banskabystrica.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Banská Bystrica

Kultúra

Depeche Mode vystúpia vo Viedni, Budapešti, Prahe či Krakove

BRATISLAVA 20. júna (Webnoviny.sk) - Anglická elektronická skupina Depeche Mode zverejnila nové dátumy v rámci Global Spirit Tour. Formácia sa na budúci rok predstaví napríklad aj 31. januára v pražskej O2 Arene, 2. februára v Papp László Sportaréne v Budapešti, 4. februára vo viedenskej Stadthalle, 7. februára v krakovskej Tauron Arene, 9. februára v lodžskej Atlas Arene alebo 11. februára v Ergo Arene v poľskom meste Gdansk. Skupina plánuje doplniť aj ďalšie dátumy. Nedávno sa muzikanti predstavili aj v Bratislave. Depeche Mode vznikli v roku 1980 v Basildone a v súčasnosti fungujú v zložení Dave Gahan (spev), Martin Gore (klávesy, gitara) a Andy Fletcher (klávesy, basgitara). Na konte majú zatiaľ štrnásť štúdiových albumov - Speak Spell (1981), A Broken Frame (1982), Construction Time Again (1983), Some Great Reward (1984), Black Celebration (1986), Music For The Masses (1987), Violator (1990), Songs Of Faith And Devotion (1993), Ultra (1997), Exciter (2001), Playing The Angel (2005), Sounds Of The Universe (2009), Delta Machine (2013) a Spirit (2017). Podľa televízie VH1 patria medzi 100 najlepších interpretov hudobnej histórie a magazín Q ich označil za najpopulárnejšiu elektronickú skupinu všetkých čias. Informácie pochádzajú z webstránky www.depechemode.com a archívu agentúry SITA. Viac k témam: Depeche Mode, hudbaZdroj: Webnoviny.sk - Depeche Mode vystúpia vo Viedni, Budapešti, Prahe či Krakove © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Depeche Mode vystúpia vo Viedni, Budapešti, Prahe či Krakove

Paolo Fresu po prvýkrát na Slovensku. Hviezdy talianskeho jazzu vystúpia už o pár dní

Bratislava, 20.6.2017 ( WBN/PR ) - Fenomenálny trubkár a hráč na krídlovku Paolo Fresu a jeden z najpopulárnejších talianskych gitaristov Bebo Ferra mieria do Bratislavy. Slovákom sa po prvýkrát predstavia už 25. júna v Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Stane sa tak v rámci 10. ročníka festivalu talianskej kultúry Dolce Vitaj! Legendárny 56-ročný trubkár Paolo Fresu získal v priebehu svojej kariéry hneď niekoľko významných medzinárodných ocenení. Medzi inými prestížne európske ocenenie Zlatý Django, nazývané tiež Django d’Or, pre najlepšieho európskeho jazzového hudobníka. V roku 2000 bol nominovaný v kategórii pre najlepšieho medzinárodného hudobníka. Vďaka svojmu hudobnému majstrovstvu vystupoval na všetkých kontinentoch, spolupracoval však aj s mnohými velikánmi svetového jazzu i súčasnej hudby. Za zmienku stoja jeho spolupráce s jazzovými majstrami ako Omar Sosa, Gianluca Petrella, Manu Katché, Eivind Aarset, Dave Douglas, Richard Galliano, či Jan Lundgren. Samotný Fresu má na konte viac ako 350 albumov, z toho 80 z nich nahral pod vlastným menom. Žánrové zameranie tohto rodáka zo Sardínie je veľmi pestré: pohybuje sa od jazzu až po ethno, pričom často vstupuje do spolupráce s významnými osobnosťami literárneho a divadelného sveta pri príprave rôznorodých multimediálnych projektov. Spoločnosť v rámci festivalu Dolce Vitaj!, ktorý každoročne otvára dialóg medzi talianskou a slovenskou kultúrou, mu bude robiť jeden z najpopulárnejších talianskych gitaristov súčasnosti - Bebo Ferra. Rodák z Cagliari začal hrať na gitare ako deväťročný, pričom dnes vo veku 55 rokov má za sebou stovky orchestrálnych i sólových vystúpení. Objavil sa tiež na mnohých talianskych i európskych jazzových festivaloch (Jazz Italia vo Verone, Mantova Jazz, Midem v Cannes...). Spolupracoval s americkým jazzovým gitaristom Johnom Stowellom, uspel však aj ako sólista s orchestrom La Scala v Miláne, kde sa podieľal na sprievodnej hudbe pre balet pod vedením Maestra Carla Boccadora. V súčasnosti participuje na viacerých hudobných projektoch (Internos s Paolom Fresom, tiež kvarteto Pietra Tonolu...) a vyučuje hru na gitare so zameraním na jazz a harmónie. https://www.youtube.com/watch?v=8mKTfNNEO-Q Podujatie, ktoré sa uskutoční v priestoroch Malého koncertného štúdia Slovenského rozhlasu už 25. júna, prebehne v spolupráci s RTVS, pričom záznam z neho odvysiela rádio Devín. Koncert organizačne zastrešuje Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave v spolupráci s SALEK PRODUCTION. Vstupenky na koncert Paolo Fresa Bebo Ferra (IT) si je možné zakúpiť v sieti Ticketportal, s kartami ISIC, ITIC a EURO FB event: https://www.facebook.com/events/684542415079617/?active_tab=discussion Vstupenky: https://www.ticketportal.sk/Event/PAOLO_FRESU_BEBO_FERRA_IT Viac k témam: Bebo Ferra, jazz, Paolo Fresu, trubkárZdroj: Webnoviny.sk - Paolo Fresu po prvýkrát na Slovensku. Hviezdy talianskeho jazzu vystúpia už o pár dní © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Paolo Fresu po prvýkrát na Slovensku. Hviezdy talianskeho jazzu vystúpia už o pár dní

IMT Smile a Ondrej Kandráč zverejnili videoklip k piesni Hej, Sokoly!

BRATISLAVA 20. júna (WebNoviny.sk) - Slovenská skupina IMT Smile a huslista Ondrej Kandráč zverejnili videoklip ku skladbe Hej, Sokoly!, ktorá vznikla k celovečernému filmu Čiara. Režisérom klipu je Mayo Hurajt Hudobníci klip nakrútili v priestoroch štúdia IMT Smile Art Village na bratislavskej Kolibe, kde pieseň i nahrávali. Jeho režisérom je Mayo Hurajt, ktorý s Ivanom Táslerom v minulosti spolupracoval už na cestopise Karavan Šou. V zostrihoch z filmu Čiara sa v klipe predstavili herci a herečky ako Tomáš Maštalír, Emília Vášáryová, Zuzana Fialová, Andy Hryc a ďalší. „Vzhľadom na to, že na filme Čiara pracujem už niekoľko mesiacov, pri nakrúcaní klipu som už vedel, ktoré zábery z filmu do neho použijem. Náročnejšie bolo spojiť jednotlivé atmosféry z filmu so samotnou skladbou. V druhom rade išlo aj o to neprezradiť z deja viac, ako majú možnosť diváci momentálne vidieť z trailerov, keďže film ide do kín až začiatkom augusta,“ opísal prácu na klipe Mayo Hurajt. Výsledok si pochvaľuje aj Ivan Tásler Nakrúcanie videoklipu hodnotia všetci zúčastnení veľmi pozitívne. Najviac im podľa vlastných slov zarezonovala energia, ktorá na pľaci po celý čas vládla. „Pri tejto piesni sa nedá hrať divadlo. Ľudia by to rýchlo odhalili a nikdy by túto pieseň neprijali. Aj preto sme ju hrali v plnom nasadení a hlavne od srdca. Na pľaci bolo cítiť silnú profesionalitu. Žiadne stresy. Viem, že som sa cítil tak dobre, že som celý čas vtipkoval s ostatnými. Bolo to naozaj príjemné a veľmi sa teším z výsledku,“ prezradil Ondrej Kandráč. Výsledok si pochvaľuje aj Ivan Tásler. „Väčšinou sa stane, že keď vám režisér pošle prvýkrát náhľad klipu, tak ho spripomienkujete a on ho opraví, ale toto nebol ten prípad. Mayo odviedol super prácu. Presne vedel, čo chce natočiť a akú našu emóciu potrebuje do klipu dostať,“ pochválil spoluprácu s režisérom. Film Čiara, ku ktorému pieseň nahrali, bude mať svetovú premiéru 3. júla na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch. Do slovenských kín sa film dostane 3. augusta. Viac k témam: Hej Sokoly!, hudba, IMT Smile, Ondrej KandráčZdroj: Webnoviny.sk - IMT Smile a Ondrej Kandráč zverejnili videoklip k piesni Hej, Sokoly! © SITA Všetky práva vyhradené.

logo IMT Smile a Ondrej Kandráč zverejnili videoklip k piesni Hej, Sokoly!

Geri Halliwell zverejnila pieseň Angels In Chains

BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) - Anglická speváčka, herečka a spisovateľka Geri Halliwell, známa aj ako Ginger Spice z dievčenskej skupiny Spice Girls, zverejnila pieseň Angels in Chains. Novinka, ktorá je poctou zosnulému spevákovi Georgeovi Michaelovi, sa mala dostať na trh v piatok 23. júna, no 44-ročná interpretka ju sprístupnila prostredníctvom služby Spotify už v pondelok ráno. Singel je jej prvou skladbou po dvanástich rokoch a všetky tržby z jeho predaja poputujú detskej charite Childline. "Keď som po prvý raz počula tú smutnú správu o jeho úmrtí, bola som v deviatom mesiaci tehotenstva so synom Montym a bola som plná emócií. Nevedela som, čo robiť so svojimi pocitmi, tak som ich dala do piesne, z ktorej vznikla Angels in Chains," zdôvodnila vznik balady minulý týždeň speváčka, keď oznámila jej vydanie. Geraldine Estelle "Geri" Horner sa preslávila v spomínanej formácii Spice Girls, s ktorou vydala albumy Spice (1996) a Spiceworld (1997). V roku 1998 skupinu opustila a vydala sa na sólovú dráhu. Na konte má štúdiovky Schizophonic (1999), Scream If You Wanna Go Faster (2001) a Passion (2005). So Spice Girls potom ešte vydala výberovku Greatest Hits (2007) a taktiež spolu s ostatnými členkami absolvovala svetové turné. Objavila sa aj v jednej epizóde televízneho seriálu Sex v meste (1998 - 2004) a zahrala si napríklad aj vo filme Zastaneš a neprežiješ 2 (2009). Píše i knihy pre deti, je autorkou série príbehov o Ugenii Lavender, ktoré na Slovensku vychádzajú pod názvom Eugénia Levanduľová. Informácie pochádzajú z webstránky www.nme.com a archívu agentúry SITA. Viac k témam: Geri Halliwell, hudbaZdroj: Webnoviny.sk - Geri Halliwell zverejnila pieseň Angels In Chains © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Geri Halliwell zverejnila pieseň Angels In Chains

Coldplay zverejnili skladbu All I Can Think About Is You

BRATISLAVA 16. júna (WebNoviny.sk) - Anglická kapela Coldplay zverejnila skladbu All I Can Think About Is You, ku ktorej ponúkla aj animované lyric video. Ide o ďalšiu ukážku z očakávaného EP Kaleidoscope, ktoré sa dostane na trh 14. júla v digitálnej forme a 4. augusta vo fyzickej. Nahrávka bude obsahovať aj piesne Miracles (Someone Special), Aliens, Something Just Like This (Tokyo Remix) a Hypnotised. Na EP sa podieľali aj Big Sean, The Chainsmokers, Rik Simpson, Daniel Green, Bill Rahko, Brian Eno alebo Markus Dravs. Coldplay vznikli v roku 1996 v Londýne. Prvý štúdiový album Parachutes vydali v roku 2000 a vďaka úspešnému singlu Yellow sa dostali do povedomia verejnosti. Na oceňovanú nahrávku nadviazali štúdiovkou A Rush Of Blood To The Head (2002), z ktorej pochádza napríklad skladba Clocks. Vďaka nej získali prestížnu cenu Grammy. V roku 2005 anglické kvarteto v zložení Chris Martin, Jonny Buckland, Guy Berryman a Will Champion vydalo tretí album X Y, po ktorom nasledovali nahrávky Viva La Vida Or Death And All His Friends (2008), Mylo Xyloto (2011), Ghost Stories (2014) a A Head Full Of Dreams (2015). So všetkými pritom dobyli UK Chart. Kapela má na konte napríklad sedem cien Grammy, deväť BRIT Awards, šesť Q Awards či šesť NME Awards. Informácie pochádzajú z webstránky www.nme.com a archívu agentúry SITA. Viac k témam: Coldplay, hudbaZdroj: Webnoviny.sk - Coldplay zverejnili skladbu All I Can Think About Is You © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Coldplay zverejnili skladbu All I Can Think About Is You

Video: Pharell Williams predstavil pieseň a videoklip k tretiemu filmu Ja, zloduch

BRATISLAVA 18. júna (WebNoviny.sk) - Americký producent, spevák a rapper Pharrell Williams zverejnil prostredníctvom služby YouTube videoklip k piesni There\'s Something Special. Odporúčame:Katy Perry má ako prvá viac než 100 miliónov sledovateľov na Twitteri Skladba pochádza zo soundtracku animovaného filmu Ja zloduch 3, ktorý sa do slovenských kín dostane 29. júna. V novinke možno okrem 44-ročného interpreta vidieť animované postavičky - Mimoňov - a zábery z nového animáku. Pharrell Lanscilo Williams je členom produkčného dua The Neptunes a skupiny N.E.R.D, s ktorou zatiaľ vydal štyri albumy. Ako sólista má na konte štúdiovky In My Mind (2006) a G I R L (2014). Jeho piesne sa objavili v snímkach Rozhodne sa v nedeľu (1999), Bozk draka (2001), Zoolander (2001), Neserte nám pestúnku (2003), Charlieho anjeli: Na plný plyn (2003), 50x a stále po prvý raz (2004), Hitch: Liek pre moderného muža (2005), 40 rokov panic (2005), Nabúchaná (2007), Ja, zloduch (2010) alebo Ja, zloduch 2 (2013). Z poslednej menovanej pochádza aj hit Happy, za ktorý získal nomináciu na Oscara. Odporúčame:Jay-Z oslávi Deň otcov dvojnásobne, Beyoncé priviedla na svet dvojčatá Druhú nomináciu na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied si vyslúžil za snímku Skryté čísla (2016), pod ktorú sa podpísal ako producent a zložil jej soundtrack. Od decembra 2014 má hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy. Informácie pochádzajú z webstránky www.aceshowbiz.com a archívu agentúry SITA. Viac k témam: Ja, mimoni, Pharrell Williams, zloduch 3Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Pharell Williams predstavil pieseň a videoklip k tretiemu filmu Ja, zloduch © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Pharell Williams predstavil pieseň a videoklip k tretiemu filmu Ja, zloduch

Kultúrne leto v Novom Meste sa začne na Kuchajde,

BRATISLAVA 18. júna (WebNoviny.sk) - Kultúrne leto v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto otvoria v sobotu 24. júna v areáli prírodného kúpaliska Kuchajda. Ako ďalej informuje samospráva na svojej oficiálnej webovej stránke, v tento deň pre deti od rána pripravujú športové a zábavné disciplíny a aj ohňovú šou. Vstup na otvorenie Kultúrneho leta 2017 je bezplatný. Odporúčame:Jay-Z oslávi Deň otcov dvojnásobne, Beyoncé priviedla na svet dvojčatá Popoludňajší program otvorí zábavné rodinné dopoludnie s názvom Stredovek naživo, detské atrakcie, súťaže i tombola. V hlavnom programe, ktorý sa začne o 15:00, budú deti z novomestských škôl, súčasťou bude aj vystúpenie kúzelníka pre deti i country pri vatre. Program vyvrcholí koncertami hudobných skupín i spevákov. V letnom období chce mestská časť venovať pozornosť športovým a pohybovým aktivitám, jednou z nich je akcia Fitness na Kuchajde s novým programom i cvičiteľmi. Začiatok naplánovali na utorok 27. júna. Odporúčame:Yoko Ono sa stane oficiálnou spoluautorkou skladby Imagine Každý letný utorok bude v areáli Kuchajdy aj hodinový tréning s názvom Starfit Fitnescardio, ktorý sa zameria na posilnenie celkovej zdatnosti organizmu. Štvrtky zas venujú cvičeniam Starfit kruhový tréning na posilnenie celého tela s využitím váhy vlastného tela. Cvičenia sú vždy od 18:00 do 19:00, vstup je zdarma. Súčasťou novomestského kultúrneho leta je aj Tanečné kultúrne leto 2017. Pre záujemcov pripravujú každú sobotu od 17:00 do 22:00 v stredisku kultúry na Vajnorskej živú hudbu i tanec. Program sa začne 1. júla, trvať bude do 28. augusta. Viac k témam: kultúrne leto na Kuchajde, letoZdroj: Webnoviny.sk - Kultúrne leto v Novom Meste sa začne na Kuchajde, © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kultúrne leto v Novom Meste sa začne na Kuchajde,

Jay-Z oslávi Deň otcov dvojnásobne, Beyoncé priviedla na svet dvojčatá

BRATISLAVA 18. júna (WebNoviny.sk) - Americká speváčka a herečka Beyoncé sa stala trojnásobnou matkou. Informáciu o narodení dvojčiat, ktoré privítala na svete s manželom, rapperom Jay Z, priniesol magazín People odvolávajúc sa na nemenovaný zdroj. "Bey a Jay sú nadšení a o túto správu sa začali deliť s členmi rodiny a najbližšími priateľmi," povedal anonym. Bližšie informácie o pohlaví či menách detí, zatiaľ nie sú známe. Odporúčame:Katy Perry má ako prvá viac než 100 miliónov sledovateľov na Twitteri O tom, že čaká s manželom dvojičky, sa 35-ročná rodáčka z Houstonu vyjadrila vo februári prostredníctvom služby Instagram, kde zverejnila fotografiu, na ktorej si drží tehotenské brucho. "Boli sme dvojnásobne požehnaní. Sme nesmierne vďační, že sa naša rodina rozrastie o ďalších dvoch členov," napísala interpretka svojho času k fotke. Dvojica už spolu vychováva päťročnú dcérku Blue Ivy. Odporúčame:Martin Harich predstavil videoklip k piesni Marilyn Monroe Beyoncé Giselle Knowles-Carter začala hudobnú kariéru v 90. rokoch ako členka skupiny Destiny\'s Child, s ktorou má na konte štyri štúdiovky, no neskôr sa vydala na sólovú dráhu. Ako sólistka uviedla na trh albumy Dangerously In Love (2003), B\'Day (2006), I Am... Sasha Fierce (2008), 4 (2011), Beyoncé (2013) a Lemonade (2016). Jedna z najlepšie zarábajúcich interpretiek na svete získala už 22 cien Grammy, tri z nich ešte ako členka Destiny\'s Child. Ako herečka sa predstavila napríklad v snímkach Austin Powers v Zlatom úde (2002), Pokušenie (2003), Ružový panter (2006), Dreamgirls (2006), Cadillac Records (2008) či Posadnutá (2009). Informácie pochádzajú z webstránky people.com a archívu agentúry SITA. Viac k témam: Beyonce Knowles, dvojičkyZdroj: Webnoviny.sk - Jay-Z oslávi Deň otcov dvojnásobne, Beyoncé priviedla na svet dvojčatá © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Jay-Z oslávi Deň otcov dvojnásobne, Beyoncé priviedla na svet dvojčatá

Nový album Seana Pricea vyjde presne dva roky po jeho smrti

BRATISLAVA 18. júna (WebNoviny.sk) - Predstavitelia amerického vydavateľstva Duck Down Music oznámili, že pripravovaný album zosnulého rappera Seana Pricea vyjde 8. augusta, čiže v deň druhého výročia jeho úmrtia. Odporúčame:Katy Perry má ako prvá viac než 100 miliónov sledovateľov na Twitteri Nahrávka dostala názov Imperius Rex, jej tracklist ani mená prípadných hostí nie sú ešte známe. Na albume by sa však mali nachádzať už skôr zverejnené skladby Rap Professor a Definition Of God. Prvú menovanú produkoval DJ Skizz, druhú zas Stu Bangas. Sean Price sa narodil 17. marca 1972 v newyorskom Brooklyne a v začiatkoch kariéry používal pseudonym Ruck. Na hudobnej scéne sa pohyboval od roku 1993, pričom začínal ako člen dua Heltah Skeltah, v ktorom spolu s ním pôsobil Rock. Spoločne vydali tri štúdiovky - Nocturnal (1996), Magnum Force (1998) a D.I.R.T. (Da Incredible Rap Team) (2008). Obaja rapperi boli tiež členmi kolektívu Boot Camp Clik, ktorý má na konte albumy For The People (1997), The Chosen Few (2002), The Last Stand (2006) a Casualties Of War (2007). Odporúčame:Martin Harich predstavil videoklip k piesni Marilyn Monroe Ako sólový interpret vydal Sean Price štúdiovky Monkey Barz (2005), Jesus Price Supastar (2007), Mic Tyson (2012) a mixtapey Sean Jr. (2004), Master P (2007), Kimbo Price (2009) a Songs In The Key Of Price (2015). V roku 2011 si rozšíril diskografiu o nahrávku Random Axe rovnomennej formácie, ktorej členmi boli tiež Black Milk a Guilty Simpson, a o tri roky neskôr zas o EP nahrávku Land Of The Crooks, ktorú produkoval M-Phazes. Sean Price skonal vo veku 43 rokov. Informácie pochádzajú z webstránky 2dopeboyz.com a archívu agentúry SITA. Viac k témam: nový album, Sean PriceZdroj: Webnoviny.sk - Nový album Seana Pricea vyjde presne dva roky po jeho smrti © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nový album Seana Pricea vyjde presne dva roky po jeho smrti

logo

Katy Perry má ako prvá viac než 100 miliónov sledovateľov na Twitteri

BRATISLAVA 17. júna (WebNoviny.sk) - Americká speváčka Katy Perry sa v piatok stala prvou osobou, ktorá má na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter viac než 100 miliónov sledovateľov. Informovali o tom samotní predstavitelia spoločnosti Twitter, ktorí 32-ročnej interpretke zagratulovali k tomuto míľniku. "Ďakujem ti Twitter, že vďaka tebe mám vždy možnosť ozvať sa," odpovedala speváčka, ktorá sa vlani v júli stala najsledovanejšou celebritou na Twitteri. Vtedy prekročila hranicu 90 miliónov sledovateľov. Na druhej priečke je kanadský spevák Justin Bieber s 96,7 milióna fanúšikov. Today, we #WITNESS history.Congratulations @katyperry, the first to reach 100 million followers! #LoveKaty pic.twitter.com/41aJyPTtZ2— Twitter (@Twitter) 16. júna 2017 Katy Perry, vlastným menom Katheryn Elizabeth Hudson, debutovala albumom Katy Hudson (2001), no známou sa stala až vďaka piesni I Kissed A Girl z druhej štúdiovky One Of The Boys (2008). Nasledovali albumy Teenage Dream (2010), Prism (2013) a Witness (2017). Je tiež príležitostná herečka. Prepožičala napríklad hlas Šmolinke v snímkach Šmolkovia (2011) a Šmolkovia 2 (2013). Predstavila sa aj v dokumentoch Katy Perry: Kúsok zo mňa (2012), Katy Perry: The Prismatic World Tour (2015) či v komédii Zoolander No. 2 (2016) a v roku 2010 vo vianočnej epizóde Simpsonovcov (1989). Informácie pochádzajú z webstránky www.usmagazine.com a archívu agentúry SITA. Viac k témam: hudba, Katy Perry, TwitterZdroj: Webnoviny.sk - Katy Perry má ako prvá viac než 100 miliónov sledovateľov na Twitteri © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Katy Perry má ako prvá viac než 100 miliónov sledovateľov na Twitteri

Zomrel filmár John G. Avildsen, preslávil sa nakrútením Rockyho

BRATISLAVA 17. júna (WebNoviny.sk) - Vo veku 81 rokov skonal v piatok americký filmár John G. Avildsen, ktorý získal Oscara za réžiu snímky Rocky (1976). Režisér zomrel v Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles na rakovinu pankresu. John Guilbert Avildsen sa narodil 21. decembra 1935 v Oak Parku v štáte Illinois a vo filmovom priemysle začínal ako kameraman. Jeho režisérskym debutom bola dráma Turn on to Love (1969), po ktorej nakrútil snímky ako Joe (1970) či Zachráňte tigra (1973). Preslávil sa však až vďaka spomínanému filmu Rocky v hlavnej úlohe so Sylvestrom Stalloneom. Dvojica neskôr spolupracovala aj na snímke Rocky V (1990). Avildsen taktiež režíroval film Karate Kid (1984) a jeho dve pokračovania z rokov 1986 a 1989. Okrem toho mal na konte napríklad komédiu Susedia (1981), drámu Opri sa o mňa (1989) či dokument Traveling Hopefully (1982), za ktorý získal nomináciu na Oscara. Informácie pochádzajú z webstránky deadline.com. Viac k témam: film, úmrtieZdroj: Webnoviny.sk - Zomrel filmár John G. Avildsen, preslávil sa nakrútením Rockyho © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zomrel filmár John G. Avildsen, preslávil sa nakrútením Rockyho

Martin Harich predstavil videoklip k piesni Marilyn Monroe

BRATISLAVA 16. júna (WebNoviny.sk) - Slovenský spevák Martin Harich zverejnil prostredníctvom služby YouTube videoklip ku skladbe Marilyn Monroe. O réžiu novinky, ktorá vznikla v Radlickej Kulturnej Sportovni v Prahe, sa postaral Michal Tesař. Vo videu možno vidieť viacero párov, ktoré prežívajú vzťahy na diaľku a komunikujú spolu prostredníctvom videohovorov. V klipe sa predstavila aj Harichova česká kapela W.A.F. Marilyn Monroe je prvou skladbou mladého interpreta z jeho pripravovaného albumu Mapy, ktorý sa dostane na trh v septembri. Martin Harich sa zviditeľnil v roku 2011 v show Česko Slovenská SuperStar, pričom ešte na jeseň toho roku vydal prvý album Príbeh snov (2011). Na konte má aj štúdiovku Nech (2013), z ktorej pochádza napríklad pieseň Asi mi horí tvár. V roku 2014 uviedol na trh akustický komplet G2 Acoustic Stage a vlani EP Pátram. Informácie pochádzajú od Renáty Tomášovej z vydavateľstva Warner Music a z archívu agentúry SITA. Viac k témam: hudba, Martin HarichZdroj: Webnoviny.sk - Martin Harich predstavil videoklip k piesni Marilyn Monroe © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Martin Harich predstavil videoklip k piesni Marilyn Monroe

Yoko Ono sa stane oficiálnou spoluautorkou skladby Imagine

BRATISLAVA 15. júna (WebNoviny.sk) - Japonská umelkyňa Yoko Ono sa stane oficiálnou spoluautorkou skladby Imagine, ktorú v roku 1971 vydal jej zosnulý manžel John Lennon. Zástupcovia Národnej asociácie hudobných vydavateľov (National Music Publishers Association) o tom informovali v stredu na stretnutí v New Yorku, kde vyhlásili spomínaný hit za skladbu storočia. Osemdesiatštyriročnej Ono, ktorá prišla na ceremoniál na invalidnom vozíku, a jej synovi Seanovi Lennonovi odovzdali aj sošku patriacu k tomuto titulu. Pieseň Imagine vyšla na albume s rovnakým názvom, ktorý John Lennon vydal v roku 1971. Publikum si počas večera mohlo tiež vypočuť slová samotného legendárneho člena The Beatles, ktorý v rozhovore pre BBC kedysi povedal, že jeho manželku by mali uviesť ako spoluautorku Imagine. Muzikant vtedy tiež vyhlásil, že inšpiráciu čerpal z jej knihy Grapefruit (1964). Skladbu počas slávnosti naživo predviedla speváčka Patti Smith, ktorú sprevádzala na klavír jej dcéra Jessie. Yoko Ono a John Lennon spolupracovali na viacerých albumoch, počnúc nahrávkou Unfinished Music No.1: Two Virgins (1968). Krátko pred Lennonovou smrťou stihli v roku 1980 vydať ešte album Double Fantasy, no počas jeho nahrávania vznikol dostatok materiálu aj pre ďalší album Milk And Honey (1984). Yoko Ono vydala aj sólové nahrávky ako napríklad Fly (1971), Feeling The Space (1973), Season Of Glass (1981), It\'s Alright (I See Rainbows) (1982) či zatiaľ posledný Take Me To The Land Of Hell (2013), ktorý nahrala s formáciou Plastic Ono Band. Je tiež známa ako mierová aktivistka. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA. Viac k témam: hudba, Yoko OnoZdroj: Webnoviny.sk - Yoko Ono sa stane oficiálnou spoluautorkou skladby Imagine © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Yoko Ono sa stane oficiálnou spoluautorkou skladby Imagine

Filmový maratón – 25. ročník Art Film Fest Košice – štartuje už v piatok

Bratislava, 15.6.2017 ( WBN/PR ) - Celých deväť dní potrvá od piatka 16. júna filmový festival Art Film Fest, ktorý sa od minulého roka koná v Košiciach. Otvorí ho úvodný ceremoniál, počas ktorého sa bude aj oceňovať. Cenu prezidenta Art Film Festu Košice Milana Lasicu získa prezident festivalu Karlove Vary a český herec Jiří Bartoška. Verejnosť ho môže osobne po prvý raz stretnúť o 19.30 h na červenom koberci pred košickou Kunsthalle, v ktorej sa slávnostné otvorenie uskutoční. V sobotu 17. júna bude mať Jiří Bartoška stretnutie so slovenskými novinármi a o 18.00 h sa so svojimi fanúšikmi stretne pri Dolnej bráne na Hlavnej ulici v Košiciach. Okrem Bartošku nebude na červenom koberci chýbať viacero ďalších známych hostí a pre festival je cťou, že naňho zavíta aj jubilantka, slovenská herečka Mária Kráľovičová. Úvodným filmom, ktorý uvidia pozvaní hostia bude najnovšia snímka režiséra Emira Kusturicu – Na mliečnej ceste. Tá sa bude počas festivalu premietať ešte raz, takže si na svoje príde aj široká verejnosť. Diváci budú mať až do 24. júna na výber viac ako 170 filmov, rôznych žánrov. Väčšina z nich sa bude na Art Film Feste v Košiciach premietať v slovenskej premiére. Nebudú chýbať snímky, ktoré len nedávno bodovali na festivale v Cannes, ale aj filmy slovenských tvorcov. Novinkou tohto ročníka je premietanie pre deti, ktoré sa bude odohrávať každé dopoludnie. Organizátori sa tento rok po prvý raz rozhodli aj pre stanové mestečko v centre Košíc a špeciálnu železničnú dopravu, v podobe ,,kinovozňa“, v ktorom sa budú na trase Bratislava-Košice a späť premietať po celý čas filmy. Na ART FILM FEST sa vracia aj slovenská herečka žijúca v Taliansku Barbora Bobulová, ktorá v roku 2013 získala na AFF cenu Hercova misia. Tentokrát príde aj ako hosť k dvom novým filmom, v ktorých si zahrala – Čisté srdcia a Po vojne. Obidva mali svetovú premiéru na festivale v Cannes a teraz sú zaradené v hlavnej súťaži Art Film Festu. Po osvedčenom modeli z minuloročnej spolupráce medzi Film Europe Media Company a organizátormi Art Film Festu v Košiciach je do programu tohto najvýznamnejšieho filmového eventu na Slovensku už po druhýkrát zaradená sekcia Be2Can Starter, ktorá bude tento rok naozaj bohatá – prináša 9 filmov z 3 najprestížnejších filmových festivalov na svete - Benátky, Berlinále a Cannes . Cenu Hercova misia si počas festivalu prevezmú český herec Ondřej Vetchý, významná slovenská herečka, dnes politička Magda Vášáryová. Laureátmi ďalších festivalových cien – Zlatá kamera – sú Dušan Trančík a Jan Hřebejk. Viac k témam: Art Film Fest, festival, Milan LasicaZdroj: Webnoviny.sk - Filmový maratón – 25. ročník Art Film Fest Košice štartuje už v piatok © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Filmový maratón – 25. ročník Art Film Fest Košice – štartuje už v piatok

Richard Müller predstavil videoklip k piesni Adieu Adele

BRATISLAVA 15. júna (Webnoviny.sk) - Slovenský spevák Richard Müller zverejnil videoklip k piesni Adieu Adele, ktorá pochádza z albumu 55 (2016). Novinka vznikla pod režisérskou a scenáristickou taktovkou Mira Mráza. Okrem 55-ročného interpreta sa vo videu predstavila aj moderátorka Adela Banášová, ktorej hudobník skladbu venoval, a skupina tanečníkov. "Chcel som, aby to bolo hodnotné. Napokon som sa teda rozhodol nakrútiť videoklip, ktorý by išiel viac po emócii, ako po príbehu. Je čiernobiely, vystupujú v ňom skvelí tanečníci zo skupiny CreDance a v detailoch Richard a Adela. Choreografie vyjadrujú platonický vzťah k nedosiahnuteľnej žene. Nakrúcalo sa nám veľmi príjemne. Adela je skvelá a Richard je obrovská osobnosť, človek s hlbokou dušou. Myslím si, že všetci z toho mali dobrý pocit," vyjadril sa filmár. Klip si záujemcovia a záujemkyne môžu pozrieť prostredníctvom služby Vimeo. "Adela je už roky mojou múzou. Je to celé také magické. Prvý raz v živote som ju stretol na Hlavnom námestí v Bratislave, pršalo, stála na schodíku prenosového vozu a niečo rozprávala do mikrofónu. Pozrel som na ňu a povedal som si, \'Bože, to je ale úžasná ženská!\' Vždy keď sa na ňu pozriem, niečo vo mne zahrká,“ vyjadril sa Müller o 36-ročnej moderátorke. Tá sa z jeho obľuby teší. "Je to viac než lichotivý pocit, až taký zaväzujúci, dúfam, že ho ako múza dostatočne kopem. Až sa cítim zaviazaná, že by som mala vyvíjať aktívnu činnosť. Pesnička Adieu Adele je veľmi krásna. Ja som naozaj fanúšičkou Richardovej hudby a toto je jedna z mojich obľúbených piesní. Klip sa mi nakrúcal veľmi príjemne, pretože sme ho robili s profesionálnym štábom, ktorý vedel celkom rýchlo a jasne odčítať, kto na čo má. Tak ma do ničoho nenútili. Verím teda, že výsledok je taký aký má byť - citlivý, civilný a pohodový,“ dodala Banášová. Müller a Banášová momentálne pripravujú spoločné októbrové turné Ona a On, v rámci ktorého ponúknu hudobný program aj rozhovory. "Dúfam, že budem takou súznejúcou súčasťou turné. Že ma tam bude tak akurát, že doplním, čo bude treba a že ľuďom sa to bude páčiť,“ povedala rodáčka z Bratislavy. Dvojica v rámci turné navštívi desať slovenských miest. Vstupenky na podujatia sú už v predaji. Richard Müller počas kariéry spolupracoval napríklad aj s Petrom Hapkom, Milanom Lasicom, Ivanom Táslerom, Andrejom Šebanom či Marcelom Buntajom. Medzi jeho najväčšie hity patria aj skladby ako Milovanie v daždi, Cigaretka na 2 ťahy, Spočítaj ma, Tlaková níž, Nočná optika, Po schodoch, Baroko alebo V tom istom meste. Predvlani uviedol na trh album Sociální síť, na ktorom spolupracovali Michal Horáček a Michal Pavlíček. Na spomínanej štúdiovke 55 sa podieľali aj Ondřej Brzobohatý a Peter Uličný. So skupinou Fragile vydal nahrávky Hlasy (2013) a Hlasy 2 (2014). Termíny turné Ona a On: 2. októbra - Prešov, Kino Scala 3. októbra - Košice, Spoločenský pavilón 4. októbra - Humenné, Mestské kultúrne stredisko 9. októbra - Lučenec, Kino Apollo 10. októbra - Banská Bystrica, Športová hala 11. októbra - Nitra - PKO 17. októbra - Bratislava, Istropolis - Veľká sála 19. októbra - Trenčín, Mestská športová hala 24. októbra - Trnava, Holiday INN 25. októbra - Žilina, Dom odborov Informácie pochádzajú od Nory Krchňákovej z agentúry Propaganda House a z archívu agentúry SITA. Viac k témam: hudba, Richard MüllerZdroj: Webnoviny.sk - Richard Müller predstavil videoklip k piesni Adieu Adele © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Richard Müller predstavil videoklip k piesni Adieu Adele

Ariana Grande sa zrejme stane čestnou občiankou Manchestru

MANCHESTER 14. júna (WebNoviny.sk) - Americká speváčka a herečka Ariana Grande zrejme bude čestnou občiankou mesta Manchester. Stať by sa tak malo po schválení návrhu mestskej rady. Podľa neho by mohli udeliť čestné občianstvo osobnostiam žijúcim mimo grófstvo Veľký Manchester, ktoré zaznamenali mimoriadny prínos pre mesto. Dvadsaťtriročnej interpretke ho plánujú udeliť za organizovanie benefičného koncertu One Love Manchester na pomoc obetiam bombového teroristického útoku z 22. mája, pri ktorom zomrelo 22 ľudí. Richard Leese, vedúci predstaviteľ mestskej rady, pre BBC uviedol, že mnohí ľudia Grande už považujú za "čestnú Manchesterčanku" a spomínaný návrh prišiel v správnom čase. "Zdá sa, že je vhodný čas na to, aby sme aktualizovali spôsob, akým uznávame tých, ktorí pozoruhodne prispievajú k životu a úspechu nášho mesta. Všetci máme dôvod byť neuveriteľne pyšní na Manchester a na húževnatý a súcitný spôsob, akým sa mesto a ľudia s ním spriaznení, vyrovnali s hroznými udalosťami z 22. mája. S láskou a odvahou namiesto nenávisti a strachu," povedal. Odporúčame:Ariana Grande sa stretla s fanúšikmi, ktorých zranil výbuch v Manchestri Podľa Leesea je Grande príkladom takejto reakcie. Koncert, ktorý sa z jej iniciatívy uskutočnil 4. júna, navštívilo 50-tisíc ľudí a počas neho zozbierali na podporu obetí útoku zhruba tri milióny libier (v prepočte približne 3,4 milióna eur). Mestská rada tiež plánuje usporiadať podujatie, počas ktorého chce vyzdvihnúť mnohé "veľké nesebecké činy a ukážky komunitného ducha, ktoré sa po útoku objavili". Ariana Grande-Butera účinkovala v roku 2008 v broadwayskom muzikáli 13 a za svoj výkon získala National Youth Theatre Association Award. Známou sa stala vďaka úlohe Cat Valentine, ktorú stvárnila v roku 2011 v seriáli iCarly (2007 - 2012), a tiež v projektoch Victorious (2010 - 2013) a Sam Cat (2013 - 2014). Okrem toho sa predstavila napríklad vo filmoch 7 Secrets with Victoria Justice (2010) alebo Zoolander No. 2 (2016). Debutový album Yours Truly uviedla na trh v roku 2013 a dostala sa s ním na vrchol rebríčka Billboard 200. Rovnaký úspech dosiahla aj s druhou štúdiovkou My Everything (2014), ktorú navyše nominovali na cenu Grammy. S albumom Dangerous Woman (2016), ktorý sa tiež uchádzal o zlatý gramofónik, zase po prvý raz dobyla UK Chart. Okrem toho má na konte aj EP nahrávky Christmas Kisses (2013) alebo Christmas Chill (2015). Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA. Viac k témam: Ariana Grande, hudbaZdroj: Webnoviny.sk - Ariana Grande sa zrejme stane čestnou občiankou Manchestru © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ariana Grande sa zrejme stane čestnou občiankou Manchestru

Špina hovorí o znásilnení za zatvorenými dverami, v Nice získal cenu za najlepší hraný film

BRATISLAVA 13. júna (WebNoviny.sk) - Vo štvrtok 22. júna uvedú v distribučnej premiére v slovenských kinách film Špina režisérky Terezy Nvotovej. Snímka rozpovedá príbeh sedemnásťročnej Leny, ktorá ako každá tínedžerka vzdoruje rodičom, zažíva prvú lásku, tajné dobrodružstvá s kamarátmi či magické rána pri Dunaji. Odporúčame:Zomrel Adam West, predstaviteľ filmového a seriálového Batmana Jej svet však naruší znásilnenie, a tak Lena musí prejsť cestu, ktorá už nie je obyčajným dospievaním, ale vnútorným bojom. Okolie ju nechápe a už nikdy celkom nepochopí. Všetko je len v jej rukách, ona sama musí dospieť a pochopiť, že nemôže zostať obeťou. Film má prelomiť mlčanie obetí Režisérku filmu Terezu Nvotovú k spracovaniu témy znásilnenia poháňala jasná motivácia. „Väčšina znásilnení sa nedeje v tmavých uličkách, ale za zatvorenými dverami našich domovov. Väčšina obetí týchto činov o tom mlčí, pretože tu neexistuje dostatočné mentálne a systémové prostredie na to, aby mohli prehovoriť a vyrovnať sa s tým. Náš film je akýmsi výkrikom, pokusom prelomiť toto mlčanie,“ prehovorila o téme filmu Nvotová. Scenár spolu s ňou tvorila Barbora Námerová, o hudbu k snímke sa postaral Pjoni. V hlavnej úlohe sa v dráme Špina predstaví mladá Dominika Morávková-Zeleníková. Jej najlepšiu priateľku stvárnila Anna Rakovská, brata Patrik Holubář. Ústrednú mužskú postavu si zahral Róbert Jakab. Nvotová do filmu obsadila aj svoju mamu, herečku Annu Šiškovú a v jednej z vedľajších úloh sa objavila i Juliana Oľhová. Pred kamerou boli aj neherci z ústavov Okrem nich sa pred kameru postavili aj neherci a neherečky, deti z detských domovov a diagnostických ústavov. „Hľadala som autentické deti, ktoré sa nehanbia stáť pred kamerou a byť sami sebou. Samotné nakrúcanie s nimi bol obojstranne silný zážitok,“ povedala režisérka. Snímka zažila svoju premiéru v januári na festivale v Rotterdame. Následne ju premietli na filmových festivaloch v Bruseli či v Nice, kde bola dokonca ohodnotená ako najlepší hraný film a čoskoro ju uvedú aj na Art Film Feste a MFF Karlove Vary. Odporúčame:Hammond známy z Top Gear mal nehodu. Vyskočil z auta, ktoré vzápätí zachvátili plamene „Napriek tomu, že ide o náročnú tému, stále si myslíme, že hovoríme súčasnou rečou, či už vizuálne alebo prostredníctvom hereckých výkonov, ktoré si myslíme, že sú veľmi dobré. Dúfame preto, že si tento film získa aj slovenských divákov,“ povedal jeden z producentov filmu Peter Badaš. Film Špina vznikol v koprodukcii s FAMU a RTVS a finančne ho podporil Audiovizuálny fond, český Státní fond kinematografie, Ministerstvo kultúry SR a Bratislavský samosprávny kraj. Viac k témam: slovenský film, Tereza NvotováZdroj: Webnoviny.sk - Špina hovorí o znásilnení za zatvorenými dverami, v Nice získal cenu za najlepší hraný film © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Špina hovorí o znásilnení za zatvorenými dverami, v Nice získal cenu za najlepší hraný film

PLACEBO už onedlho na Slovensku

Predskokanom bratislavského koncertu bude ADALBERT Bratislava, 13.6.2017 ( WBN/PR )  - Kultová kapela PLACEBO oslavuje svoje 20. výročie veľkolepým svetovým turné. Dvadsaťročnicu oslávi aj s fanúšikmi na Slovensku. Už v nedeľu 25. júna odohrá Placebo svoj koncert v AEGON Aréne v Bratislave. Funkciu predskokana na ich koncerte prevezme umelec známy pod pseudonymom Adalbert. Iba 25-ročný spevák a skladateľ je autorom všetkých svojich skladieb. Významný posun v jeho kariére znamenala súťaž Demovnica Rádia_FM, keďže v nej uspel a nahral svoje prvé EP. Hudba, ktorú Adalbert ponúka, je typická temnými melódiami, frontman kapely rád experimentuje s elektronickou hudbou, cítiť je aj vplyv žánrov ako post-rock a grunge. Vzorom v jeho tvorbe je jednoznačne aj kapela Placebo. Najnovšou ukážkou jeho tvorby je singel Ghost: Kapela PLACEBO minulý rok vydala album A Place For Us To Dream – 20 Years Of Placebo, ktorý obsahuje aj singel Jesus´ Son. Novinkou je aj videoklip k skladbe Life´s What You Make It: Klip je venovaný pracovníkom v kenskej oblasti Agbogbloshie, ktorá sa zmenila z mokrade na obrovskú skládku odpadu. Ročne sa sem dovezú milióny ton elektronického odpadu z vyspelých krajín, najmä z Ameriky. V klipe sú zábery z obrovskej skládky odpadu, kde mladí muži a chlapci rozoberajú a rozbíjajú elektroniku, aby z nej vydolovali kovy, ktorých predajom sa živia. Miestni obyvatelia odpad denne spaľujú, čím sa do ovzdušia a pôdy dostávajú toxické látky, kvôli čomu si ghanská metropola Akkra vyslúžila smutné prvenstvo v rebríčku najtoxickejších miest na Zemi. Refrén skladby kapely Placebo „život je taký, aký si ho spravíš“ v tomto podtexte dostáva celkom nový rozmer, ktorý podčiarkuje posolstvo v závere klipu: „Keď sa zbavíš svojho mobilu, počítača a domácich spotrebičov, tvoj odpad často putuje naprieč oceánmi do Agbogbloshie...“ Londýnska formácia Placebo v zložení Brian Molko a Stefan Olsdal má na konte osem albumov, vrátane najnovšej kompilácie A Place For Us To Dream. Veľké oslavy dvadsaťročnice odštartovalo Placebo už minulý rok a 25. júna odohrajú koncert v Bratislave. Ich štýl je rockový, siaha do alternatívy aj glam rocku. Kritici v ich hudbe nachádzajú aj prvky brit popu, gothic rocku, pop rocku... Jedno je však isté – Placebo má nezameniteľný zvuk podčiarknutý skvelým hlasom Briana Molka. 20 YEARS OF PLACEBO World Tour BRATISLAVA – AEGON ARÉNA NEDEĽA 25. JÚN 2017 Pre viac info o koncerte a predaji vstupeniek klikajte na: http://www.vivien.sk/2017/placebo/index.html Viac k témam: Bratislava, koncert, PlaceboZdroj: Webnoviny.sk - PLACEBO už onedlho na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.

logo PLACEBO už onedlho na Slovensku

FESTIVAL NITRIANSKY HRAD

3 DIVY - 5. AUGUSTA 2017 - JANA KIRSCHNER, KATKA KOŠČOVÁ, KATARZIA NITRA, 13.6.2017 ( WBN/PR ) - Nultý ročník mestského festivalu na výnimočnom mieste s výnimočnou históriou a atmosférou. Tri koncerty v jeden večer, tri výnimočné osobností slovenskej populárnej hudby so svojimi skupinami – Katarzia, Katka Koščová, Jana Kirschner priamo na Nitrianskom hrade. Vstup do areálu od 17:00 18:00 - Katarzia 19:15 – Katka Koščová 20:30 – Jana Kirschner Koncertný zážitok na hradnom vrchu, ktorý bol svedkom najstarších slovanských dejín, ponúka príležitosť navštíviť zachovaný hradný komplex s katedrálou Sv. Emeráma , Gotickú priekopu, Diecézne múzeum : http://www.nitrianskyhrad.sk/leto-na-nitrianskom-hrade-2017/ , alebo Nitriansku galériu v podhradí s výstavou „ Landscape Without Land“ fotografky Kataríny Hudačinovej https://nitrianskagaleria.sk/event/landscape-without-land/ Viac k témam: 3 Divy, festival, Jana Kirschner, Katarzia, Katka Koščová, nitraZdroj: Webnoviny.sk - FESTIVAL NITRIANSKY HRAD © SITA Všetky práva vyhradené.

logo FESTIVAL NITRIANSKY HRAD

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Východ Slovenska zasiahla búrková smršť, ktorá vyvracala stromy a strhávala strechy
Spoločná európska mena oproti doláru vzrástla
Spor okolo Kataru si musíte vyriešiť sami, odkazuje arabským krajinám Biely dom
Depeche Mode vystúpia vo Viedni, Budapešti, Prahe či Krakove
Video: Macedónsko pomohlo Slovensku, z B-skupiny postupuje iba Španielsko
Foto: Hygienici upozorňujú na nebezpečné pásiky na bielenie zubov a rúž na pery obsahujúci olovo
Moskva protestuje proti cvičeniu NATO, posilní svoju západnú hranicu

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Čkanie

vypite pohár vody zdvihnutými rukami nad hlavou nech vám pri tom niekto pomôže

Stavebník

Rady pri stavbe dreveného chodníka z guľatiny

Pri používaní guľatiny z lesa je nutné pre drevený chodník rezať len zdravé drevo, nenapadnuté plesňami a hlavne nie drevokaznými hubami.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Banská Bystrica, Badín, Brusno, Harmanec, Horná a Dolná Mičiná, Hronsek, Kordíky, Králiky, Malachov, Riečka, Selce, Slovenská Ľupča, Špania Dolina, Tajov, Úľanka, Vlkanová
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang