audi Q2 Prémiové palivá OMV MaxxMotion Performance Fuels poskytujú maximálny výkon a maximálnu ochranu a okrem toho sa zákazníci môžu až do konca augusta zapojiť do súťaže o Audi Q2. Vyhrať možno stovky ďalších cien, no skutočným víťazom je každý, kto tankuje OMV MaxxMotion  100plus alebo OMV MaxxMotion Diesel. „Palivá OMV MaxxMotion prinášajú motoristom celý rad vylepšení od maximálneho výkonu cez lepšiu ochranu proti korózii až po lepšiu akceleráciu. Na leto sme zákazníkom pripravili ešte jedno prekvapenie – možnosť sa zapojiť do súťaže o Audi Q2 a stovku ďalších cien,“ povedal Gernot Gollner, Retail Manager OMV Slovensko. Každý kto natankuje aspoň 35 litrov paliva OMV MaxxMotion Performance Fuel získa na čerpacej stanici stierací žreb s unikátnym kódom, ktorý je potrebný zaregistrovať. Každý týždeň sa žrebujú stovky zaujímavých výhier. Získať šancu na výhru je skutočne jednoduché. Každý, kto naplní nádrž svojho vozidla aspoň 35 litrami paliva OMV MaxxMotion Performance Fuel získa na čerpacej stanici stierací žreb. Do súťaže sa zapojí po registrácii jedinečného kódu zo žrebu buď na webovej stránke alebo po odoslaní sms na číslo 6661. Po splnení podmienok sa možno zúčastniť i viackrát. Už natankovanie prémiového paliva OMV MaxxMotion je malou výhrou. Každé ponúka unikázny set vlastností pre ktoré ho motoristi vyhľadávajú. OMV MaxxMotion 100plus: Zlepšuje efektivitu motora a jeho optimálnu funkčnosť Ponúka lepšie spaľovanie Pomáha odstraňovať usadeniny Zlepší zrýchlenie až o 14%** Zabraňuje korózii Prečisťuje nasávacie ventily a zabraňuje vzniku usadenín Znižuje spotrebu a emisie OMV MaxxMotion Diesel: Má vyššie cetánové číslo než predpisuje norma – minimálne 57 Zabezpečí lepšie spaľovanie Minimalizuje straty výkonu v priebehu času Zabraňuje tvorbe usadenín a pomáha ich odstrániť Ponúka plynulejší chod motora Znižuje spotrebu a emisie V zime lepšie znáša aj veľké mrazy do -40 stupňov (medzná teplota filtrovateľnosti) *Výhody a účinky paliva sú ovplyvnené aj vozidlom, správaním vodiča a technickým stavom motora a sú založené na porovnaní s palivom, ktoré spĺňa miestne minimálne požiadavky noriem STN EN 590 a STN EN 228. **Efektivita spaľovania je zlepšená vďaka vysokému oktánovému číslu (RON). Merania na dynamometri pri stanovaných testovacích podmienkach pri použití populárneho vozidla strednej triedy s benzínovým motorom s priamym vstrekovaním preukázali zlepšenie akcelerácie až do 14% Informácie o spoločnosti: OMV Slovensko, s.r.o. Spoločnosť OMV vstúpila na slovenský trh v roku 1991. OMV Slovensko sídli v Bratislave a s 91 čerpacími stanicami má na Slovensku 18 % podiel na trhu. Čerpacie stanice OMV sú multifunkčnými centrami služieb - čerpacími stanicami pre ľudí i vozidlá. Zákazníci OMV majú k dispozícii palivá, mazivá i umývacie služby; 60 obchodov VIVA navyše ponúka ľahké jedlá, občerstvenie a širokú škálu ďalších služieb. Spoločnosť OMV Slovensko priamo zamestnáva 180 ľudí a prostredníctvom svojej siete čerpacích staníc vytvorila 966 pracovných miest. Viac informácií nájdete na www.omv.sk. OMV Aktiengesellschaft OMV je výrobcom a predajcom ropy a zemného plynu, inovatívnych energetických riešení a petrochemických riešení vyššej kategórie - a to všetko zodpovedným spôsobom. S predajmi v rámci skupiny 19 miliárd eur a 22 500 zamestnancami v roku 2016 je OMV Aktiengesellschaft jednou z najväčších obchodovateľných priemyselných spoločností Rakúska. V rámci prieskumného a produkčného segmentu má OMV silné postavenie v Rumunsku a v Rakúsku a vyrovnané medzinárodné portfólio. Denná ťažba v roku 2016 dosiahla v priemere 311-tisíc barelov denne. V segmente rafinácie dosiahla kapacita rafinácie 17,8 miliónov ton ročne. K júnu 2017 prevádzkovala viac ako 2000 čerpacích staníc v 10 krajinách. OMV prevádzkuje aj sieť plynovodov v Rakúsku a plynové zásobníky v Rakúsku a Nemecku. V roku 2016 dosiahol objem predaja plynu 109 TWh.   Viac k témam: OMV, OMV SlovenskoZdroj: Webnoviny.sk - Palivá OMV MaxxMotion prinášajú lepší zážitok z jazdy a chránia motor © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Palivá OMV MaxxMotion prinášajú lepší zážitok z jazdy a chránia motor

