banskabystrica.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Banská Bystrica

Svet

Brazílska vláda zrušila ochranu časti Amazonského pralesa, cennú oblasť zničí ťažba zlata

BRAZÍLIA 24. augusta (WebNoviny.sk) - Brazílska vláda zrušila rozľahlú prírodnú rezerváciu v Amazonskom pralese, aby tam umožnila ťažiť zlato. Oblasť s rozlohou 46-tisíc kilometrov štvorcových sa rozprestiera v štátoch Amapá a Pará a podľa predpokladov je bohatá na zlato a minerály. Vláda uviedla, že deväť prírodných oblastí a území pôvodných obyvateľov v rámci nej ostane zákonom chránených. Aktivisti však plány vlády kritizujú. Odporúčame:Brazílske ministerstvo chce zmenšiť chránený Amazonský prales, územie sa má využívať na ťažbu Ministerstvo pre baníctvo a energetiku v stanovisku uviedlo, že "cieľom týchto opatrení je pritiahnuť nové investície, získať bohatstvo pre krajinu, zaistiť zamestnanosť a príjem pre spoločnosť, čo je vždy založené na zásadách udržateľnosti". Opozícia naopak kroky vlády odmietla ako "najväčší útok na Amazonský prales za posledných 50 rokov". Odporúčame:Zem stráca hektáre lesov, odlesňovanie je globálny problém Zrušená chránená oblasť je väčšia ako Dánsko, pričom asi v 30 percentách z nej bude povolená ťažba, uvádza spravodajská stanica BBC. Viac k témam: Amazonský prales, Brazília, ťažbaZdroj: Webnoviny.sk - Brazílska vláda zrušila ochranu časti Amazonského pralesa, cennú oblasť zničí ťažba zlata © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Brazílska vláda zrušila ochranu časti Amazonského pralesa, cennú oblasť zničí ťažba zlata

Maduro je zapletený do korupcie, povedala v Brazílii zosadená venezuelská prokurátorka

RIO DE JANEIRO 24. augusta (WebNoviny.sk) - Odvolaná venezuelská prokurátorka Luisa Ortega Díaz v stredu obvinila prezidenta Nicolása Madura a niekoľko jeho ďalších kolegov z korupcie. Zároveň tiež prisľúbila, že poskytne dôkazy na ich stíhanie. Vyjadrila sa tak na stretnutí prokurátorov krajín Mercosur v brazílskom hlavnom meste Brazília. Združenie voľného obchodu pritom v súvislosti s krízou Venezuele pozastavilo členstvo. Ortegu začiatkom augusta odvolalo nové provládne ústavodarné zhromaždenie. Ona neskôr ušla z krajiny spolu s manželom, ktorého najvyšší súd krajiny nariadil zatknúť. Korupčný škandál Tvrdí, že má dôkazy, že Maduro a ďalší vysokí predstavitelia sú zapletení do korupčného škandálu spojeného s brazílskym konglomerátom Odebrecht a ďalšími firmami. Jeden z prezidentových spolupracovníkov Diosdado Cabello podľa nej dostal od Odebrechtu 100 miliónov dolárov cez španielsku spoločnosť TSE Arietis, ktorú vlastnia jeho bratranci. Odporúčame:Generálny tajomník OSN skritizoval Trumpa za vojenské hrozby voči Venezuele Tvrdí tiež, že Maduro je skutočným vlastníkom mexickej firmy, ktorú si Venezuela najala na poskytovanie základných potravín. Ako majitelia Group Grand Limited sú však uvedení iní ľudia. Tieto prípady je podľa nej vo Venezuele nemožné vyšetriť, a preto sa rozhodla poskytnúť potrebné dôkazy Spojeným štátom, Brazílii, Kolumbii a Španielsku. Jej tvrdenia súvisiace s Group Grand Limited a TSE Arietis sa agentúre AP zatiaľ nepodarilo overiť, pretože spoločnosti nereagovali na e-maily. Obvinenia sú neodvôdnené Cabello označil obvinenia za pokus Ortegy odpútať pozornosť od vyšetrovania korupcie, ktorému vo Venezuele čelí ona sama s manželom. Za nepravdivé ich označila aj spoločnosť Odebrecht. Tá je pritom zároveň v centre obrovskej korupčnej kauzy v Brazílii. Nástupca Ortegy Tarek William Saab povedal venezuelským novinárom, že obvinenia sú neodôvodnené a mala ich prezentovať tamojším úradom. Zároveň ju označil za turistku, ktorú vyhodili pre jej vlastné priestupky. Odporúčame:Video: Trump zvažuje možnosť vojenského zásahu vo Venezuele Ortega navštívila Brazíliu len deň po tom, ako ju Maduro obvinil, že spolupracuje s Washingtonom na rozbití jeho vlády a vyjadril sa, že požiada o vydanie medzinárodného zatykača na ňu. Zatiaľ pritom nie je jasné, či tak skutočne urobil alebo to len zvažuje. Brazílsky minister zahraničných vecí Aloysio Nunes sa však vyjadril, že ak o to Ortega požiada, okamžite jej udelia azyl. Viac k témam: Luisa Ortega Diaz, Nicolás Maduro, VenezuelaZdroj: Webnoviny.sk - Maduro je zapletený do korupcie, povedala v Brazílii zosadená venezuelská prokurátorka © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Maduro je zapletený do korupcie, povedala v Brazílii zosadená venezuelská prokurátorka

V Rotterdame pre hrozbu teroristického útoku zrušili koncert, zadržali šoféra dodávky

HAAG 24. augusta (WebNoviny.sk) - Polícia v holandskom prístavnom meste Rotterdam zadržala šoféra dodávky so španielskymi poznávacími značkami, v ktorej boli plynové fľaše. Stalo sa tak po tom, ako z dôvodu možného teroristického útoku zrušili koncert americkej rockovej kapely. Informovala o tom kancelária starostu. Podľa španielskeho protiteroristického úradu dodávka nie je napojená na minulotýždňové útoky v Španielsku, pri ktorých zahynulo 15 ľudí. Túto možnosť údajne vylúčili po vypočutí šoféra a prezretí auta. Rotterdamská polícia sa v tejto súvislosti pre agentúru AP nevyjadrila. Odporúčame:Video: Zvýšili stupeň teroristického ohrozenia Slovenska, dôvodom sú udalosti v Európe (aktualizované) Vodiča zatkli na vypočutie zhruba dve hodiny po tom, ako holandská polícia zrušila koncert losangeleskej kapely Allah-Las, keď dostala upozornenie na teroristickú hrozbu od španielskej polície. Starosta Rotterdamu Ahmed Aboutaleb však upozornil, že je ešte priskoro tvrdiť, že zatknutie a bližšie nešpecifikovaná hrozba spolu súvisia. Vozidlo preskúmali armádni experti na výbušniny a následne ho z miesta odviezol policajt, informovala holandská televízia NOS. Podľa polície bolo v aute "niekoľko plynových fliaš". Štvorčlenná formácia z Los Angeles sa mala predstaviť v kultúrnom priestore Maassilo, ktorý svojho času slúžil ako obilné silo. Viac k témam: Holandsko, Rotterdam, terorizmusZdroj: Webnoviny.sk - V Rotterdame pre hrozbu teroristického útoku zrušili koncert, zadržali šoféra dodávky © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Rotterdame pre hrozbu teroristického útoku zrušili koncert, zadržali šoféra dodávky

Muž chcel do lietadla prepašovať bombu, úrady ho zatkli a pôjde na 18 rokov do väzenia

LONDÝN 23. augusta (WebNoviny.sk) — Muž, ktorý sa snažil do lietadla vo Veľkej Británii prepašovať bombu v príručnej batožine, pôjde na 18 rokov do väzenia. Bezpečnostní pracovníci letiska v Manchestri našli zariadenie v taške Nadeema Muhammada 30. januára. Vo vnútri značkovača bol strelný prach a batérie. Odporúčame:Trom pasažierom prišlo počas letu zle, lietadlo po pristátí evakuovali Štyridsaťtriročný Muhammad tvrdil, že mu bombu musel podstrčiť niekto iný. Prokuratúra však uviedla, že sa ju chystal odpáliť počas letu so spoločnosťou Ryanair do Talianska. Skôr v auguste ho súd usvedčil z držby výbušnín. Nájdenú bombu zamestnanci letiska najprv nepovažovali za použiteľnú a umožnili mužovi o niekoľko dní odletieť do Talianska. Úrady ho zatkli až po návrate do Británie. Viac k témam: bomba v batožine, lietadlo, väzenieZdroj: Webnoviny.sk - Muž chcel do lietadla prepašovať bombu, úrady ho zatkli a pôjde na 18 rokov do väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Muž chcel do lietadla prepašovať bombu, úrady ho zatkli a pôjde na 18 rokov do väzenia

Spojeným štátom postoj “Amerika prvá” len ublíži, zdôrazňuje nemecká kancelárka

BERLÍN 23. augusta (WebNoviny.sk) — Nemecká kancelárka Angela Merkelová chápe podporu Američanov pre postoj "Amerika prvá" ("America first", pozn. red.), ktorý pomohol prezidentovi Donaldovi Trumpovi vyhrať prezidentské voľby. Avšak v konečnom dôsledku to krajine len ublíži, tvrdí kancelárka. Odporúčame:Na Trumpa by som bol tvrdší ako Merkelová, vyhlásil šéf socialistov Schulz Merkelová v stredu uviedla, že mnohí v Spojených štátoch chápu globalizáciu ako situáciu, v ktorej ich krajina profituje na úkor iných. Jej názor však je, že vyhrať môže každý. "Amerika, ktorú nezaujíma nič iné na svete, iba ona sama, sa nestane skvelou Amerikou," zdôraznila. Dodala tiež, že hoci sa jej názory s Trumpom rozchádzajú, viedol "tvrdú kampaň", aby sa stal republikánskym kandidátom a následne vyhral voľby, "čo si zaslúži nevyhnutne rešpekt". Viac k témam: Angela Merkelová, Donald Trump, USAZdroj: Webnoviny.sk - Spojeným štátom postoj Amerika prvá len ublíži, zdôrazňuje nemecká kancelárka © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Spojeným štátom postoj “Amerika prvá” len ublíži, zdôrazňuje nemecká kancelárka

Pred kolínskou katedrálou rozostavali ťažké kamenné bloky ako obranu proti teroristickému útoku

BERLÍN 23. augusta (WebNoviny.sk) — Nemecké mesto Kolín nad Rýnom rozostaví ťažké kamenné bloky v okolí svojej slávnej katedrály, aby budovu a jej návštevníkov ochránilo pred potenciálnymi teroristickými útokmi. Kolínsky policajný prezident Uwe Jacob v stredu uviedol, že mesto zvyšuje bezpečnostné opatrenia v reakcii na nedávne útoky autami v Španielsku. Odporúčame:Miroslav Lajčák považuje terorizmus za jednu z najväčších hrozieb Kamenné bloky, ktoré majú niekoľko stoviek kilogramov, sú vyradené časti chrámu. Použijú ich na zablokovanie vstupov do veľkého námestia pred katedrálou. Nemecko bolo v minulom roku terčom viacerých teroristických útokov. V decembri v Berlíne vrazilo nákladné auto do ľudí na vianočných trhoch, pričom zomrelo 12 osôb. Viac k témam: Kolín nad Rýnom, polícia, terorizmusZdroj: Webnoviny.sk - Pred kolínskou katedrálou rozostavali ťažké kamenné bloky ako obranu proti teroristickému útoku © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pred kolínskou katedrálou rozostavali ťažké kamenné bloky ako obranu proti teroristickému útoku

Egypt príde o takmer 300 miliónov dolárov od Spojených štátov, pokiaľ nesplní ich podmienky

KÁHIRA 23. augusta (WebNoviny.sk) - Egyptský minister zahraničných vecí naznačil nesúhlas krajiny s ohláseným obmedzením americkej vojenskej a ekonomickej pomoci Egyptu. Sameh Shoukry zrušil stretnutie s americkými predstaviteľmi, ktoré bolo naplánované na stredu popoludní. Delegácia pricestovala do Káhiry v rámci cesty po Blízkom východe, ktorej cieľom je podporiť obnovenie mierových rozhovorov medzi Palestínou a Izraelom. Jej členom je aj poradca Bieleho domu, manžel Ivanky Trumpovej, Jared Kushner. Odporúčame:V Egypte prijali dodatočné bezpečnostné opatrenia s cieľom chrániť turistov Týmto krokom zrejme Shoukry reagoval na utorkové rozhodnutie americkej vlády znížiť ekonomickú a vojenskú pomoc pre krajinu o takmer 100 miliónov dolárov, pričom ďalších takmer 200 miliónov dolárov určených na financovanie armády neposkytnú Egyptu dovtedy, kým sa v krajine nezlepší stav ľudských práv a vláda nezmierni obmedzenia týkajúce sa činnosti občianskych a mimovládnych organizácií. Americká delegácia sa však neskôr stretla s egyptským prezidentom Abd al-Fattáhom as-Sísím. Viac k témam: Egypt, financie, Sameh Shoukry, USAZdroj: Webnoviny.sk - Egypt príde o takmer 300 miliónov dolárov od Spojených štátov, pokiaľ nesplní ich podmienky © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Egypt príde o takmer 300 miliónov dolárov od Spojených štátov, pokiaľ nesplní ich podmienky

Polícia v súvislosti s útokom v Turku zadržala dvoch mužov, sú podozriví z prípravy trestného činu

HELSINKI 23. augusta (WebNoviny.sk) — Fínska polícia zatkla ďalších dvoch mužov podozrivých v súvislosti s minulotýždňovým útokom v meste Turku. Polícia v stredu uviedla, že mužov zadržala pre podozrenie "z prípravy trestného činu s teroristickým úmyslom". Už v utorok poslal regionálny fínsky súd do väzby 18-ročného Maročana pre podozrenie z teroristických činov vrátane dvoch vrážd a ôsmich pokusov o vraždu. Nariadil tiež zadržať troch údajných spolupáchateľov, ktorí mu mali pri plánovaní útoku pomáhať. Odporúčame:Maročan, ktorý dobodal ľudí v meste Turku, skončil vo väzení Hlavný podozrivý Abdurrahmán Mechka sa v piatok priznal k tomu, že v juhozápadnom meste Turku zabil nožom dve ženy a osem ďalších ľudí zranil. Policajní vyšetrovatelia preverujú tiež možné prepojenie na minulotýždňové teroristické útoky v Španielsku, ktorých pravdepodobní páchatelia boli tiež Maročania. Viac k témam: Fínsko, polícia, súd, Turku, útokZdroj: Webnoviny.sk - Polícia v súvislosti s útokom v Turku zadržala dvoch mužov, sú podozriví z prípravy trestného činu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Polícia v súvislosti s útokom v Turku zadržala dvoch mužov, sú podozriví z prípravy trestného činu

Autobus plný rumunských zberačiek havaroval, vozidlu pravdepodobne zlyhali brzdy

BERLÍN 23. augusta (WebNoviny.sk) - Štyridsaťštyri ľudí utrpelo v stredu zranenia pri nehode autobusu, ktorý sa prevrátil na ceste blízko obce Bohmte neďaleko mesta Osnabrück v spolkovej krajine Dolné Sasko. Ako informovala hovorkyňa polície Anke Hamker, vodič stratil kontrolu nad vozidlom, keď vošlo do kruhového objazdu. Predbežnou príčinou nehody je zlyhanie bŕzd. Medzi zranenými boli najmä rumunské ženy, ktoré pracovali ako zberačky na jahodovej farme. Odporúčame:Foto: Mladého cyklistu zrazil autobus, zomrel na mieste Šesť osôb sa pri nehode vážne zranilo, vrátane jednej ženy, čo zostala zakliesnená pod autobusom a vytiahnuť ju spod neho museli hasiči. Rumunské ministerstvo zahraničia uviedlo, že ich ambasáda v Berlíne spolupracuje s miestnymi úradmi, aby určila, v akom stave je zdravie zranených osôb. Viac k témam: dopravná nehoda, hasiči, havária autobusu, Nemecko, záchranáriZdroj: Webnoviny.sk - Autobus plný rumunských zberačiek havaroval, vozidlu pravdepodobne zlyhali brzdy © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Autobus plný rumunských zberačiek havaroval, vozidlu pravdepodobne zlyhali brzdy

Medzi výbušninami teroristov, ktorí útočili v Barcelone, bol aj samovražedný pás

MADRID 23. augusta (WebNoviny.sk) - Španielska polícia našla samovražedný pás so skutočnými výbušninami v dome, kde teroristická bunka, zodpovedná za vraždenie v Barcelone a meste Cambrils, pripravovala ešte väčší útok. Hovorca polície v stredu uviedol, že pás s výbušninami našli v meste Alcanar 200 kilometrov južne od Barcelony, kde dvaja ďalší členovia skupiny vrátane strojcu útokov zomreli pri výbuchu. V budove polícia tiež našla sto nádrží s butánom a materiál na výrobu TATP, teda výbušniny, ktorú používajú militanti Islamského štátu. Odporúčame:Teroristi museli pri útoku v Barcelone improvizovať, plány im skrížil výbuch Zatiaľ nie je jasné, či bol nájdený pás určený pre imáma, ktorý bol pravdepodobným vodcom skupiny a plánoval sa vyhodiť do vzduchu. Zomrel pri výbuchu v dome. Pri stredajšej explózii prišli teroristi nedopatrením o väčšinu svojho arzenálu. Ak by sa tak nestalo, mohli byť ich útoky ešte oveľa ničivejšie. Šiesti atentátnici zastrelení políciou mali na sebe len nepravé samovražedné pásy. Viac k témam: Islamský štát, polícia, teroristický útok v Barcelone, terorizmusZdroj: Webnoviny.sk - Medzi výbušninami teroristov, ktorí útočili v Barcelone, bol aj samovražedný pás © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Medzi výbušninami teroristov, ktorí útočili v Barcelone, bol aj samovražedný pás

Poľský exprezident Lech Walesa tvrdí, že je obeťou politického zločinu

VARŠAVA 23. augusta (WebNoviny.sk) - Bývalý poľský prezident a demokratický líder Lech Walesa a niektorí opoziční politici tvrdia, že laureáta Nobelovej ceny mieru politicky prenasleduje vládny strana Právo a Spravodlivosť (PiS). Reagovali tak na vyšetrovanie, v rámci ktorého prokuratúra preveruje, či Walesa krivo svedčil pod prísahou. Exprezident popiera, že by písal alebo podpísal nedávno nájdené dokumenty naznačujúce, že bol v 70. rokoch plateným informátorom komunistickej štátnej bezpečnosti. Kritici tvrdia, že vyšetrovanie je posledným zo série krokov vlády, ktorá sa snaží zničiť Walesov imidž demokratického hrdinu. Walesa v stredu vyhlásil, že vládna strana sa voči nemu "snaží o politický zločin". Opozičný politik Pawel Rabiej rovnako povedal, že vládna strana chce pošpiniť Walesovu reputáciu. Walesa je niekdajší vodca hnutia Solidarita, ktoré významne prispelo k pádu komunizmu v Poľsku. V roku 1983 mu udelili Nobelovu cenu mieru, v rokoch 1990 - 1995 bol poľským prezidentom. Viac k témam: Lech Walesa, PoľskoZdroj: Webnoviny.sk - Poľský exprezident Lech Walesa tvrdí, že je obeťou politického zločinu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Poľský exprezident Lech Walesa tvrdí, že je obeťou politického zločinu

Teroristi museli pri útoku v Barcelone improvizovať, plány im skrížil výbuch

MADRID 23. augusta (WebNoviny.sk) - Sudca Fernando Andreu nariadil po utorkovom vypočúvaní štyroch pravdepodobných členov teroristickej bunky, ktorá stojí za minulotýždňovými útokmi v Španielsku, zadržanie dvoch z nich bez možnosti prepustenia na kauciu. Tretieho prikázal ponechať na ďalších 72 hodín vo vyšetrovacej väzbe a štvrtého dočasne prepustil. Teroristi museli improvizovať Podľa súdnych dokumentov teroristi medzi dvoma útokmi nakúpili nože a sekery. Museli totiž improvizovať po tom, ako v stredu pred útokmi vybuchol dom, kde vyrábali bomby. "Výbuch im skrížil pôvodné plány a urýchlil nasledujúce udalosti," vyjadril sa sudca. Nakúpené nože chceli použiť pri útoku v Cambrils. Odporúčame:Aktualizované: Polícia zastrelila útočníka z Barcelony, bol opásaný falošnými výbušninami Dvaja z obvinených pritom pred súdom v Madride vypovedali, že vodcom teroristickej bunky bol imám, ktorý zahynul pri výbuchu domu. Jeden z nich, Mohamed Houli Chemlal tiež opätovne priznal, že plánovali omnoho väčšie útoky, ktorých cieľmi mali byť pamiatky v Barcelone, pričom imám mal v úmysle vyhodiť sa do vzduchu. Z bunky žijú už len štyria podozriví Ďalší z mužov, Driss Oukabir, prokurátorovi povedal, že on prenajal dodávky použité pri útokoch. Údajne si však myslel, že budú určené na sťahovanie. Jeho brat bol jedným z piatich radikálov, ktorých zastrelili v piatok pri útoku na promenáde v Cambrils. Sám však poprel, že by bol členom bunky. Z dvanásťčlennej teroristickej bunky žijú už len štyria podozriví, zvyšní ôsmi zomreli pri výbuchu v dome s výbušninami alebo ich zabili policajti. Ich útoky si vo štvrtok a v piatok v Barcelone a meste Cambrils vyžiadali 15 obetí a 120 zranených. Viac k témam: Barcelona, Islamský štát, Španielsko, teroristický útok, teroristický útok v Barcelone, terorizmusZdroj: Webnoviny.sk - Teroristi museli pri útoku v Barcelone improvizovať, plány im skrížil výbuch © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Teroristi museli pri útoku v Barcelone improvizovať, plány im skrížil výbuch

Video: V Saudskej Arábii zatkli chlapca, ktorý na frekventovanej ceste tancoval Macarenu

DŽIDDA 23. augusta (WebNoviny.sk) - V Saudskej Arábii zatkli 14-ročného chlapca, ktorý na frekventovanej ceste tancoval na hit 90. rokov minulého storočia Macarena. Mladíka obvinili z "nevhodného správania sa na verejnosti". Národnosť chlapca nie je známa a zatiaľ nie je jasné ani to, či ho prokuratúra formálne obžaluje. Odporúčame:Saudská Arábia chce vytvoriť rezort, v ktorom zmierni prísne pravidlá pre turistov Video s tancujúcim tínedžerom v meste Džidda sa po prvý raz objavilo na internete v júli 2016. Komentáre k videu sa na sociálnych sieťach líšia. Niektorí nazývajú chlapca hrdinom, iní zas považujú jeho správanie za nemorálne. Jeddah boy dancing in the middle of Tahlia Street is the hero we need pic.twitter.com/fui9v2UuDF — Ahmed Al Omran (@ahmed) 19. augusta 2017 Viac k témam: polícia, Saudská ArábiaZdroj: Webnoviny.sk - Video: V Saudskej Arábii zatkli chlapca, ktorý na frekventovanej ceste tancoval Macarenu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: V Saudskej Arábii zatkli  chlapca, ktorý na frekventovanej ceste tancoval Macarenu

Bezhlavé torzo tela nájdené v Baltskom mori patrí nezvestnej švédskej novinárke

KODAŇ 23. augusta (WebNoviny.sk) - Bezhlavé ženské torzo, ktoré našli v Baltskom mori, patrí nezvestnej švédskej novinárke Kim Wall. Prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter o tom informovala kodanská polícia s tým, že testy DNA potvrdili zhodu medzi "torzom a Kim Wall". Odporúčame:Majiteľa potopenej dánskej ponorky podozrievajú z vraždy Konštruktéra ponorky zachránili Tridsaťročnú novinárku videli naposledy živú 10. augusta na palube súkromnej ponorky UC3 Nautilus, o ktorej pripravovala reportáž, keď spolu s jej konštruktérom Petrom Madsenom vyrážali na výlet. Za nezvestnú ju vyhlásili po tom, ako jej priateľ zalarmoval políciu, keď sa nevrátila zo spomínaného výletu. Ponorku vypátrali 11. augusta a 46-ročného Madsena zachránili tesne predtým, ako sa potopila. Žena zomrela pri nehode Ten najprv tvrdil, že novinárku ešte v noci vysadil na ostrove v kodanskom prístave. Teraz ale pred súdom priznal, že žena zomrela pri nehode na palube a on ju následne "pochoval" v mori. Dánska polícia predpokladá, že Madsen 40-tonovú ponorku potopil zámerne. Torzo bez rúk, nôh a hlavy našli v pondelok a podľa polície boli končatiny aj hlava odstránené úmyselne. Viac k témam: Dánsko, Kim Wall, novinár, švédsko, vraždaZdroj: Webnoviny.sk - Bezhlavé torzo tela nájdené v Baltskom mori patrí nezvestnej švédskej novinárke © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bezhlavé torzo tela nájdené v Baltskom mori patrí nezvestnej švédskej novinárke

Video: V Indii sa vykoľajil druhý vlak za tri dni, v ceste mu stálo prevrátené nákladné auto

LUCKNOW 23. augusta (WebNoviny.sk) - Vykoľajenie vlaku v indickom štáte Uttarpradéš si vyžiadalo najmenej 74 zranených. Nehoda sa stala po tom, ako sa v blízkosti mesta Auraiya na koľaje prevrátilo nákladné auto vezúce piesok na stavbu. Podľa úradov musel rušňovodič náhle zabrzdiť, v dôsledku čoho lokomotíva a osem vozňov skončilo mimo koľají. Odporúčame:Niekoľko vozňov vlakovej súpravy sa vykoľajilo, dobrovoľníci pomáhajú vyberať pasažierov Ide už o druhú vlakovú nehodu v štáte Uttarpradéš za posledné tri dni. V nedeľu zomrelo pri nehode 23 ľudí. Štátna železničná spoločnosť v Indii prevádzkuje 9000 osobných vlakov, ktoré každý deň využije približne 23 miliónov cestujúcich. Viac k témam: India, nehoda vlakuZdroj: Webnoviny.sk - Video: V Indii sa vykoľajil druhý vlak za tri dni, v ceste mu stálo prevrátené nákladné auto © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: V Indii sa vykoľajil druhý vlak za tri dni, v ceste mu stálo prevrátené nákladné auto

Muž uniesol dvojmesačné dieťa a nechal ho pod nadjazdom, podľa výpovede mu to nariadil Boh

MINDEN 23. augusta (WebNoviny.sk) - Polícia v americkom štáte Louisiana zatkla muža, ktorý uniesol dvojmesačného chlapčeka menom Elijah a nechal ho pod nadjazdom. Dvadsaťpäťročný Kyshaun Wilson nie je pokrvným príbuzným rodiny, no matka dieťaťa Shameisha Thomas uviedla, že ho brali ako jeho uja. Odporúčame:Matka s priateľom zabudli dieťa v aute, po jeho smrti im hrozí obvinenie zo zabitia Podľa informácií KSLA-TV začala polícia s hľadaním bábätka v pondelok v skorých ranných hodinách. Policajný zástupca mesta Minden Steve Cropper prezradil, že únosca dal dieťaťu fľašku, pretože plakalo a odišiel s ním z domu. Neskôr stopol auto do Shreveportu a potom dieťa nechal pod nadjazdom. V Shreveporte povedal bezdomovcovi, čo urobil, a ten kontaktoval políciu, ktorá ho zatkla a obvinila z únosu dieťaťa s priťažujúcimi okolnosťami. Wilson najprv zaprel, že uniesol bábätko, no napokon polícii prezradil, kde ho nechal a dodal, že mu to nariadil Boh. Bábätko našli spiace, zabalené v prikrývke, pričom malo len malé odreniny. Viac k témam: dieťa, únos, USAZdroj: Webnoviny.sk - Muž uniesol dvojmesačné dieťa a nechal ho pod nadjazdom, podľa výpovede mu to nariadil Boh © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Muž uniesol dvojmesačné dieťa a nechal ho pod nadjazdom, podľa výpovede mu to nariadil Boh

V Mexiku vyčíňal drogový kartel, dvojica zavraždila šiestich ľudí

MEXIKO 23. augusta (WebNoviny.sk) - Päť mužov a jedna žena sa stali obeťami série vrážd pravdepodobne súvisiacich s drogovými gangmi v mexickom štáte Chihuahua, informovala tamojšia prokuratúra. Jedného podozrivého zadržali a druhého zabili počas prestrelky s armádou. Odporúčame:Kokaínového kráľa Joaquína Guzmána budú hájiť najlepší právnici Dvojica podľa prokuratúry cestovala v SUV s písmenami "GN". To podľa nich znamená "Gente Nueva", čo je ozbrojené krídlo drogového kartelu Sinaloa, ktorý v štáte Chihuahua súperí o územie s kartelom Juárez. Podozriví sa podľa štátneho prokurátora podieľali na vraždách šiestich obetí, ktorých telá našli na rôznych miestach v meste Jiménez. Oblasť patrí do regiónu známeho pestovaním ópia a marihuany. Viac k témam: drogové kartely, Mexiko, vraždaZdroj: Webnoviny.sk - V Mexiku vyčíňal drogový kartel, dvojica zavraždila šiestich ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Mexiku vyčíňal drogový kartel, dvojica zavraždila šiestich ľudí

Územie spravované Islamským štátom sa zmenšuje, armáda obsadila viac ako 80 percent oblasti

BEJRÚT 22. augusta (WebNoviny.sk) - Libanonská armáda obsadila viac ako 80 percent územia v oblasti hranice so Sýriou, ktoré predtým kontrolovala extrémistická skupina Islamský štát. Zástupca armády Ali Kanso tiež uviedol, že v súčasnosti majú militanti v rukách oblasť s rozlohou približne 20 kilometrov štvorcových. Podľa tamojších médií sa v oblasti nachádza množstvo jaskýň, ktoré nepriatelia môžu využiť ako úkryt. Armáda podporovaná vojakmi USA od soboty vyhnala extrémistov z oblasti s rozlohou približne sto kilometrov štvorcových. Vojaci počas tejto operácie nezadržali žiadneho z nepriateľov, no mnohých zabili. Ďalší zas utiekli do Sýrie. Odporúčame:Hizballáh a Sýria spustili v pohraničí s Libanonom ofenzívu voči islamistom V utorok však zomrel jeden libanonský vojak a ďalší štyria utrpeli zranenia pri explózii bomby, ktorú nastražili extrémisti. Armáda v utorok tiež ohlásila tretiu fázu operácie, počas ktorej sa zameria na odstránenie mín a otvorenie ciest, ktoré predtým okupoval IS. Proti IS bojujú aj v Sýrii. Predstavitelia Libanonu však uviedli, že nespolupracujú so sýrskou armádou. Viac k témam: Islamský štát, Libanon, PakistanZdroj: Webnoviny.sk - Územie spravované Islamským štátom sa zmenšuje, armáda obsadila viac ako 80 percent oblasti © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Územie spravované Islamským štátom sa zmenšuje, armáda obsadila viac ako 80 percent oblasti

Trump pošle do Afganistanu ďalších 3 900 vojakov, chce ukončiť vojnu s extrémistami

WASHINGTON 22. augusta (WebNoviny.sk) — Americký prezident Donald Trump plánuje poslať do Afganistanu približne 3 900 dodatočných vojakov. Informovali o tom v utorok vysokopostavení americkí predstavitelia. Počet vojakov nie je zatiaľ pevne stanovený, zahŕňať však budú výcvikové sily, bezpečnostné sily, ako aj ďalšie podporné jednotky. Do Afganistanu by prví z nich mohli pricestovať "dosť rýchlo", už v priebehu dní či týždňov. Cieľom je urýchliť ukončenie najdlhšie trvajúcej vojny vedenej Spojenými štátmi a eliminovať hrozbu extrémistov v Afganistane. Odporúčame:Donald Trump plánuje zefektívniť boj proti Talibanu, Islamskému štátu či al-Káide Trump predtým oznámil, že americké sily zostávajú v Afganistane a budú naďalej bojovať proti extrémistickým skupinám. Militantné hnutie Taliban už reagovalo na rozhodnutie a uviedlo, že Afganistan bude pre USA "ďalším cintorínom", ak neodvolá svoje jednotky. Viac k témam: Afganistan, Donald Trump, Taliban, USAZdroj: Webnoviny.sk - Trump pošle do Afganistanu ďalších 3 900 vojakov, chce ukončiť vojnu s extrémistami © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trump pošle do Afganistanu ďalších 3 900 vojakov, chce ukončiť vojnu s extrémistami

Maročan, ktorý dobodal ľudí v meste Turku, skončil vo väzení

HELSINKI 22. augusta (WebNoviny.sk) - Fínsky súd poslal do väzby Maročana, ktorý v piatok v juhozápadnom meste Turku zabil nožom dve ženy a osem ďalších ľudí zranil. Regionálny súd v Turku v utorok uviedol, že 18-ročného muža budú zadržiavať pre podozrenie z teroristických činov. Pri ich plánovaní mu údajne pomáhali traja komplici. Hlavný podozrivý Abdurrahmán Mechka sa v piatok k útoku priznal, traja údajní spolupáchatelia, všetko Maročania, však akékoľvek zapojenie odmietajú. Policajní vyšetrovatelia preverujú tiež možné prepojenie na minulotýždňové teroristické útoky v Španielsku, ktorých pravdepodobní páchatelia boli tiež Maročania. Viac k témam: Fínsko, súd, Turku, útokZdroj: Webnoviny.sk - Maročan, ktorý dobodal ľudí v meste Turku, skončil vo väzení © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Maročan, ktorý dobodal ľudí v meste Turku, skončil vo väzení

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Webyshopping

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Banská Bystrica, Badín, Brusno, Harmanec, Horná a Dolná Mičiná, Hronsek, Kordíky, Králiky, Malachov, Riečka, Selce, Slovenská Ľupča, Špania Dolina, Tajov, Úľanka, Vlkanová
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang