Úvod > Články a rady > Všeobecné články > Najlepšie svetové filmy o ekológii vo Zvolene

Najlepšie svetové filmy o ekológii vo Zvolene

ekotopfilm_envirofilm.jpgNajlepšie svetové filmy o ekológii vo Zvolene

 

Mesto Zvolen sa stalo partnerom regionálnej Tour Ekotopfilm - Envirofilm, najstaršieho medzinárodného filmového festivalu s environmentálnou tematikou na svete. Návštevníci si počas jedného dňa, 20. marca, v kongresovom centre technickej univerzity / ŠD Ľ. Štúra, budú môcť pozrieť výber víťazných dokumentárnych filmov z celého sveta a zapojiť sa do zaujímavej diskusie s názvom „Príroda v meste: nevyhnutnosť alebo luxus?“ Pre žiakov základných a stredných škôl je doobeda pripravený zaujímavý a interaktívny Junior festival. Vstup je zdarma.

 

Regionálna tour festivalu Ekotopfilm - Envirofilm je celoročný projekt a jeho cieľom je priniesť do regiónov Slovenska najlepší výber filmov z aktuálneho ročníka. „Som nesmierne rád, že sa nám aj vo Zvolene darí z nášho festivalu budovať tradičné podujatie,“ hovorí Peter Lím, generálny riaditeľ festivalu Ekotopfilm - Envirofilm a dodáva: „Našim cieľom je prostredníctvom dokumentárnych filmov a sprievodných aktivít - diskusií na aktuálnu problematiku, inšpirovať a vzdelávať verejnosť a mladých ľudí v témach udržateľnosti. Snažíme sa meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu, ovplyvňovať životný štýl Slovákov. Preto je pre nás dôležité prinášať do regiónov atraktívny program, ktorý má význam a motivuje k zodpovednosti. Návštevníkom vo Zvolene prinášame to najlepšie z festivalového ročníka 2017. Tešíme sa na každého z vás.“

 

Filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm sa bude konať v kongresovom centre technickej univerzity / ŠD Ľ. Štúra v utorok 20. marca. Jeho program začína doobeda JUNIOR FESTIVALOM, ktorý je určený žiakom a študentom základných a stredných škôl.

 

Festival pokračuje večerným programom určeným pre širokú verejnosť. Každý, kto sa zaujíma o prírodu, ekológiu a záleží mu na prostredí, v ktorom žije určite privíta DOKUMENTÁRNE FILMY, ktoré sú víťazmi májového ročníka 2017 svetového festivalu. Filmy atraktívnym spôsobom otvárajú a poukazujú na niektoré z mnohých problémov, ktorým naša civilizácia čelí. Aký je príbeh o plytvaní jedla a prečo 50% z neho končí ako odpad porozpráva prvý film v poradí. Zo Slovenských tém sa dozviete viac  o tom, aký je život chránených Kamzíkov v Tatrách. Radi sa obliekame pekne a podľa posledných módnych trendov, pozrite si však ďalší film z programu festivalu, ktorý ukáže inú stránku módneho sveta – z pohľadu dopadu na ekológiu a našu planétu. Prehliadku víťazných filmov ukončí príbeh (zne)svätenej rieky Gangy, ktorú uctieva miliarda ľudí a 500 miliónov ľudí je na nej závislých.

 

Program bude obohatený o hodinovú sekciu „mimo plátna“ s názvom „Príroda v meste: nevyhnutnosť alebo luxus?“  Mnohí ľudia prepadli pocitu, že príroda má miesto kdesi za mestom, a tak je to správne. Mestá však nie sú izolované ostrovy v krajine a pre udržanie zdravého prostredia pre človeka je nevyhnutné zachovať resp. zvýšiť biodiverzitu aj v intenzívne zastavanom prostredí. Prečo je dobré nekosiť všetky zelené plochy v mestách a aký význam majú opatrenia na zvýšenie množstva včiel v meste? Potrebujeme v priemyselných areáloch vtáky a prečo by sme mali tolerovať netopiere na sídliskách? Diskutovať budú Zuzana Gallayová z Fakulty ekológie a environmentalistiky TU vo Zvolene, Petra Ježeková a Peter Svitek z CEEV Živica, Slavomíra Vogelová zo spoločnosti VEOLIA a Štefan Jančo z Nadácie Ekopolis. Moderuje Martin Trautenberger.

 

Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm má takmer polstoročnú tradíciu. Na území bývalého Československa sa po prvýkrát uskutočnil už v roku 1974 a v máji minulého roku sa konal jeho 44. ročník. Na festival sa prihlásilo rekordných vyše 1 000 filmov z 30 krajín sveta, z ktorých komisia vybrala do súťaže pre týždňový program festivalu 115 filmov z celého sveta. V poslednom ročníku sa na ňom zúčastnilo 40 spíkrov a  viac ako 19 000 návštevníkov.

 

Vstup na festival je ZDARMA. Viac info nájdete na: www.ekotopfilm.sk

 

ekotopfilm.jpg

 

 

PROGRAM EKOTOPFILMU PRE VEREJNOSŤ

ZVOLEN / 20.3.2018 (UTOKOR) / KONGRESOVÉ CENTRUM TECHNICKEJ UNIVERZITY/ ŠD Ľ. ŠTÚRA

 

16:00     DOJEDZ TO: PRÍBEH O PLYTVANÍ JEDLOM                                    SK TITULKY           E865       US/57’

Všetci radi jeme. Milujeme kuchárske programy v televízii, časopisy o varení a blogy o dobrom jedle. Ale ako je to možné, že takmer 50% nášho jedla končí ako odpad? Filmári a gurmáni Jen a Grant sa ponoria do sveta odpadkov z farmy, obchodov, až po ten ich z vlastnej chladničky. Filmový príbeh spojí pri jednom diskusnom stole farmárov, inšpiratívne organizácie a spotrebiteľov. Príbeh je výchovný a zároveň „chutne“ zábavný.

17:00     ŽIVOT V OBLAKOCH                                                                          SK ZNENIE             A795      SK/51’

Ako na Noemovej arche plávajúcej časom, prežívajú v Tatrách kamzíky spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody už viac ako desaťtisíc rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človek dodnes len príležitostným hosťom. Aj vďaka tomu sú Tatry stále jedinečným ostrovom divokej prírody.  Život v oblakoch je plný protikladov. Krehké kamzíčatká akoby ani nepatrili do tohto drsného prostredia.

18:00     MIMO PLÁTNA: PRÍRODA V MESTE – NEVYHNUTNOSŤ ALEBO LUXUS?

                Ľudia si postupne prispôsobili krajinu pre svoje potreby. V mestách sme prírode a jej obyvateľom   nenechali príliš veľa priestoru pre prežitie - niektoré druhy organizmov sme mlčky tolerovali, voči iným      sme neprestali bojovať a o prítomnosti ďalších sme ani netušili. Mnohí ľudia prepadli pocitu, že príroda      má miesto kdesi za mestom, a tak je to správne. Mestá však nie sú izolované ostrovy v krajine a pre                 udržanie zdravého prostredia pre človeka je nevyhnutné zachovať resp. zvýšiť biodiverzitu aj v       intenzívne zastavanom prostredí. Prečo je dobré nekosiť všetky zelené plochy v mestách a aký význam      majú opatrenia na zvýšenie množstva včiel v meste? Potrebujeme v priemyselných areáloch vtáky a       prečo by sme mali tolerovať netopiere na sídliskách? Diskutovať budú Zuzana Gallayová z Fakulty                 ekológie a environmentalistiky TU vo Zvolene, Petra Ježeková a Peter Svitek z CEEV Živica, Slavomíra             Vogelová zo spoločnosti VEOLIA a Štefan Jančo z Nadácie Ekopolis. Moderuje Martin Trautenberger.

                                                              

19:20     SPOMAĽOVANIE RÝCHLEJ MÓDY                                                   SK TITULKY           E620       UK/65’

Čo si obliekate? Z čoho sú vaše šaty? Viete aký je ich cyklus života? Aký je ich vplyv na našu planétu? Len málo z nás si to uvedomuje. Keď si kupujeme lacné „plastové“ odevy vieme, že nám skoro nič nevydržia, ale aj tak máme potrebu stále si ich kupovať. Prečo? Tzv. rýchla móda našej planéte tak veľmi škodí, a preto nutne potrebujeme alternatívu. Musíme spomaliť. Alex James sa vydáva na cestu za poznaním, s cieľom zistiť ako sme sa do tohto stavu dostali. A čo je dôležitejšie, čo môžeme s problémom urobiť. Dokáže niečo rýchlu módu spomaliť?

 

 

 

20:30     GANGA: SVÄTÁ (ZNE)SVÄTENÁ RIEKA                                          SK DABING           A598      US/60’

Film plynie po prúde najsvätejšej a zároveň najzatracovanejšej rieky sveta – Gangy. V roku 2013 sa vydali režiséri Jake Norton a Pete McBride na cestu od jej prameňa až po ústie dokumentujúc jej nespútanú krásu a boj o prežitie. Je to príbeh rieky s jej dichotómiou a zložitosťou. Je príbehom rieky, ktorú uctieva miliarda ľudí. 500 miliónov ľudí je na nej závislých. Je zdrojom života a inšpirácie, ako aj smrti, znečistenia a tragédie.

 

 

ZMENA PROGRAMU VYHRADENÁ

www.ekotopfilm.sk

 

 

FILMOVÝ PROGRAM JUNIOR FESTIVALU

 

I. STUPEŇ – ZÁKLADNÉ ŠKOLY

 

MAC-MAC-MACKOVIA   RU/06′   SK DABING

Hlavnou témou animovaného seriálu pre deti je hľadanie správnej rovnováhy medzi technickým pokrokom a milovaním prírody. Seriál pomáha deťom pochopiť ako žiť v súlade s prírodou a pritom byť pokrokový, milovať vedu a techniku. A aké je dôležité priateľstvo, ktoré dokáže prekonávať všetky prekážky. 

 

ROBINSONOV SEN   VE/11′   SK DABING

V lese je dielňa, ktorá patrí šikovnému a kreatívnemu mladíkovi, ktorý sa volá Robinson. Pred rokmi schoval jeho dedko do truhlice tajný odkaz, akýsi kód, ktorý je kľúčom ako urobiť našu planétu lepším miestom na život.   

 

STROJ  MX/04′   BEZ DIALÓGU

Don Juan je zábavný vynálezca a býva so svojím mladým synom Diegom, ktorý miluje prírodu. Po otestovaní najnovšieho stroja na výrobu koláčikov, vidí Diego dôsledky otcového vynálezu a odpadu, ktorý produkuje. Dokáže Diego svojmu otcovi pomôcť?

 

MANDRAGORA   TR/05′   BEZ DIALÓGU

Mandragora je koreň, ktorý žije v prírode v podzemí a so svojimi nadprirodzenými schopnosťami robí zelené semienka. Jedného dňa jej skríži cestu odpad zo sveta ľudí…

 

NAJVÄČŠIA LEKCIA PRE SVET   UK/07′   SK DABING

Animovaný film z dielne OSN o Agende 2030 – 17 cieľoch udržateľného rozvoja, ktorý má snahu odstrániť chudobu a dosiahnuť udržateľný rozvoj do roku 2030.

 

II. STUPEŇ – ZÁKLADNÉ ŠKOLY

 

MAC-MAC-MACKOVIA   RU/06′   SK DABING

Hlavnou témou animovaného seriálu pre deti je hľadanie správnej rovnováhy medzi technickým pokrokom a milovaním prírody. Seriál pomáha deťom pochopiť ako žiť v súlade s prírodou a pritom byť pokrokový, milovať vedu a techniku. A aké je dôležité priateľstvo, ktoré dokáže prekonávať všetky prekážky.

 

VEĽKÝ TRÉÉÉSK   RU/04′   BEZ DIALÓGU

História ľudstva a našej planéty v štyroch minútach. Eko bilancia jej vývoja, ktorá má v sebe všetko: humor, akciu i tragédiu.

 

MODRÝ MED  FR/05′   SK DABING

Malá včielka, alergická na peľ, objaví zvláštny produkt, ktorý dramaticky zmení život v celom úli…

 

METROPOLIS: OBČANIA ZA OHRADOU  NL/07′   BEZ DIALÓGU

Príbeh muža, ktorý žije v bezpečí svojho bytu spolu so svojím psíkom a rastlinami. Žije vo svete, ktorému dominuje korupcia a znečistenie. Život tam vonku je nemožný.

 

A TO SA AKO STALO?   AR/03′   BEZ DIALÓGU

Ľudia v mestách odhadzujú odpadky bez toho, aby si uvedomovali dôsledky. Uvedomia si ich, až keď vidia finálny výsledok.

 

NAJVÄČŠIA LEKCIA PRE SVET  UK/07′   SK DABING

Animovaný film z dielne OSN o Agende 2030 – 17 cieľoch udržateľného rozvoja, ktorý má snahu odstrániť chudobu a dosiahnuť udržateľný rozvoj do roku 2030.

 

STREDNÉ ŠKOLY

 

LABUŤ   SK/07′   SK TITULKY

Príbeh mladej fotografky, ktorá fotí zvieratá tak trochu v budúcnosti. Používa starý fotoaparát, ktorým zachytáva živočíchy v ich prirodzenom prostredí a vyzdvihuje ich krásu. Avšak… dokážete si predstaviť aká krása nás čaká na konci evolúcie?

 

VOJNY ÁUT   IN/01′   SK TITULKY

Zdieľanie vozidiel, ekologickejší a udržateľnejší spôsob prepravy, ktorý znižuje uhlíkové emisie, dopravné zápchy a potrebu parkovacích miest. Krátky  portrét súčasnej dopravnej situácie väčšiny miest vyzdvihujúcich výhody zdieľania vozidiel.

 

LIST MLADÝM ĽUĎOM   IL/04′   SK DABING

Pohľad na Tel-Aviv, najväčšie a najrozmanitejšie izraelské mesto. Zábery zo striech domov, kombinované s čítaním dojemného listu od Jane Goodall, sú portrétom do istej miery neviditeľných ľudí, ktorí sú však jeho hybnou silou. Dokážu sa títo ľudia vyburcovať k lepšej budúcnosti alebo budú pokračovať vo svojich každodenných starostiach a strastiach?

 

NORDLYS – POLÁRNA ŽIARA   PT/06′   SK DABING

Zem, náš domov, jediná známa planéta našej slnečnej sústavy, na ktorej je život. Všetko, čo na prežitie potrebujeme sa nachádza pod tenkou vrstvou atmosféry, ktorá nás oddeľuje od neobývaného hlbokého vesmíru.

 

NIE JE UŽ NESKORO?   SK/04′   SK ZNENIE

Nie sme ekológovia, ani enviromentalisti. Vieme, že svet nezmeníme jedným videom. Stačí nám, keď sa ľudia začnú rozprávať čoraz viac o aktuálnych problémoch. Aj to je pre nás výhra.

 

NAJVÄČŠIA LEKCIA PRE SVET   UK/07′   SK DABING

Animovaný film z dielne OSN o Agende 2030 – 17 cieľoch udržateľného rozvoja, ktorý má snahu odstrániť chudobu a dosiahnuť udržateľný rozvoj do roku 2030.