Slavia si nezahrá skupinovú fázu Ligy majstrov, neuspel ani Gregušov FC Kodaň

BRATISLAVA 23. augusta (WebNoviny.sk) - Hráči úradujúceho českého majstrovského futbalového klubu Slavia Praha sa neprebojovali do skupinovej fázy Ligy majstrov 2017/2018. Odporúčame:Video: Hamšíkov Neapol si zahrá v skupinovej fáze Ligy majstrov, z play-off postúpil aj Celtic V stredajšej domácej odvete play-off uhrali iba bezgólovú remízu s cyperským tímom APOEL Nikózia, minulý týždeň prehrali na pôde súpera 0:2. Predstavia v základnej časti Európskej ligy, teda druhej najcennejšej kontinentálnej pohárovej súťaže. Miroslav Stoch v odvete odohral za "zošívaných" prvý polčas, Dušan Švento zostal na lavičke, Jakub Hromada nefiguruje v zápise o stretnutí. Do skupinovej fázy LM sa okrem APOEL-u Nikózia v tento deň dostali aj CSKA Moskva, FK Karabach, Sporting Lisabon a FC Liverpool. Liga majstrov 2017/2018 výsledky stredajších odvetných stretnutí play-off o skupinovú fázu MAJSTROVSKÁ VETVA: Slavia Praha (ČR) - APOEL Nikózia (Cypr.) 0:0 - prvý zápas 0:2 - do skupinovej fázy LM postúpil APOEL, v skupinovej fáze EL sa predstaví Slavia Praha rozhodoval: Mažič (Srb.) Miroslav Stoch odohral prvý polčas, Dušan Švento (obaja Slavia) sedel na lavičke náhradníkov. FC Kodaň (Dán.) - FK Karabach (Azer.) 2:1 (1:0) - prvý zápas 0:1 - do skupinovej fázy LM postúpil Karabach, v skupinovej fáze EL sa predstaví FC Kodaň Góly: 45. Santander, 66. A. Pavlovič - 63. Ndlovu, rozhodoval: Mallenco (Šp.) Ján Greguš (Kodaň) odohral celé stretnutie. NEMAJSTROVSKÁ VETVA: FCSB (Rum.) - Sporting Lisabon (Portug.) 1:5 (1:1) - prvý zápas 0:0 - do skupinovej fázy LM postúpil Sporting, v skupinovej fáze EL sa predstaví FCSB Góly: 20. Maranhao - 13. S. Doumbia, 60. Acuňa, 64. G. Martins, 75. Dost, 88. Battaglia, rozhodoval: Cakir (Tur.) FC Liverpool (Angl.) - TSG 1899 Hoffenheim (Nem.) 4:2 (3:1) - prvý zápas 2:1 - do skupinovej fázy LM postúpil Liverpool, v skupinovej fáze EL sa predstaví Hoffenheim Góly: 10. a 21. Can, 18. Salah, 63. Firmino - 28. Uth, 79. S. Wagner, rozhodoval: Orsato (Tal.) CSKA Moskva (Rus.) - Young Boys Bern (Švaj.) 2:0 (1:0) - prvý zápas 1:0 - do skupinovej fázy LM postúpil CSKA Moskva, v skupinovej fáze EL sa predstavia YB Bern Góly: 45. Ščennikov, 64. Dzagojev - rozhodoval: Sidiropoulos (Gréc.) Viac k témam: futbal, Liga majstrovZdroj: Webnoviny.sk - Slavia si nezahrá skupinovú fázu Ligy majstrov, neuspel ani Gregušov FC Kodaň © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slavia si nezahrá skupinovú fázu Ligy majstrov, neuspel ani Gregušov FC Kodaň

Kanaďanovi Ramseymu vyšla premiéra na pozícii trénera slovenskej hokejovej reprezentácie

TŘINEC 23. augusta (WebNoviny.sk) - Kanaďanovi Craigovi Ramseymu vyšla premiéra na pozícii trénera slovenskej hokejovej reprezentácie. Šesťdesiatšesťročný odborník zo zámoria priviedol hráčov SR, ktorých prvýkrát videl na žilinskom zraze v pondelok, k stredajšiemu triumfu 2:0 nad omladeným výberom Česka, navyše na jeho ľade v třineckej Wer aréne. Slováci si nad Čechmi pripísali iba štrnáste víťazstvo v 61. vzájomnom meraní síl, súper ich má na svojom konte 40. Odporúčame:Aktualizované: Slovenskí hokejisti v derby zdolali Čechov, brankár Konrád vychytal shutout "Hráčom som po zápase povedal, že víťazstvo je dobré, ale vieme, že musíme hrať lepšie. V stredu sme nemali dobrý začiatok, aj keď sme pomerne skoro strelili gól. Najviac z celého stretnutia sa mi páčila naša tretia tretina, v ktorej sme s prehľadom dotiahli duel k víťazstvu. V úvode zápasu sme sa akoby len pozerali na Čechov, ktorí nás dostali pod tlak. Obrancovia však veľmi dobre blokovali strely," zhodnotil hlavný kouč Craig Ramsay svoj prvý zápas na striedačke tímu SR, ktorý bol zároveň prvým v olympijskej sezóne. Konrád kryl 34 streleckých pokusov Hrdinom stretnutia sa stal brankár Branislav Konrád, ktorý kryl všetkých 34 streleckých pokusov domáceho družstva. Vyžarovala z neho istota, niekoľkokrát mu k čistému kontu pomohlo aj šťastie. "Chytalo sa mi dnes celkom dobre. V prvej tretine sme mali trochu problémy, no potom sa to zrovnalo. V tretej sme hrali presne to, čo sme potrebovali, a dotiahli to do víťazného konca. Každý brankár má rad zápasy s množstvom práce, podarilo sa mi dostať sa do tempa a potom to šlo samé," povedal 29-ročný gólman, na klubovej úrovni hráč HC Olomouc. Premiéroví strelci Oba zásahy Slovákov dosiahli premiéroví strelci, Matej Paulovič aj Patrik Svitana si v stredu v Třinci otvorili účet v reprezentácii. Obaja v treťom zápase v národnom tíme. Rozhodujúci gól patril 22-ročnému odchovancovi topoľčianskeho hokeja Matejovi Paulovičovi. "Som rád, že som strelil víťazný gól a dokonca prvý v reprezentácii. Dôležitejšie však je, že sa nám podarilo vyhrať, ani raz sme neinkasovali a hrali sme dobre v obrannom pásme. V prvej časti sme sa trochu spoznávali, no potom sa to zlepšilo," poznamenal hráč HK Nitra, ktorý v súkromnej zbierke nebude mať pamiatku na prvý gól v reprezentácii. "Nik mi ten puk neodložil..." prezradil. Odveta sa hrá v Žiline Premiéru okrem kouča Ramsayho na reprezentačnej lavičke zažil aj Ľubomír Višňovský, ktorý len pred rokom ukončil aktívnu hráčsku kariéru. Prijal totiž ponuku počas augustovej akcie národného tímu pomôcť Kanaďanovi pri práci s bekmi. "Myslím si, že obrancovia dnes celkom slušne rozohrávali puky útočníkom. V prvej tretine sme však strácali veľmi veľa pukov a na to si musíme dávať pozor. Máme z dnešného duelu video a poriadne si ho rozoberieme. Odveta bude náročná, pretože chalani majú za sebou ťažké tréningy pod novým koučom," poznamenal Višňovský. Odveta je na programe vo štvrtok 24. augusta o 17.00 h v Žiline. Viac k témam: česká hokejová reprezentácia, Craig Ramsay, hokej, slovenská hokejová reprezentáciaZdroj: Webnoviny.sk - Kanaďanovi Ramseymu vyšla premiéra na pozícii trénera slovenskej hokejovej reprezentácie © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kanaďanovi Ramseymu vyšla premiéra na pozícii trénera slovenskej hokejovej reprezentácie

Do konca roka bude známy plán tvorby jadra EÚ. Ide o strategický cieľ Slovenska, vyhlásil Fico

SALZBURG 23. augusta (WebNoviny.sk) - Európa potrebuje nový kurz, novú dynamiku a silnejšiu integráciu. Na tlačovej besede po rokovaní v Salzburgu so slovenským premiérom Robertom Ficom, premiérom Českej republiky Bohuslavom Sobotkom a rakúskym kancelárom Christianom Kernom to uviedol prezident Francúzska Emmanuel Macron. "Potrebujeme novú dynamiku v Európe, chceme sociálnu a fiškálnu integráciu, aby Európa pokročila ďalej," povedal. Plán na budovanie jadra EÚ by mal byť podľa Macrona známy do konca tohto roka. "Nemáme vopred nadefinované, kto bude v jadre," uviedol. Členstvo v únii Slovensku pomohlo Podľa premiéra Roberta Fica sa na spoločnom rokovaní hovorilo o jadre Európskej únie. "Do konca roka musia byť jasné kontúry toho, čo to má byť," povedal. Žiada, aby pri formovaní toho, čo má byť jadro Európy, boli všetci členovia únie. Členstvo v EÚ podľa Fica Slovensku pomohlo. Ak sa podľa neho bude budovať jadro EÚ, Slovensko chce byť pri tom. Odporúčame:Slovensko podľa Fica plní podmienky na to, aby bolo súčasťou európskeho jadra "Toto je pre Slovensko strategický cieľ," zdôraznil. Tí, čo chcú v Európe napredovať rýchlejšie, by podľa Fica mali dostať takú možnosť. Je si pritom vedomý toho, že účasť Slovenska v jadre EÚ bude aj niečo stáť. "Budeme sa musieť viac priblížiť v sociálnej a obrannej politike," tvrdí. Prezident je za férové odmeňovanie Predmetom spoločného rokovania bola aj revízia smernice o vysielaní pracovníkov do zahraničia. "Sme veľmi blízko k dohode," skonštatoval Fico. Považuje za realistické, že by Rada ministrov EÚ smernicu schválila v októbri tohto roka. Prezident Francúzska Emmanuel Macron pri smernici o vysielaní požaduje skrátenie času vysielania pracovníkov do zahraničia, predchádzanie zneužívaniu tzv. schránkovými firmami a presadenie férového odmeňovania. Podľa Macrona by sa tiež mali posilniť kontroly v tejto oblasti na bilaterálnej báze. Odporúčame:Fico chce zo smernice EÚ o vysielaných pracovníkoch vylúčiť dopravu, presadzuje aj jej posunutie Rakúsky kancelár Christian Kern uviedol, že pri rokovaní o smernici o vysielaní ide o štyri témy. Prvou je, aby obdobie vyslania pracovníka do zahraničia bolo kratšie ako navrhovaných 24 mesiacov, aby platilo pravidlo rovnakej mzdy na rovnakom mieste za rovnakú prácu, aby sa zohľadnili špecifiká v oblasti dopravy a aby sa zabránilo obchádzaniu predpisov. Český premiér Bohuslav Sobotka poukázal na to, že pri urýchlení konvergencie by sa mali využiť aj štrukturálne fondy EÚ. "Dosiahli sme určitý pokrok s cieľom nájsť kompromis," povedal Sobotka k revízii smernice o vysielaní pracovníkov. Smernicu o vysielaní pracovníkov do zahraničia, ktorej revíziu predstavila Európska komisia ešte 8. marca 2016, by mala príslušná Rada ministrov EÚ schváliť v októbri. Smernicu o vysielaní pracovníkov žiadajú Francúzsko či Nemecko. Ich argumentom je, že inštitút vyslaného pracovníka narúša ich sociálny systém a tlačí na znižovanie miezd. Vyslaní zamestnanci sú tí, ktorých napríklad slovenská firma pošle do inej členskej krajiny, ale stále na nich platí slovenský Zákonník práce. Smernica zavádza zásadu, podľa ktorej sa má uplatňovať rovnaký spôsob odmeňovania za rovnakú prácu. Rozdielne názory na vysielanie pracovníkov Medzi členskými štátmi únie pretrvávajú na úpravu vysielania rozdielne názory. Slovensko sa spolu s Českom, Poľskom a Maďarskom snaží o to, aby zo smernice bola vyňatá oblasť dopravy, ale aj aby smernica začala platiť neskôr ako len o dva roky. Diskutuje sa pritom o návrhu na predĺženie prechodných období pre transpozíciu revízie smernice na minimálne tri roky. Smernica by sa týkala napríklad robotníkov pracujúcich na stavbách či vo firmách, ktoré sa podieľajú na subdodávkach. Odporúčame:Lídri Česka, Slovenska a Rakúska sa stretnú s Macronom, Korčok priblížil témy rozhovorov Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter v utorok na tlačovej besede poukázal na to, že nie je spokojný s vývojom odmeňovania vysielaných pracovníkov. "Mzda vyslaných pracovníkov Slovenskej republiky do krajín Európskej únie sa za posledný rok znížila," upozornil. Rozhodujúce firmy sa tak podľa neho o zisk nepodelili so zamestnancami. "Aj to nás vedie k tomu, aby sme zásadne menili postoj a aby sme mali záujem, aby boli odmeňovaní na úrovni minimálnej mzdy krajín, v ktorých pôsobia," uviedol Richter. Slovensko sa tiež podľa neho snaží, aby sa do príjmu započítavali všetky benefity, vrátane diét. "To ostatné krajiny nepoznajú," dodal. Viac k témam: Bohuslav Sobotka, Christian Kern, Emmanuel Macron, Robert FicoZdroj: Webnoviny.sk - Do konca roka bude známy plán tvorby jadra EÚ. Ide o strategický cieľ Slovenska, vyhlásil Fico © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Do konca roka bude známy plán tvorby jadra EÚ. Ide o strategický cieľ Slovenska, vyhlásil Fico

Slovan utŕžil debakel v prvom zápase novej sezóny KHL, v Petrohrade dostal sedem gólov

aktualizované 23. augusta, 22:48 PETROHRAD 23. augusta (WebNoviny.sk) - Hráči Slovana Bratislava prehrali vysoko 1:7 na ľade obhajcu trofeje SKA Petrohrad pri svojom vstupe do Kontinentálnej hokejovej ligy 2017/2018. Odporúčame:Cieľom Slovana je postup do play-off KHL, veľmi dôležité budú úvodné súboje Hostia po úvodnej tretine viedli nad favoritom 1:0 zásluhou Mareka Viedenského, ale v prostrednej časti postupne kontrovali Sergej Širokov, Pavel Daciuk a v presilovke Iľja Kovačuk. Držiteľ minulosezónneho Gagarinovho pohára si v záverečnom dejstve už v pohode ustrážil papierovo očakávaný triumf. Zásahy pridali Širokov, Kovaľčuk a v početnej výhode Nikita Gusev, ktorý potom o 68 sekúnd neskôr pečatil výsledok. V drese Bratislavčanov minutáž napokon nemali Tomášovi Hedera a Černý. Odporúčame:Obrana je kvalitnejšia než útok a brankári, zhodnotil ruský web káder Slovana Zverenci Miloša Říhu sa v rámci tohto tripu na začiatku nového ročníka nadnárodnej súťaže predstavia v piatok o 18.00 h SELČ na klzisku Lokomotivu Jaroslavľ a v nedeľu od 16.30 h SELČ na štadióne Dinama Moskva. Doma budú "belasí" prvý raz hrať v stredu 30. augusta, a to s bieloruským Dinamom Minsk (19.00 h). V rámci predmetnej série sa predstavia na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu päťkrát. Kontinentálna hokejová liga (KHL) SKA Petrohrad - HC Slovan Bratislava 7:1 (0:1, 3:0, 4:0) Góly: 25. Prochorkin (Širokov), 30. Daciuk (Zub, Plotnikov), 37. Kovaľčuk (Hersley, Daciuk), 47. Širokov (A. Belov, Rykov), 53. Kovaľčuk (Daciuk), 58. Gusev (Hersley, Daciuk), 59. Gusev - 17. Viedenský Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lavrentiev, Fatejev - Palej, Ponamarenko (všetci Rus.), 10 260 divákov Zostavy: Petrohrad: Koskinen - A. Belov, Rundblad, Gavrikov, Hersley, Rukavišnikov, Zub, Rykov - Plotnikov, Daciuk, Kovaľčuk - M. Karpov, Koskiranta, Širokov - Barabanov, Prochorkin, Gusev - Kablukov, S. Kalinin, Ketov Slovan: Mazanec - Švarný, Taimi, T. Voráček, Ebert, L. Kozák, P. Bačik - L. Kašpar, Viedenský, Řepík - Smoleňák, Colby Genoway, Buchtele - T. Hrnka, J. Mikúš, Skalický - Michal Hlinka, Ramstedt, A. Šťastný Hlas: Miloš Říha (tréner Slovana): "Nezačali sme zle, no vlastnými chybami a ľahkovážnosťou sme dovolili Petrohradu zápas otočiť a jednoznačne vyhrať. Kvalita je na strane súpera, ale nám chýbalo viac srdiečka a chcenia, aby sme dosiahli lepší výsledok." Viac k témam: HC Slovan Bratislava, hokej, KHL Kontinentálna hokejová liga, SKA Petrohrad, Slovan v KHLZdroj: Webnoviny.sk - Slovan utŕžil debakel v prvom zápase novej sezóny KHL, v Petrohrade dostal sedem gólov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovan utŕžil debakel v prvom zápase novej sezóny KHL, v Petrohrade dostal sedem gólov

Aktualizované: Lukáš Lacko zvládol prvú prekážku v kvalifikácii US Open

aktualizované 23. augusta, 21:56 NEW YORK 23. augusta (WebNoviny.sk) - Slovenský tenista Lukáš Lacko nasadený ako pätnásty zvíťazil za 73 minút 6:3, 6:4 nad Litovčanom Laurynasom Grigelisom v stredajšom zápase 1. kola trojkolovej kvalifikácie o postup do hlavnej súťaže dvojhry mužov na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku. Odporúčame:Aktualizované: Kužmová stratila iba dva gemy a suverénne postúpila v kvalifikácii US Open Dvadsaťdeväťročný piešťanský rodák Lacko, 120. v singlovom renkingu ATP, nadviazal proti 26-ročnému Grigelisovi (237.) na úspech 6:1, 6:4, ktorý dosiahol predvlani na "hardovom" challengeri v tureckom Izmire. V 2. kole kvalifikácie bude Lacko hrať s domácim 27-ročným ľavákom Austinom Krajicekom (292. bol však už aj na 94. mieste). Bude to premiérová vzájomná konfrontácia. Bývalý 44. muž hodnotenia Lacko bol na Majors štyrikrát v 3. kole hlavnej súťaže, a to na melbournských Australian Open 2012 a 2017 a londýnskom Wimbledone 2012 a 2016. V lokalite Flushing Meadows síce počnúc debutovou sezónou 2010 ani raz nechýbal v "main draw", zároveň však nikdy neprešiel 1. kolom. US Open - kvalifikácia - 1. kolo: Lukáš Lacko (SR-15) - Laurynas Grigelis (Litva) 6:3, 6:4 za 73 minút Viac k témam: Lukáš Lacko, tenis, US OpenZdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Lukáš Lacko zvládol prvú prekážku v kvalifikácii US Open © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aktualizované: Lukáš Lacko zvládol prvú prekážku v kvalifikácii US Open

Morgan Freeman dostane od hereckej asociácie cenu za celoživotné dielo

BRATISLAVA 23. augusta (WebNoviny.sk) - Americký herec a režisér Morgan Freeman dostane najvyššie ocenenie hereckej asociácie Screen Actors Guild (SAG). Predstavitelia SAG to oznámili v utorok. "Som nadšená, že môžem predstaviť Morgana Freemana ako tohtoročného recipienta Ceny SAG za celoživotné dielo. Niektorí herci strávia celé kariéry čakaním na dokonalú úlohu. Morgan nám ukázal, že naozajstná dokonalosť je to, čo dá herec svojej úlohe," vyjadrila sa o umelcovi prezidentka asociácie Gabrielle Carteris. Odporúčame:James Bond novú tvár nedostane, agenta 007 opäť stvárni Daniel Craig Osemdesiatročný rodák z Memphisu v Tennessee si cenu za celoživotné dielo prevezme počas 24. ročníka udeľovania Screen Actors Guild Awards. Ceremoniál sa bude konať 21. januára. V minulosti ocenenie získali napríklad Mary Tyler Moore, Carol Burnett, Clint Eastwood,Dick Van Dyke, Rita Moreno, Debbie Reynolds, Elizabeth Taylor alebo Lily Tomlin. Morgan Freeman si zahral vo filmoch ako Šofér slečny Daisy (1989), Robin Hood - Kráľ zbojníkov (1991), Nezmieriteľní (1992), Vykúpenie z väznice Shawshank (1994), Sedem (1995), Amistad (1997), Bruce, Všemohúci (2003), Vojna svetov (2005), Zbohom, baby (2007), Temný rytier (2008), Wanted (2008), RED: Vo výslužbe a extrémne nebezpeční (2010), Návrat Temného rytiera (2012), Nevedomí (2013), Pád Bieleho domu (2013), Podfukári (2013) a jeho pokračovaní Podfukári: 2. Dejstvo (2016), Transcendencia (2014), Macík 2 (2015) či Vo veľkom štýle (2017). Odporúčame:Tom Cruise má zlomený členok, nakrúcanie šiestej Mission: Impossible prerušili V roku 2005 získal Oscara za vedľajšiu úlohu vo filme Million Dollar Baby (2004). Okrem toho má na konte aj ďalšie štyri nominácie na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied. Na Zlatý glóbus ho nominovali taktiež päťkrát, pričom raz nomináciu premenil na víťazstvo - v roku 1990 za postavu Hoka Colburna v spomínanej snímke Šofér slečny Daisy. Informácie pochádzajú z webstránky ew.com a archívu agentúry SITA. Viac k témam: celoživotné dielo, filmový herec, Morgan FreemanZdroj: Webnoviny.sk - Morgan Freeman dostane od hereckej asociácie cenu za celoživotné dielo © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Morgan Freeman dostane od hereckej asociácie cenu za celoživotné dielo

Muž chcel do lietadla prepašovať bombu, úrady ho zatkli a pôjde na 18 rokov do väzenia

LONDÝN 23. augusta (WebNoviny.sk) — Muž, ktorý sa snažil do lietadla vo Veľkej Británii prepašovať bombu v príručnej batožine, pôjde na 18 rokov do väzenia. Bezpečnostní pracovníci letiska v Manchestri našli zariadenie v taške Nadeema Muhammada 30. januára. Vo vnútri značkovača bol strelný prach a batérie. Odporúčame:Trom pasažierom prišlo počas letu zle, lietadlo po pristátí evakuovali Štyridsaťtriročný Muhammad tvrdil, že mu bombu musel podstrčiť niekto iný. Prokuratúra však uviedla, že sa ju chystal odpáliť počas letu so spoločnosťou Ryanair do Talianska. Skôr v auguste ho súd usvedčil z držby výbušnín. Nájdenú bombu zamestnanci letiska najprv nepovažovali za použiteľnú a umožnili mužovi o niekoľko dní odletieť do Talianska. Úrady ho zatkli až po návrate do Británie. Viac k témam: bomba v batožine, lietadlo, väzenieZdroj: Webnoviny.sk - Muž chcel do lietadla prepašovať bombu, úrady ho zatkli a pôjde na 18 rokov do väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Muž chcel do lietadla prepašovať bombu, úrady ho zatkli a pôjde na 18 rokov do väzenia

Spojeným štátom postoj “Amerika prvá” len ublíži, zdôrazňuje nemecká kancelárka

BERLÍN 23. augusta (WebNoviny.sk) — Nemecká kancelárka Angela Merkelová chápe podporu Američanov pre postoj "Amerika prvá" ("America first", pozn. red.), ktorý pomohol prezidentovi Donaldovi Trumpovi vyhrať prezidentské voľby. Avšak v konečnom dôsledku to krajine len ublíži, tvrdí kancelárka. Odporúčame:Na Trumpa by som bol tvrdší ako Merkelová, vyhlásil šéf socialistov Schulz Merkelová v stredu uviedla, že mnohí v Spojených štátoch chápu globalizáciu ako situáciu, v ktorej ich krajina profituje na úkor iných. Jej názor však je, že vyhrať môže každý. "Amerika, ktorú nezaujíma nič iné na svete, iba ona sama, sa nestane skvelou Amerikou," zdôraznila. Dodala tiež, že hoci sa jej názory s Trumpom rozchádzajú, viedol "tvrdú kampaň", aby sa stal republikánskym kandidátom a následne vyhral voľby, "čo si zaslúži nevyhnutne rešpekt". Viac k témam: Angela Merkelová, Donald Trump, USAZdroj: Webnoviny.sk - Spojeným štátom postoj Amerika prvá len ublíži, zdôrazňuje nemecká kancelárka © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Spojeným štátom postoj “Amerika prvá” len ublíži, zdôrazňuje nemecká kancelárka

Video: Lucenko sólojazdou zvíťazil v 5. etape Vuelta a Espaňa, Froome zvýšil náskok na 10 sekúnd

ERMITA SANTA LUCIA 23. augusta (WebNoviny.sk) - Kazach Alexej Lucenko z tímu Astana sa stal víťazom piatej etapy na cyklistických pretekoch Vuelta a Espaňa, ktorá po necelých 176 km vrcholila krátkym, ale náročným stúpaním Ermita Santa Lucia. Bol to prvý z ôsmich dojazdov do kopca na 72. ročníku Vuelty. Cyklisti na štyroch kilometroch viackrát prekonali drastický 20-percentný sklon terénu a Lucenko sólojazdou v záverečných 3 km ukázal chrbát všetkým spolujazdcom z úniku. Dvadsaťštyriročný Kazach zvíťazil s náskokom 42 sekúnd pred Eritrjčanom Merhawim Kudusom (Dimension Data) a 56 sekúnd pred Španielom Marcom Solerom (Movistar). Lucenko si pripísal prvé víťazstvo na podujatí Grand Tour v kariére. Chaves dojazdil ako tretí Skupinu favoritov doviedol do cieľa na 13. mieste s odstupom 4:30 min Španiel Alberto Contador (Trek-Segafredo) spoločne s Britom Chrisom Froomom (Sky). Ten zvýšil náskok na čele celkového priebežného poradia z dvoch na desať sekúnd pred Američanom Tejayom van Garderenom (BMC Racing). Tretia priečka po novom patrí Kolumbijčanovi Estebanovi Chavesovi (Orica-Scott) s mankom 11 sekúnd. Taliansky favorit Vincenzo Nibali (Bahrain Merida) klesol na šieste miesto s odstupom 36 sekúnd. Vuelta pokračuje už tretí deň bez slovenskej účasti, v nedeľu musel pre žalúdočné problémy odstúpiť Michael Kolář z Bory-Hansgrohe. Odporúčame:Saganov tím napadol vírus, po Kolářovi odstúpil z pretekov Vuelta a Espaňa aj líder Majka Etapa so stredohorským charakterom Utorková etapa spájajúca dve španielske letoviská Bencássim a Alcossebre (175,7 km) na pobreží Stredozemného mora mala stredohorský charakter s piatimi stúpaniami druhej a tretej kategórie, ale najmä záverečným "boinbónikom" Ermita Santa Lucía - prudkým výšľapom aj s 20-percentnými pasážami. Etapa stvorená na úniky dala dokopy 17 jazdcov, z ktorých bol najvyššie v celkovej klasifikácii Holanďan Jetse Bol z kolumbijského prokontinentálneho tímu Manzana Postobon. Po utorku figuroval na 35. mieste a za Chrisom Froomom zaostával o 4:56 min. Odporúčame:Video: Hromadný špurt 4. etapy Vuelta rozhodol o Trentinovom víťazstve, Froome naďalej lídrom Pretekári v úniku prestali spolupracovať približne 50 km pred cieľom, ale ešte o 10 km neskôr mali pred hlavným balíkom s Froomom náskok 4:57 min, čiže Holanďan vtedy virtuálne vyzliekol Brita z červeného dresu lídra pretekov. Potom sa začalo nastupovať. Vpredu sa ocitla trojica Marco Haller (Kaťuša Alpecin), Matej Mohorič (UAE Emirates), Alexej Lucenko (Astana) a postupne unikali spolujazdcom z úniku. Boj Hallera s Lucenkom Dvadsať kilometrov pred cieľovou čiarou bola na čele dvojica Haller - Lucenko a za nimi 5-členná skupina so silným Francúzom Julianom Alaphilippom (Quick-Step Floors). Pelotón s Froomom zaostával už takmer 7 minút a bolo prakticky jasné, že víťaz etapy sa zrodí z pôvodného úniku. Do záverečného 4 km dlhého stúpania vchádzali na čele Haller a Lucenko, ale Kazach čoskoro ušiel Rakúšanovi a sólojazdou sa vydal v ústrety najväčšiemu triumfu kariéry. Dva kilometre pred cieľom eritrejský vrchár tímu Dimension Data Merhawi Kudus dostihol Hallera, ale na Lucenka už nemal nárok. Odporúčame:Video: Froome novým lídrom Vuelta a Espaňa, tím Sky predstavil zničujúce tempo (aktualizované) V skupine hlavných favoritov si Froome nielen že postrážil červený dres lídra, ale ešte aj zvýšil svoj náskok na čele na 10 sekúnd. Vo štvrtok čaká na pelotón Vuelty členitých 204,4 km na trase Vila-Real - Sagunt so štyrmi stúpaniami tretej a jedným druhej kategórie. ale s klesaním v závere. Vuelta a Espaňa 2017 5. etapa (Bencássim - Ermita Santa Lucía, 175,7 km): 1. Alexej Lucenko (Kaz.) Astana 4:24:58 h, 2. Merhawi Kudus (Erit.) Dimension Data +42 s, 3. Marc Soler (Šp.) Movistar +56, 4. Matej Mohorič (Slovin.) UAE Emirates +1:11 min, 5. Alexis Gougeard (Fr.) AG2R La Mondiale +1:24, 6. Marco Haller (Rak.) Kaťuša-Alpecin +1:37,...14. Christopher Froome (V. Brit.) Sky +4:31. Poradie po 5. etape: 1. Christopher Froome (V. Brit.) Sky 18:07:10 h, 2. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +10 s, 3. Esteban Chaves (Kol.) Orica-Scott +11, 4. Nicolas Roche (Ír.) BMC Racing +13, 5. David de la Cruz (Šp.) Quick-Step Floors +23, 6. Vincenzo Nibali (Tal.) Bahrain-Merida +36   Viac k témam: Chris Froome, cyklistika, VueltaZdroj: Webnoviny.sk - Video: Lucenko sólojazdou zvíťazil v 5. etape Vuelta a Espaňa, Froome zvýšil náskok na 10 sekúnd © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Lucenko sólojazdou zvíťazil v 5. etape Vuelta a Espaňa, Froome zvýšil náskok na 10 sekúnd

Aktualizované: Kužmová stratila iba dva gemy a suverénne postúpila v kvalifikácii US Open

aktualizované 23. augusta, 19:32 NEW YORK 23. augusta (WebNoviny.sk) - Slovenská tenistka Viktória Kužmová nasadená ako dvadsiata tretia zvíťazila za 55 minút suverénne 6:1, 6:1 nad domácou Usue Maitane Arconadovou v stredajšom stretnutí 1. kola trojkolovej kvalifikácie o postup do hlavnej súťaže dvojhry žien na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku. Bol to premiérový vzájomný súboj 19-ročnej Košičanky Kužmovej, momentálne rekordne 135. vo svetovom rebríčku WTA, s 18-ročnou argentínskou rodáčkou Arconadovou (242.). V 2. kole kvalifikácie bude Slovenka čeliť 23-ročnej Turkyni Basak Eraydinovej (172.), nemajú vzájomnú minulosť. Zverenkyňa Jána Sabovčíka v rámci programu NTC Kužmová sa usiluje o svoj seniorský debut v "main draw" na veľkej štvorke. Na nedávnom londýnskom Wimbledone neuspela vo finále kvalifikácie. Priamo v areáli USTA Billie Jean King National Tennis Center v Corona Parku v lokalite Flushing Meadows predvlani triumfovala vo štvorhre junioriek. US Open - kvalifikácia - 1. kolo: Viktória Kužmová (SR-23) - Usue Maitane Arconadová (USA) 6:1, 6:1 za 55 minút Viac k témam: tenis, US Open, viktória kužmováZdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Kužmová stratila iba dva gemy a suverénne postúpila v kvalifikácii US Open © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aktualizované: Kužmová stratila iba dva gemy a suverénne postúpila v kvalifikácii US Open

Spoločná európska mena voči doláru stúpla, ekonomika eurozóny smeruje k rastu

NEW YORK 23. augusta (WebNoviny.sk) - Euro v stredu oproti doláru posilnilo, keďže výsledky prieskumu agentúry IHS Markit ukázali, že ekonomika eurozóny smeruje k ďalšiemu dobrému medzikvartálnemu rastu. Index nákupných manažérov (PMI), ktorý agentúra zostavuje, v auguste stúpol na 55,8 bodu z júlových 55,7 bodu. Spoločná európska mena voči doláru posilnila na 1,1790 USD/EUR z utorkovej uzatváracej úrovne 1,1752 USD/EUR. Dolár oslabil aj oproti japonskému jenu, a to na 109,14 JPY/USD z hodnoty 109,52 JPY/USD. Viac k témam: svetové devízové trhyZdroj: Webnoviny.sk - Spoločná európska mena voči doláru stúpla, ekonomika eurozóny smeruje k rastu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Spoločná európska mena voči doláru stúpla, ekonomika eurozóny smeruje k rastu

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Rýchla voľba

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Banská Bystrica, Badín, Brusno, Harmanec, Horná a Dolná Mičiná, Hronsek, Kordíky, Králiky, Malachov, Riečka, Selce, Slovenská Ľupča, Špania Dolina, Tajov, Úľanka, Vlkanová
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang